Українське народне вбрання на імператорській виставці 1867 року

сео стрій
Go to next

17:46, 9 вересня 2022

Go to next

Речі з Першої етнографічної виставки у Москві є одними з найдавніших предметів українського народного вбрання, які вперше експонували на великому публічному заході, і збереглися дотепер. Попри колоніальний характер виставки, яка трактувала українців (у тодішній термінології — малоросів) та інших підкорених народів імперії як частину великої російської народності, підібрані для неї етнографічні експонати були автентичними. Завдяки імператорській виставці, яка мала пропагувати ідею імперської величі Росії, до нашого часу дійшли унікальні речі народного побуту українців, які підкреслюють їхні етнічні особливості.

11415523_923806337690718_450329053197492323_o

Оксана Косміна

кандидатка історичних наук, дослідниця етнології та матеріальної культури

Етнографічну виставку організували вчені з Імператорського товариства любителів природознавства, антропології та етнографії при Московському університеті. Головним ініціатором був російський антрополог Анатолій Богданов. 

На виставці у Москві 1867 року демонстрували близько 300 манекенів в народному одязі, 450 комплексів народного одягу та його деталей, 1100 предметів побуту, моделей народного житла, музичних інструментів, 1600 фотографій. Тут були представлені народи (або, як говорили організатори виставки, "племена") Російської імперії: росіяни, українці, білоруси, молдавани, естонці, латиші, фіни, комі-зиряни, комі-пермяки, ханти, мансі, буряти, ескімоси, якути, черкеси, вірмени, грузини, туркмени, таджики, казахи. Окрему частину експозиції присвятили слов’янському населенню Австрійської імперії, Пруссії, Саксонії, Османської імперії, Сербії, Чорногорії.

До української частини виставки долучився Яків Головацький, завідувач кафедри руської словесності у Львівському університеті, який перейшов на москвофільські позиції і навіть отримав звання академіка Імператорської Академії наук. Він підібрав елементи одягу бойків, лемків, гуцулів та українців Закарпаття і подарував їх Комітету з влаштування виставки. Саме ці експонати започаткували фонд колекцій українського вбрання у Російській імперії.

Серед інших дарувальників були київський губернатор Іван Фундуклей, граф Адам Ржевуський, голова Комітету з влаштування виставки Василь Дашков, попечитель Московського навчального округу Дмитро Левшин, члени Товариства любителів природознавства, антропології та етнографії Ковалевський та Анна Раєвська, радник правління у місті Сігет Еммануїл Грабар, керівник Московської удільної контори Іван Маслов.

Виставка складалася з трьох розділів. Перший демонстрував культуру народів Росії і зарубіжних слов’ян. Для цієї частини побудували макети народного житла на тлі характерних для кожної місцевості пейзажів. Туди помістили манекени в народному одязі. Куратори звертали увагу, щоб вони антропологічно відповідали рисам того чи іншого народу. Створені костюмовані образи неросійських народів імперії показували їх наївними та провінційними.

У другому і третьому розділі виставки експонували "Фотографічні знімки, альбоми і малюнки". Близько 1500 фотографій спеціально виготовили на замовлення організаторів. В етнографічному відділі окремо представили елементи одягу, знаряддя праці, посуд, меблі, музичні інструменти, дитячі іграшки. Також третій розділ містив антропологічні й археологічні матеріали.

Після закінчення виставки всі манекени в костюмах сфотографували у майстерні фотографа Торвальда Мітрейтера.  Світлини зробили на соляному папері і розфарбували аквареллю. Потім експонати відправили на зберігання до Рум’янцевського музею в Москві, а після його розформування у 1948 році значна частина потрапила в Російський етнографічний музей.

007_1345 ил Фото Митрейтера 1880-ті_2

Жіночий одяг з Ізюмського повіту Харківської губернії. Дарунок Д.С. Левшина. Фото Т. Мітрейтера, 1880-ті роки

Фото: РЕМ
12_1345 ил Фото Митрейтера 1880-ті_2

Український парубок з композиції "Парубок і чоловік". Фото Т. Мітрейтера, 1880-ті роки

Фото: РЕМ
008_1344 ил Фото Митрейтера 1880-ті_2

Дівчина одягнута у "змішаний" одяг: сорочка з Поділля; плахта і запаска з Полтавщини. Дарунок В.А. Дашкова. Фото Т. Мітрейтера, 1880-ті роки

Фото: РЕМ

Який вигляд мала українська колекція

У центрі розташували макет селянської хати в натуральний розмір. Довкола зімітували двір, плетений тин, поле жита, пшениці та ячменю. У сцені "Домашній побут малоросіян" українське житло зобразили типовою хатою-мазанкою з призьбою та солом’яним чотирисхилим дахом. Дерев’яні віконниці прикрашали розписи вазон із квітами. На призьбі сиділа бабуся з онуками, а біля ґанку стояв літній чоловік.

001_N36256-12_2

Загальний вигляд української експозиції "Домашній побут малоросіян" на Першій етнографічній виставці у Москві, 1867 рік

Фото: Російська національна бібліотека, Санкт-Петербург (далі РНБ)
002_N36256-9_2

Композиція "Бабуся з онуками на призьбі хати" на Першій етнографічній виставці у Москві, 1867 рік. На жінці одяг зі Зміївського повіту Харківської губернії: сорочка, вовняна плахта, вовняний пояс, зелена байова керсетка з перчиками; на ногах черевики; на голові очіпок, поверх якого пов’язана намітка з тонкої кісеї. На хлопчику: сорочка, шапка, смугастий пояс; На дівчинці: сорочка з вишивкою червоними нитками, червона плахта і пояс, на шиї намисто

Фото: РНБ

За кутом хати розмістили групу дівчат, трохи далі від них вели бесіду чоловік з парубком, а поруч на землі сиділи жінки з немовлям.  Далі, біля колодязя — хлопець з дівчиною, (Фото№4) а за ними чумак з парою волів і возом. Всього в українській експозиції було 16 манекенів. На них одягли вбрання середини XIX століття з Харківщини, Київщини, Чернігівщини, Поділля, а також Бірючинського повіту Воронезької губернії. Також на виставці експонували одяг українців, які проживали в Австрійській імперії.

003_N36256-26_2

Композиція "Жінка і дівчина з хлопчиком" на Першій етнографічній виставці у Москві, 1867 рік. На жінках одяг з Бірючинського повіту Воронезької губернії. На дівчині: сорочка, ситцева спідниця і фартух, оксамитова керсетка; волося заплетене зі стрічкою в одну косу, а на голові пов’язка з квітами; на шиї дукач і намисто; на ногах червоні чоботи.

Фото: РНБ
005_N36256-26_2

Композиція "Парубок і чоловік" на Першій етнографічній виставці у Москві, 1867 рік. На чоловіках одяг з містечка Погребище Бердичивського повіту на Київщині. На парубку: сорочка з мережкою, білі полотняні штани з очкуром, світло-зелений вовняний пояс; на плечі накинута чорна свита; на голові бараняча шапка. На ногах чоботи, в руках дерев’яна люлька. До поясу прикріплений припон (ремінець), на якому висить ніж. У кишені — гаманець з кресалом, кременцем і губкою (висушений гриб трутовик, який займається від іскри і використовується при викрешуванні вогню)

Фото: РНБ
004_N36256-26_2

Композиція "Чоловік з жінкою біля криниці" на Першій етнографічній виставці у Москві, 1867 рік. Жіночий одяг з Ізюмського повіту Харківської губернії. Дарунок Д.С. Левшина

Фото: РНБ
006_N36256-33_2

Композиція "Чумак з волами" на Першій етнографічній виставці у Москві, 1867 рік. Одяг чумака: сорочка, штани, чоботи, шапка, пояс і батіг. Дарунок А.М. Раєвської

Фото: РНБ

Захід детально описали у каталозі виставки, який видали 1878 року"Этнографическая выставка 1867 года Общества любителей естествознания, антропологии и этнографии, состоящего при Имп. Московском университете: Ист. очерк устройства Выст., описание и перечень предметов, бывших на Выст. и протоколы заседаний Ком. по устройству Выст. Изд. Ком. Антропол. выставки. – Москва: Тип. М.Н. Лаврова и К°, 1878"

Окрім детального опису предметів, у ньому йдеться також про урочисте відкриття, обід почесних гостей разом з імператором Алєксандром II і відгуки у пресі.

Австрійські газети небезпідставно назвали виставку у Москві "політичною демонстрацією". Вона набула ідеологічного характеру, а її основною ідеєю став панславізм — політичне об’єднання слов’ян під зверхністю Росії. Організатори декларували гасло "Москва скликає всіх слов’ян" і наголошували, що російський народ є найсильнішим з-поміж інших слов’янських народів і захищає слабших.

Ось що написала про це львівська газета "Dziennik Polski": "Етнографічна виставка в Москві влаштована для того, щоби показати перед Європою солідарність всіх слов'янських племен. Вона має чисто політичну мету, бо наука при цьому нічого не виграє. Основа всякої науки — істина, а керівна думка цієї виставки, як і всіх російських установ, — брехня. Брехнею є солідарність слов'янських племен під російським протекторатом. Такої солідарності не визнають ні поляки, ні чехи, ні рутени (галицькі русини). Навіть турецькі слов'яни не йдуть так сліпо за Росією, як вона намагається це представити Європі. Бо вони добре знають, що російська опіка може принести їм лише деспотизм".

Українці мають сумну нагоду пересвідчитися у цьому сьогодні.

На імператорській виставці сконструювали провінційний образ Малоросії, який служив ідеї імперської величі Росії. Однак її позитивне значення для української культури в тому, що тоді вдалося зібрати неоціненні експонати народного одягу, які зберігаються  дотепер. 140 років потому Російський етнографічний музей випустив альбом "Слов’яни Європи і народи Росії" і влаштував виставку. На ній представили дев'ять комплексів українського народного одягу, значна частина якого збереглася ще з 1867 року.

015_028_2

Одяг чумака. Новохоперський повіт, Воронезька губернія. Дарунок А.М. Раєвської. Ансамбль одягу доповнений шапкою, яка не була на виставці 1867 року. Цей одяг експонувався на ювілейній виставці РЕМ у 2008 році. Вперше опублікований в альбомі "Славяне Европы и народы России. К 140-летию Первой этнографической выставки 1867 года" (СПб., 2008)

(Фото: РЕМ колекція 8762)
016_076_2

Дівочий одяг. Середина ХІХ століття. Полтавська губернія. Дарунок В.А. Дашкова. Ансамбль одягу доповнений сорочкою, яка не була на виставці 1867 року. Цей одяг експонувався на ювілейній виставці РЕМ у 2008 році. Вперше надрукований у альбомі "Славяне Европы и народы России. К 140-летию Первой этнографической выставки 1867 года" (СПб., 2008)

(Фото: РЕМ колекція 8762)
017_042_2

Чоловічий одяг. Середина ХІХ століття. Ізюмский повіт Харківска губернія. Дарунок Д.С. Левшина. Ансамбль одягу доповнений штанами, які не були на виставці 1867 року. Цей одяг експонувався на ювілейній виставці РЕМ у 2008 році. Вперше надрукований у альбомі "Славяне Европы и народы России. К 140-летию Первой этнографической выставки 1867 года" (СПб., 2008)

(Фото: РЕМ колекція 8762)
019_075_2

Одяг молодого чоловіка. Середина ХІХ століття. Містечко Погребище Бердичівського повіту Київскої губернії. Дарунок А.А. Ржевуського. Цей одяг експонувався на ювілейній виставці РЕМ у 2008 році. Вперше надрукований у альбомі "Славяне Европы и народы России. К 140-летию Первой этнографической выставки 1867 года" (СПб., 2008)

(Фото: РЕМ колекція 8762)
020_078_2

Жіночий одяг. Середина ХІХ стоілття. Чернігівська губернія. Дарунок І.І. Маслова. Ансамбль одягу доповнений наміткою, якої не було на виставці 1867 року. Цей одяг експонувався на ювілейній виставці РЕМ у 2008 роціу. Вперше надрукований у альбомі "Славяне Европы и народы России. К 140-летию Первой этнографической выставки 1867 года" (СПб., 2008)

(Фото: РЕМ колекція 8762)
021_079_2

Жіночий одяг. Середина ХІХ століття. Зміївський повіт Харківської губернії. Дарунок І.Я. Ковалевського. Ансамбль одягу доповнений наміткою, якої не було на виставці 1867 року. Цей одяг експонувався на ювілейній виставці РЕМ у 2008 році. Вперше надрукований у альбомі "Славяне Европы и народы России. К 140-летию Первой этнографической выставки 1867 года" (СПб., 2008)

(Фото: РЕМ колекція 8762)
022_117_2

Жіночий одяг гуцулки-русинки. Середина ХІХ стоілття. Містечко Ясіня, Австрійська імперія. Дарунок Е.І. Грабаря. Ансамбль одягу доповнений сорочкою і взуттям, яких не було на виставці 1867 року. Цей одяг експонувався на ювілейній виставці РЕМ у 2008 році. Вперше надрукований у альбомі "Славяне Европы и народы России. К 140-летию Первой этнографической выставки 1867 года" (СПб., 2008)

(Фото: РЕМ колекція 8762)

Наведемо кілька описів з каталогу виставки.

"Малоросіянка-жінка, Харківської губернії Ізюмського повіту. Одяг складається з таких частин: сорочка з мережкою і з заполоччю (червоні бавовняні нитки), плахта картата, передниця (фартух), кофточка (корсет) з жовтої бавовняної тканини з оксамитовою обшивкою. На голові у неї парчевий очіпок, пов'язаний шовковою хусткою, в руках рушник, на ногах червоні чоботи, на шиї намисто і дукат. У вухах сережки. Дарунок С.Д. Левшина". Цю фігуру ми бачимо на світлині з експозиції виставки, на фото Мітрейтера і в експозиції музею до 140-річчя виставки. На манекені з виставки РЕМ до 140-річчя є всі предмети з експозиції 1867 року, крім запаски. Також інакше пов’язана хустка.

014_080_2

Жіночий одяг з композиції "Чоловік з жінкою біля криниці". Середина ХІХ століття. Одяг з Ізюмського повіту Харківської губернії. Дарунок Д.С. Левшина. Ансамбль доповнений запаскою (зі збірки музею), яка не була на виставці 1867 року. Цей одяг експонувався на ювілейній виставці РЕМ у 2008 року. Вперше опублікований в альбомі "Славяне Европы и народы России. К 140-летию Первой этнографической выставки 1867 года" (СПб., 2008).

Фото: РЕМ колекція 8762

"Малоросіянка, селянка (дівчина) Київської губернії, Бердичівського повіту, містечко Погребище. Одяг складається з таких елементів: вишита сорочка білим по-білому з мережкою, пістрява спідниця, ситцевий фартух, пояс червоний вовняний, свита біла. Головний убір — пов’язка зі стрічками і квітами; волосся заплетене в одну косу, на шиї намисто; на ногах чоботи. Дарунок Графа Адама Адамовича Ржевуського, при сприянні Київського статистичного комітету". Цю фігуру ми бачимо біля рогу хати в експозиції 1867 року і на фото з експозиції до 140-річчя виставки, але вже без свити.

018_077_2

Дівочий одяг. Середина ХІХ століття. Містечко Погребище Бердичівського повіту Київскої губернії. Дарунок А.А. Ржевуського. Ансамбль одягу доповнений поясом, якого не було на виставці 1867 рік. Цей одяг експонувався на ювілейній виставці РЕМ у 2008 р. Вперше надрукований у альбомі "Славяне Европы и народы России. К 140-летию Первой этнографической выставки 1867 года" (СПб., 2008)

Фото: РЕМ колекція 8762

На жаль, не всі костюми, що зазначені в описі 1867 року, збереглися повністю чи навіть частково. Також ми не маємо всіх фотографій тих костюмів. Як виглядав одяг гуцулів, лемків та бойків, можемо побачити лише на світлинах Мітрейтера, які він зробив у 1880-х роках. 

009_1336_фото Т.Л. Митрейтера. 1880-ті. Годоавцький Я.Ф._2

Лемко. Одяг з села Завадки Дуклянського повіту Сяноцької округи, Галичина, Австрійська імперія. Одяг: кошеля (сорочка), обшита навколо коміра кольоровими нитками і застібнута позаду на спонку (застібку); порти (ногавки), стягнуті очкуром; суконні холошні (верхні штани) на червоному чересі; онучі з чорними ремінними наволоками. На ногах керці (ходаки); на голові капелюх з павичим пір’ям і шнурком з китицями. Одяг належав Івану Фричу. Середина ХІХ століття. Дарунок Я. Головацького від імені Галицько-Руської матиці та Руського народного дому у Львові. Фото Т. Мітрейтера,1880-ті роки

Фото: РЕМ
0010_1336_фото Т.Л. Митрейтера. 1880-ті. Годоавцький Я

Бойко. Одяг з села Синєвідсько Сколівського повіту Стрійської округи, Галичина, Австрійська імперія. Одяг: сорочка з широкими рукавами з вишивкою червоними бавовняними нитками, біля шиї стягнута стрічкою, яка має назву "гарасівка" або "політичка"; ремінь з червоної юхти, оббитий мідними гудзиками; на поясі висять ніж і протичка для шавайки (трубки); убранє (штани) з темно-синього сукна на очкурі; капці (панчохи), обвиті онучами; шкіряні постоли; на голові капелюх (крисаня) з широким крисами (полями), підвязана під шиєю підбрадником. Одяг належав Гринь Березі. ХІХ століття. Дарунок Я. Головацького від імені Галицько-Руської матиці та Руського народного дому у Львові. Фото Т. Мітрейтера, 1880-ті роки

Фото: РЕМ
011_Гуцулка_2

Гуцулка. Одяг з села Дора, Надвірнянська округа, Галичина, Австрійська імперія. Одяг: довга сорочка з кольоровою вишивкою; суконна сукня (спідниця) з трьома позументами на подолі; запаска; пояс; чорний сердак; на ногах онучі, панчохи і капці (обмотки); поверх них постоли; через плече — сумка; на голові коси з уплітками у вигляді вінця, обкрученого позуметом; у вухах сережки-ковтки; на шиї кілька низок коралів, перлів, силянка. Одяг належав Марії Єфренюк. Середина ХІХ століття. Дарунок Я. Головацького від імені Галицько-Руської матиці та Руського народного дому у Львові. Фото Т. Мітрейтера, 1880-ті роки

Фото: РЕМ

Крім манекенів, на виставці представили також фотографії, що є не менш цінним джерелом для вивчення народного вбрання. Їх зробили не пізніше дати відкриття виставки, тобто до 1867 року.

023_2894_2

Міщанин, містечко Меджибіж Подільської губернії. Не пізніше 1867 року. Фотограф А.Сумовський

Фото: РЕМ колекція 8764-2894
024_2894_2

Селяни Летичівского повіту Подільської губернії. Не пізніше 1867 року. Фотограф А.Сумовський

Фото: РЕМ колекція 8764-2897
025_2888_2

Селянин. Село Панівці, Кам’янецький повіт Подільської губернії. Не пізніше 1867 року

Фото: РЕМ колекція 8764-2888
026_2888_2

Селянка. Село Панівці, Кам’янецький повіт Подільської губернії. Не пізніше 1867 року

Фото: РЕМ колл 8764-2889
029_2904_2

Жінка 38 років. Містечко Погребище Бердичівського повіту, Київщина. Не пізніше 1867 року

Фото: РЕМ колекція 8764-2904
030_2905_Київщина_Сквирський повіт_с

Жінка 30 років. Містечко Погребище Бердичівського повіту, Київщина. Не пізніше 1867 року

Фото: РЕМ колекція 8764-2905
031_2902 Київська губ. Сквирський повіт. с

Дівчина 18 років. Містечко Погребище Бердичівського повіту, Київщина. Не пізніше 1867 року

Фото: РЕМ колекція 8764-2902
032_2694_8764_ дубл_Гуцули_Дора

Русини Галичини, фото прислані Яковом Головацьким від імені Галицько-Руської матиці і Руського народного дому у Львові

Фото: РЕМ колекція 8764-2694
033_2694_8764_ дубл_Гуцули_Дора

Русини Галичини, фото прислані Яковом Головацьким від імені Галицько-Руської матиці і Руського народного дому у Львові

Фото: РЕМ колекція 8764-2695

При написанні цієї статті були використані такі джерела: "Етнографічна виставка 1867 року Товариства любителів природознавства, антропології та етнографії, що при Імп. Московському університеті: Іст. нарис встановлення Вист., опис та перелік предметів, що були на Вист. та протоколи засідань Ком. щодо встановлення Вист. : Вид. Ком. Антропол. виставки. - Москва: Тип. М.М. Лаврова і К°, 1878" та альбом "Слов'яни Європи і народи Росії. До 140-річчя Першої етнографічної виставки 1867 року, СПб, 2008.

Схожі матеріали

сео стрій

Одяг, прикраси та вулична їжа Полтавщини на початку ХХ століття

10_Sorochenci 29_3-2

Великі Сорочинці на світлинах 1930 року

5008_1698490500

Суперхустка. Галина Пагутяк

селянки

Шевченковий край у 1910-х на світлинах вченого Євгена Артюхова

вишивка сео 2

Гуцульська вишивка початку ХХ століття

Зелений клин_СЕО

Зелений клин у вишиванках: фотографії перших українських родин на Далекому Сході

18_REM_9382-2_Фотоотпечаток- Китайка П.К. в осеннем свадебном на_1

Жіночий одяг українсько-молдовського пограниччя

Полтавщина_СЕО

Полтавщина у 1909 році. Підбірка світлин українського фотографа Анатолія Павловича

сео стрій

Як одягалися на Вінниччині у 1910 році