Яким було традиційне єврейське житло, синагоги та школи на початку ХХ століття можна дізнатися зі світлин етнографа Аркадія Зерембського. Він зафіксував на своїх фото життя єврейських громад на Поділлі. У попередніх публікаціях "Локальна історія" уже писала про його експедиції подільськими селами та містечками у 1920-х роках і публікувала фотографії одягу та побуту українських селян, які потрапили в об'єктив Зерембського.
Мандруючи Східним Поділлям, у 1924 році етнограф Аркадій Зарембський відвідав містечка Жабокрич, Бершадь, Кодиму, Піщанку та Вінницю. Експедиція була організована Російським етнографічним музеємРЕМ, тому ці фотографії були зібрані в окрему колекціюномер 4161.
Більшість фотографій демонструє житло, в якому мешкали єврейські родини, а також господарські споруди, школи та синагоги.
Цікавою є світлина, на якій ми бачимо традиційне українське житло, підлаштоване євреями для власних потреб.
![001_29788674_Фотоотпечаток- Украинская хата, приспособленная по_1_4161-10](/media/images/001_29788674_Fotootpechatok-_Ukrainskaya_kh.max-1920x900.jpg)
Українська хата, прилаштована під єврейське житло. 1924 рік. Містечко Жабокрич (тепер село у Тульчинському районі Вінницької області). Фотограф Аркадій Зарембський
Фото: Фототека РЕМ 4161-10На інших фотографіях поширені варіанти єврейського житла. На першому поверсі часто влаштовували крамницю або пивницю для зберігання продуктів, реманенту. Традиційно перед входом робили ґанок; перше приміщення біля дверей використовували як крамницю, житлові приміщення розташовували у глибині довгого будинку, який міг простягатися аж до наступної паралельної вулиці.
![007_29788682_Фотоотпечаток- Дома_1_4161-8](/media/images/007_29788682_Fotootpechatok-_Doma_1_4161-8_.max-1920x900.jpg)
Будинки. 1924 рік. Містечко Кодима (тепер місто у Подільському районі Одеської області). Фотограф Аркадій Зарембський
Фото: Фототека РЕМ 4161-8![1](/media/images/1_RjHEbdz.max-1920x900.jpg)
Будинки. 1924 рік. Містечко Піщанка (тепер селище міського типу у Тульчинському районі Вінницької області). Фотограф Аркадій Зарембський
Фото: Фототека РЕМ 4161-2Будинки заможних євреїв були двоповерховими, з критою терасою на другому поверсі. Часто вздовж фасаду та бічних сторін влаштовували галерею, з якої були входи до різних приміщень будинку
![005_29788698_Фотоотпечаток- Дом_1_4161-7](/media/images/005_29788698_Fotootpechatok-_Dom_1_4161-7__.max-1920x900.jpg)
Будинок. 1924 рік. Містечко Бершадь (тепер місто у Вінницькій області). Фотограф Аркадій Зарембський
Фото: Фототека РЕМ 4161-7![012_29788572_Фотоотпечаток- Улица_1_4161-1](/media/images/012_29788572_Fotootpechatok-_Ulitsa_1_4161-.max-1920x900.jpg)
Вулиця. 1924 рік. Містечко Піщанка (тепер селище міського типу у Тульчинському районі Вінницької області). Фотограф Аркадій Зарембський
Фото: Фототека РЕМ 4161-1На кількох фотографіях ми бачимо місцевих мешканців. Вони одягнені дуже скромно, ба навіть бідно. Майже всі чоловіки та хлопчики мають головний убір. Деякі чоловіки поверх сорочки одягли жилетку. Довжина штанів у хлопців сягає трохи нижче коліна.
![008_29788687_Фотоотпечаток- Дома и сараи_1](/media/images/008_29788687_Fotootpechatok-_Doma_i_sarai_1.max-1920x900.jpg)
Будинки та сараї. 1924 рік. Містечко Кодима, Балтський повіт (тепер місто у Подільському районі Одеської області). Фотограф Аркадій Зарембський
Фото: Фототека РЕМ 4161-9![013_29788568_Фотоотпечаток- Школа (справа) и корчма_1_4161-3](/media/images/013_29788568_Fotootpechatok-_Shkola_sprava_.max-1920x900.jpg)
Школа (справа) і корчма. 1924 рік. Містечко Піщанка (тепер селище міського типу у Тульчинському районі Вінницької області). Фотограф Аркадій Зарембський
Фото: Фототека РЕМ 4161-3Також на знімках Зарембського бачимо муровані синагоги з різною архітектурою: в селі Жабокрич вона нагадує житловий будинок, тоді як в Бершаді схожа на молитовню.
![004_29788614_Фотоотпечаток- Синагога каменная_1_4161-12](/media/images/004_29788614_Fotootpechatok-_Sinagoga_kamen.max-1920x900.jpg)
Мурована синагога. 1924 рік. Містечко Жабокрич (тепер село у Тульчинському районі Вінницької області). Фотограф Аркадій Зарембський
Фото: Фототека РЕМ 4161-12![006_29788658_Фотоотпечаток- Синагога каменная_1](/media/images/006_29788658_Fotootpechatok-_Sinagoga_kamen.max-1920x900.jpg)
Мурована синагога . 1924 рік. Містечко Бершадь (тепер місто у Вінницькій області). Фотограф Аркадій Зарембський
Фото: Фототека РЕМ 4161-6Зразки традиційного єврейського житла можна побачити і тепер у Шаргороді. На жаль, їхній донині значно гірший від того, який зафіксував на світлинах Аркадій Зарембський.
Схожі матеріали
![600.jpg](/media/images/600_W0WWUKA.2e16d0ba.fill-600x320.jpg)