Поділля 1920-х років на світлинах Аркадія Зарембського

Go to next

23:32, 14 лютого 2023

Go to next

Колишній юрист, який втратив руку на війні, і знайшов себе в етнографії, Аркадій Зарембський їздив українськими селами у складі дослідницьких експедицій 100 років тому.

Він купував у місцевих мешканців артефакти для музею та багато фотографував. "Локальна історія" вже публікувала його світлини із Черкащини, українських поселень Зеленого Клину та Хабаровського краю.

У 1920-х роках етнограф відвідав Поділля, де зафіксував на світлинах особливості одягу селян, побуту та звичаїв. Цим матеріалом розпочинаємо серію публікацій, присвячених подільському краю початку ХХ століття.

11415523_923806337690718_450329053197492323_o

Оксана Косміна

кандидатка історичних наук, дослідниця етнології та матеріальної культури

Аркадій Зарембський — уродженець Чернігівщини, за першою освітою юрист, втратив руку під час Першої світової війни. Після кількох чиновницьких посад зрозумів, що ця робота його не цікавить, і вступив у Петроградський археологічний інститут. Зосередився на вивченні історії, етнографії, мистецтві України.

На початку 1920-х років Зарембського взяли на роботу в Російський музей. Там він працював під керівництвом етнографа Бориса Крижановського, який був головним зберігачем відділу УкраїниДослідника заарештували 1934 року у "справі славістів", розстріляли через три роки.. Разом із ним Зарембський побував у багатьох експедиціях, зокрема на Чернігівщині та у поселеннях українських переселенців на Далекому Сході.

Працівники відділу кілька років досліджували Поділля. Зарембський відвідав край 1924-го. Побував в Ольгопільському, Балтському, Вінницькому та Кам’янець-Подільському повітах Подільської губернії. Вивчав побут українців та євреїв. Зібрав матеріал про традиційну забудову сіл та розписи українських хат. Окрім артефактів, які купив для музею, Зарембський привіз серію світлинфотоколекція №4160, на яких зафіксував селян під час роботи на землі, їхні житла та народні свята.

Житло

Подільське село Хрестищі (тепер Миролюбівка) на правому березі річки Кам’янки, притоки Дністра. Традиційно хати розташовані на схилах річкової долини. Тут видно вільну забудову двору і типове планування трикамерного житла (хата+сіни+хата) з напівкурними печами, коли дим з обох хат через каглу отвір у димоході  виходить у димар, що у сінях. Хати мають солом’яний чотирисхилий дах. Стіни хат побілені, а призьба підведена кольоровою глиною.

001_30364161_Фотоотпечаток- Общий вид села_1

Загальний вигляд села. 1924 рік. Село Хрестищі, Поділля (тепер село Миролюбівка, Піщанський район, Вінницька область). Фото Аркадія Зарембського

Фото: Фототека РЕМ 4160-21

Всі хати на фото поділені навпіл — мають два житлові приміщення. Чотирисхилі солом’яні дахи з "пошитими рогами" — уступи-сходинки з соломи. Високий гребінь хати притиснутий кізлинами. Димар вгорі має дерев’яний дашок. Виступ даху значний, що убезпечує стіну від опадів. У таких хатах привертає увагу широка призьба, обмащена кольоровою глиною. На фото по теракотовій обмазці призьби нанесли малюнок у вигляді білих цяток. У деяких хатах є віконницінепрозорі щитки для прикривання вікна.

009_30364087_Фотоотпечаток- Хата_1

Хата. 1924 рік. Село Студена, Поділля (тепер Піщанський район, Вінницька область). Фото Аркадія Зарембського

Фото: Фототека РЕМ 4160-23
010_30364093_Фотоотпечаток- Хата_1

Хата. 1924 рік. Село Ставки, Поділля (тепер Тульчинський район, Вінницька область). Фото Аркадія Зарембського

Фото: Фототека РЕМ 4160-18

Зарембському вдалось сфотографувати процес будівництва сільського житла. Тут є і так звані "вальковані хати", і хати зі стінами каркасної конструкції, де у вертикальні стовпи заводили горизонтальні дерев’яні жердини. Потім такі стіни обмащували глиною і білили.

012_30364047_Фотоотпечаток- Постройка хаты_1

Будівництво хати. 1924 рік. Село Ставки, Поділля (тепер Тульчинський район, Вінницька область). Фото Аркадія Зарембського

Фото: Фототека РЕМ 4160-17
013_30364083_Фотоотпечаток- Постройка хаты_1

Фото: Фототека РЕМ 4160-15
014_30364124_Фотоотпечаток- Постройка хаты_1

Фото: Фототека РЕМ 4160-14

У цій фотоколекції є лише одна світлина з інтер’єром хати. На ній зображено піч правобережного типу з нависаючим над припічком комином. Це так званий тип напів курної печі. Справа видно "шию" — димохід, через який дим відводився у комин, що у сінях. Зліва є вертикальна грубка. Устяотвір печі прикрите заслонкою.

016_30364068_Фотоотпечаток- Печь_1

Піч. 1924 рік. Село Ставки, Поділля (тепер Тульчинський район, Вінницька область). Фото Аркадія Зарембського

Фото: Фототека РЕМ 4160-19

На кількох світлинах бачимо віз — основний транспорт для перевезення вантажів.

005_30364064_Фотоотпечаток- Воз_1

Віз. 1924 рік. Село Буди, Поділля (тепер Гайсинський район, Вінницька область). Фото Аркадія Зарембського

Фото: Фототека РЕМ 4160-28
004_30364172_Фотоотпечаток- Воз_1

Віз. 1924 рік. Село Студена, Поділля (тепер Піщанський район, Вінницька область). Фото Аркадія Зарембського

Фото: Фототека РЕМ 4160-25

Тягловою силою на селі були воли, ними орали поле: на світлині один чоловік поганяє тварин, а інший тримає плуг. Також тут і на іншому фото видно вітряки стовпового типу, які обертаються всім корпусом навколо осі-опори. Орієнтацію по вітру на більшості стовпових вітряків робили вручну: за допомогою довгого масивного важеля — воротила (його ми бачимо справа).

006_30364027_Фотоотпечаток- Запашка поля- волны в плуге_2

Селяни орють плугом. 1924 рік. Село Городище, Поділля (тепер Піщанський район, Вінницька область). Фото Аркадія Зарембського

Фото: Фототека РЕМ 4160-1
007_30364044_Фотоотпечаток- Ветряная мельница_2

Вітряк. 1924 рік. Біля села Рудницьке, Поділля (тепер Піщанський район, Вінницька область). Фото Аркадія Зарембського

Фото: Фототека РЕМ 4160-2

Одяг

Лівобережне Подністров’я, де працював Зарембський, було зоною взаємовпливу української та молдавської культур. Тож на світлинах бачимо одяг двох типів.

Авторка стінних розписів Ганна Бабченко у національному, так званому "молдавському", вбранні. На жінці — сорочка, підперезаний широким поясом "шарафан" (безрукавний одяг типу сукні), багате намисто з дукачамиметалева, визолочена нагрудна прикраса, що має вигляд медальйона. Подібно одягалися мешканки села Подойма Кам’янського району Молдови (тепер це територія самопроголошеного Придністров’я). Засноване 1729 року село населяли українці Поділля та молдавани Бессарабії.

017_30364103_Фотоотпечаток- Девушка в национальной одежде_1

Ганна Бабченко, автор стінних розписів, у національному "молдавському" одязі. 1924 рік. Село Студена, Поділля (тепер Піщанський район, Вінницька область). Фото Аркадія Зарембського

Фото: Фототека РЕМ 4160-24/1
18

Фото: Фототека РЕМ 4160-24/2

Подібність вбрання у цих краях особливо помітна, якщо порівняти зі світлиною 1956 року з села Подойма, на якій місцеві мешканки Харитина Скодило та Марія Кушнір у національному одязі.

033_РЭМ 8938-90

Харитина Скодило та Марія Кушнір у національному одязі. 1956 рік. Село Подойма, Кам’янський район, Молдова. Фото Зінаїди Предтеченської

Фото: Фототека РЕМ 8938-90

Інший тип жіночого народного одягу Ольгопільщини — довга, додільна вишита сорочка, яку одягали з напуском на спідницю, та широкий пояс. На фото  із села Крикливець бачимо типову для цього району вишивку на жіночих сорочках. Плечовим одягом були так звані жіночі "кохти", декоровані чорним оксамитом. Оздоба могла обрамлювати полиКрай кожної з половин одягу (пальта, шинелі, піджака і т. ін.), що розгортається спереду кохти і низ рукава. Додатковим декором була тасьма типу "в'юнчик". Цей плечовий одяг шили на підкладці і застібався він на навісні плетені петлі і металеві ґудзики. У таку "кохту" вбрана жінка, яка стоїть праворуч від молодої.

019_30364051_Фотоотпечаток- Невеста в свадебном наряде среди де_1

Наречена у весільному вбранні поміж дівчат. 1924 рік. Село Великі Крикливці, Поділля (тепер село Крикливець, Тульчинський район, Вінницька область). Фото Аркадія Зарембського

Фото: Фототека РЕМ 4160-6

Спідниці, як і "шарафани" по низу мали багате оздоблення двома широкими смугами чорного оксамиту і горизонтальними защипами.

Святкове вбрання молодих дівчат і особливо нареченої доповнювали багатьма разками різного намиста, хрестами, дукачами.

Окрім жіночого вбрання на фотографіях бачимо і чоловіче. Цікаво є те, що крій чоловічих сорочок тут переважно з широкою вишитою манишкою. Чоловічі головні убори — хутряні шапки та солом’яні капелюхи.

022_30364157_Фотоотпечаток- Свадьба- группа музыкантов и гости_1

Весілля. Група музикантів та гості. 1924 рік. Село Великі Крикливці, Поділля (тепер село Крикливець, Тульчинський район, Вінницька область). Фото Аркадія Зарембського

Фото: Фототека РЕМ 4160-7

Зарембський також сфотографував хрести при дорогах та на цвинтарі, стару дерев’яну церкву у передмісті Вінниці.

24

Придорожній хрест при в’їзді в село. 1924 рік. Село Хрестищі, Поділля (тепер село Миролюбівка, Піщанський район, Вінницька область). Фото Аркадія Зарембського

Фото: Фототека РЕМ 4160-22
025_30364057_Фотоотпечаток- Крест возле общественного колодца_1

Хрест біля громадського колодязя. 1924 рік. Село Ставки, Поділля (тепер Тульчинський район, Вінницька область). Фото Аркадія Зарембського

Фото: Фототека РЕМ 4160-20
026_30364095_Фотоотпечаток- Деревянная церковь_1

Дерев’яна церква (св. Миколая). Вінниця, Старе місто. 1924 рік. Фото Аркадія Зарембського

Фото: Фототека РЕМ 4160-29
29

Цвинтар. 1924 рік. Село Ставки, Поділля (тепер Тульчинський район, Вінницька область). Фото Аркадія Зарембського

Фото: Фототека РЕМ 4160-13
030_30364164_Фотоотпечаток- Кресты на кладбище_1

Хрести на цвинтарі. 1924 рік. Село Ставки, Поділля (тепер Тульчинський район, Вінницька область). Фото Аркадія Зарембського

Фото: Фототека РЕМ 4160-11

У колекції є також фото руїн замку у Кам’янець-Подільському.

031_30364015_Фотоотпечаток- Общий вид на развалины замка в г. К_2

Загальний вигляд на руїни замку у Кам’янці-Подільському. 1924 рік. Фото Аркадія Зарембського

Фото: Фототека РЕМ 4160-31
032_30364150_Фотоотпечаток- Общий вид на развалины замка на р. _1