Продовжуючи тему подільського вбрання, розповімо про невелику фотоколекцію, яку зберігають у фондах Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії ім. М.Т. Рильського.
Ці світлини зробив невідомий автор, вірогідно, у 1920-х роках у селах Володіївці, що на Вінниччині, і Гремячка (Грим'ячка), що належить до Хмельницької області. Рідкістю є фотоколекції з великої кількістю світлин з одного населеного пункту. Такі збірки дають уявлення про святковий та буденний одяг, про одяг старших людей і дітей.
На першому фото ми бачимо родину у святковому вбранні. Про це свідчить вишивка на жіночих та чоловічих сорочках. На іншому знімку члени родини біля хати у буденному одязі: жіночі сорочки мають скромну вишивку.
![P1010142_Володівці_01](/media/images/P1010142_Volodivtsi_01.max-1920x900.jpg)
Родина у святковому вбранні. 1920-ті роки. Село Володіївці (тепер у Барському районі Вінницької області)
Фото: Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнографії НАН України ім. М.Т. Рильського, фонд 43-10/418На фотографіях, окрім вишивки на жіночих сорочках матері та доньки, варто звернути увагу на крій та оздоблення низу спідниць. Рясна (широка) спідниця приблизно на вісім пілок густо зібрана в поясі, а по низу має защіпи та оздоблення кольоровими стрічками.
![P1010147_Володівці_05](/media/images/P1010147_Volodivtsi_05.max-1920x900.jpg)
Мати з донькою. 1920-ті роки. Село Володіївці (тепер у Барському районі Вінницької області)
Фото: Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнографії НАН України ім. М.Т. Рильського, фонд 43-10/418![3](/media/images/3_gFzn49d.max-1920x900.jpg)
Мати з донькою. Вид зі спини. 1920-ті роки. Село Володіївці (тепер у Барському районі Вінницької області)
Фото: Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнографії НАН України ім. М.Т. Рильського, фонд 43-10/418На інших світлинах видно також і спосіб підтикання передньої частини спідниці за пояс.
![P1010157_Гремячка_15](/media/images/P1010157_Gremyachka_15.max-1920x900.jpg)
Родина. 1920-ті роки. Село Гремячка (Грим'ячка; тепер у Віньковецькому районі Хмельницької області)
Фото: Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнографії НАН України ім. М.Т. Рильського, фонд 43-10/418Фотоколекція цікава також тим, що демонструє різний верхній одяг східних подолян: свити, кожухи, юпки з рукавами, кохти, куфайки. На фото ми бачимо розкішну білу свиту, кроєну з так званою "прохідкою" (цільнокроєною частиною спини). Свита має густі складки на бокових підрізах, занижену талію та декоровані оксамитом закаврашівідворот на кінці рукава і борти. Також привертає увагу крій коміра, який позаду має трикутний силует.
![P1010145_Володівці_03](/media/images/P1010145_Volodivtsi_03.max-1920x900.jpg)
Жінка у білій свиті. Вид спереду. 1920-ті роки. Село Володіївці (тепер у Барському районі Вінницької області)
Фото: Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнографії НАН України ім. М.Т. Рильського, фонд 43-10/418![2](/media/images/2_M5LE0Kd.max-1920x900.jpg)
Жінка у білій свиті. Вид зі спини. 1920-ті роки. Село Володіївці (тепер у Барському районі Вінницької області)
Фото: Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнографії НАН України ім. М.Т. Рильського, фонд 43-10/418На ще одному фото чоловік одягнутий у гарно оздоблену свиту з домотканого сукна, а жінка — у тулуб'ястийцільноскроєний кожух. Чоловічий кожух з хутряними закаврашами, коміром і оздобленими передом та бортами мжна побачити на іншій світлині .
![P1010150_Володівці_07](/media/images/P1010150_Volodivtsi_07.max-1920x900.jpg)
Чоловік у свиті, жінка у кожусі. 1920-ті роки. Село Володіївці (тепер у Барському районі Вінницької області)
Фото: Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнографії НАН України ім. М.Т. Рильського, фонд 43-10/418![P1010151_Володівці_08](/media/images/P1010151_Volodivtsi_08.max-1920x900.jpg)
Чоловік у свиті, жінка у кожусі. Вид зі спини. 1920-ті роки. Село Володіївці (тепер у Барському районі Вінницької області)
Фото: Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнографії НАН України ім. М.Т. Рильського, фонд 43-10/418Стьобану юпку з рукавами зафіксовано на кількох знімках. Юпка, оздоблена чорним плисом по рукавах та бортах, має характерний крій спинки, коли передні поли трохи вищі, а спинка занижена.
![P1010152_Володівці_09](/media/images/P1010152_Volodivtsi_09.max-1920x900.jpg)
Мати з донькою. 1920-ті роки. Село Володіївці (тепер у Барському районі Вінницької області)
Фото: Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнографії НАН України ім. М.Т. Рильського, фонд 43-10/418![1](/media/images/1_098V1mM.max-1920x900.jpg)
Мати з донькою. Вид зі спини. 1920-ті роки. Село Володіївці (тепер у Барському районі Вінницької області)
Фото: Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнографії НАН України ім. М.Т. Рильського, фонд 43-10/418На фото іншому фото бачимо кохти. Схожими на них є чоловічі стьобані куфайки.
![P1010155_Володіївці_12](/media/images/P1010155_Volodiivtsi_12.max-1920x900.jpg)
Селяни. 1920-ті роки. Село Володіївці (тепер у Барському районі Вінницької області)
Фото: Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнографії НАН України ім. М.Т. Рильського, фонд 43-10/418Окремо треба сказати про вишиті сорочки. Практично в усіх жіночих сорочках, і святкових, і буденних, бачимо вишиті погрудки. На фото з села Гремячка чітко видно крій уставкової сорочки: станок має закладені кутики, оздоблені вишивкою.
![P1010158_Гремячка_14](/media/images/P1010158_Gremyachka_14.max-1920x900.jpg)
Жінки у вишитих сорочках. 1920-ті роки. Село Гремячка (Грим'ячка; тепер у Віньковецькому районі Хмельницької області)
Фото: Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнографії НАН України ім. М.Т. Рильського, фонд 43-10/418Чоловічі сорочки на фото мають комір-стійку, бокову застібку і суцільнокроєну манишку, вишивка якої може бути геометричною чи рослинною.
![P1010154_Володіївці_11](/media/images/P1010154_Volodiivtsi_11.max-1920x900.jpg)
Чоловік у вишитій сорочці та солом'яному брилі. 1920-ті роки. Село Володіївці (тепер у Барському районі Вінницької області)
Фото: Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнографії НАН України ім. М.Т. Рильського, фонд 43-10/418Головні убори традиційні: у жінок — хустки, у чоловіків — хутряні шапки та солом'яні брилі. Також на фото можна помітити літній варіант пов'язування тонкої невеликої хустки, та зимовий — вовняну велику хустку.
Цікавим також є дитячий одяг. На деяких фото дівчата вбрані у зменшену копію жіночого вбрання, або ж у дитячі льолі, чепці та модні тогочасні дівчачі сукні. На маленьких хлопчиках вишиті сорочки та штанці на бретельках-підтяжках.Чоловічі сорочки на фото мають комір-стійку, бокову застібку і суцільнокроєну манишку, вишивка якої може бути геометричною чи рослинною.
Фотограф також зазнимкував жінок у святковому вбранні з великою кількістю намиста, у чоловіків на шиї теж бачимо хрестики.