Зелений клин у вишиванках: фотографії перших українських родин на Далекому Сході

Зелений клин_лід
Go to next

17:28, 7 жовтня 2022

Go to next

Колонізовані українцями території на Далекому Сході із 1920-х років стали відомими під назвою “Зелений клин”. “Зелений”, на думку професора Іоаникія Шимоновича, слід пояснювати місцевими лісами. А “клин” – географічним положенням. Утім, найвірогідніше, під “клином” мали на увазі просто наділ землі. Саме земельне питання стало причиною великого міграційного потоку, який вирушив у напрямку далекого Японського моря.

Скласти уявлення про поселення, побут, житло, одяг далекосхідних українців сто років тому дозволяють фотографії етнографа Аркадія Зарембського, зроблені на Далекому Сході сто років тому.

11415523_923806337690718_450329053197492323_o

Оксана Косміна

кандидатка історичних наук, дослідниця етнології та матеріальної культури

З землі взятий – до землі повернешся

Перші переселенці з’явилися на Далекому Сході усередині 1860-х років. Вони вирушили у розвідку шукати нові землі для ведення господарства. На міграцію вплинув дефіцит наділів, що збільшився після скасування кріпацтва 1861 року у підросійській Україні.

Певний час на схід вдавалося добратися лише поодиноким переселенцям. Згодом російський уряд запустив програму, покликану сприяти освоєнню нових земель. Зокрема, транспортував 250 сімей морем із Одеси до Владивостока і погодився покрити видатки на освоєння мігрантів на новому місці. На початку XIX століття українським селянам надавали на правах безкоштовної оренди наділ у 100 десятин (109 гектарів) на родину. Для порівняння, тоді у Чернігівській губернії на господарство припадало лише 8 десятин.

imgonline-com-ua-Resize-6pFeKgg6cWEyy

Родина переселенця біля воріт садиби, село Петровичі, Чернігівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-180
Садиба переселенця. Село Іванівка, Іванівський район, Владивостоцька округа

Садиба переселенця, село Іванівка, Іванівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-4

Масове переселення українців на Далекий Схід почалося 1883 року, після налагодження регулярного морського сполучення між Одесою та Владивостоком і започаткування системи позик і пільг для переселенців.

На території нинішніх Приморського та Хабаровського країв і Амурської області українці заснували села з промовистими назвами – Чернігівка, Кирилівка, Сергіївка, Покровка, Ракитно, Ромни, Березовка, Іванківці, Богословка та інші.

Хата з сіньми і коморою

Хата з сіньми і коморою, житлова частина побілена, село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-101
Садиба, село Вадимівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа

Садиба, село Вадимівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-173
Господарський двір для худоби

Господарський двір для худоби, село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-77
Льох на садибі

Льох на садибі, село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-98

За підрахунками російського історика Володимира Кабузана, до 1916 року з українських земель на Далекий Схід переселилося 276 тисяч осіб.

Зарембський і його “Українці”

Одними із перших переселенців, які вирушили на Далекий Схід, були українці з Чернігівщини. У 1888 році в Чернігові – якраз тоді, коли хвиля міграції розросталася – народився Аркадій Зарембський. 

Аркадій був молодшим сином у родині колезького асесора цивільний чин у Російській імперії Ігнатія Зарембського та Єфросинії Дяряби, вчительки жіночої гімназії. Дитячі роки хлопець провів у Чернігові. Атестат зрілості отримав у Варшаві у 1907 році, де закінчив гімназію. Того ж року вступив на юридичний факультет Санкт-Петербурзького університету, і 1912 року отримав випускне свідоцтво. 

Аркадій Зарембський

Аркадій Зарембський, 1929 рік

Фото надала авторка

На початку Першої світової війни Зарембського мобілізували. На фронті зазнав серйозного поранення – втратив руку. 

У 1917–1921 роках Аркадій Зарембський працював на різних посадах у міській управі, був старшим інспектором контролю статистичного бюро робітничо-селянської інспекції Петроградської губернії. Робота була нецікавою. Зарембський поєднував її із навчанням у Петроградському археологічному інституті. Навіть після випуску з вишу він продовжував відвідувати заняття. Зосередився на історії, етнографії, мистецтві України.

Викладач Археологічного інституту Олександр Міллер, який завідував Етнографічним відділом Російського музею, запропонував узяти Зарембського у штат ЕВРМ. Якраз тоді у Петроград повернулася виставка “Українці” (експозиція була готова у 1916 році, але 1917-го її евакуювали у Москву). У відділі було потрібно розбирати ящики, проводити інвентаризацію експонатів, організовувати їхнє зберігання, готуватися до нової експозиції. Для такої роботи Зарембський підходив якнайкраще. Головний зберігач відділу України Борис Крижанівський високо оцінив його за сумлінну і якісну роботу, і у 1921-му випускника зарахували на посаду асистента. А вже у 1926-му Зарембського обрали на посаду старшого помічника зберігача фондів.

Під час роботи в Етнографічному відділі Зарембський побував у багатьох етнографічних відрядженнях в Україні та Білорусі. Науковець брав участь у засіданнях Товариства дослідників української історії, писемності та мови, котре існувало в Ленінграді у 1921–1933 роках. При цьому товаристві діяла етнографічна секція, яку очолював Крижанівський.

Хата старого типу, село Іванівка, Іванівський район, Владивостоцька округа

Хата старого типу, село Іванівка, Іванівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-5
Хата зі сволоком, cело Іванівка, Іванівський район, Владивостоцька округа

Хата зі сволоком, село Іванівка, Іванівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-8
Вид на городи і річку Лефу (тепер має назву Ілиста). Село Іванівка, Іванівський район, Владивостоцька округа

Вид на городи і річку Лефу (тепер має назву Ілиста), село Іванівка, Іванівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-38
Цвинтар. На хрестах пов’язані рушники. Село Іванівка, Іванівський район, Владивостоцька округа.

Цвинтар. На хрестах пов’язані рушники, село Іванівка, Іванівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-32

У червні–вересні 1928 року Зарембський разом із Крижанівським здійснив експедицію до українців-переселенців на Далекий Схід – в Амурський, Хабаровський та Владивостоцький округи. Під час поїздки Зарембський зробив 506 фотознімків, які згодом зареєстрували у семи колекціях. Чотири з них присвячені українцям: 75 відбитків із Амурського округу, 93 і 119 – із Хабаровського, 196 – із Владивостоцького. Їх зберігають у Російському етнографічному музеї.

Згідно з вимогами тодішніх досліджень, під час експедиційних зйомок, крім фіксації традицій і сучасності в одязі, обрядовості, домашньому побуті, увагу мали приділяти колгоспному і соціалістичному будівництву. Тому на фото бачимо сільраду і хату-читальню.

Клуня на садибі, село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа.

Клуня на садибі, село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-99/2
Саж для свиней, село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа.

Саж для свиней, село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-96
Курник під солом’яним дахом, село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа.

Курник під солом’яним дахом. Село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-97
Внутрішній вигляд комори, село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа.

Внутрішній вигляд комори, село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-90

Етнографічний відділ мусив реагувати на нові вимоги – всю наукову діяльність перепідпорядкували задачам “культурної революції”. Назву експозиції “Українці” змінили на “Українське село до і після Жовтня”. У збірці був розділ, присвячений господарству і побуту комуни імені Червоних партизанів, який разюче програвав яскравим етнографічним експонатам. 

Оновлену експозицію відкрили 1931 року. Та за рік її закрили – з формулюванням, що вона завдає “великої шкоди виховній діяльності, яку має здійснювати музей”. Усіх працівників, причетних до створення виставки, звинуватили у викривленні радянської дійсності та у спробі зобразити “ідеалістичну картину села без класового розшарування”. У лютому 1932 року заарештували головного зберігача; у березні більшість співробітників відділу звільнилися, в тому числі і Аркадій Зарембський.

Згодом Зарембського заарештували за так званою “справою славістів” ленінградської частини “Російської національної партії”. Він відбув покарання – три роки виправних робіт. Зарембського реабілітували 1956 року посмертно.

Мамина одежа, колодязь-журавель

Під час експедиції у Владивостоцький округ 1928 року Аркадій Зарембський відвідав села у Чернігівківському, Іванівському, Спаському та Яковлівському районах. На той час українці становили третину населення округу (за офіційними даними 1926 року – 32,8%). 

Село Чернігівка заснували 1885 року 25 родин-переселенців із села Мутин Конотопського повіту Чернігівської губернії (тепер – у Конотопському районі Сумської області). Чернігівка набула статусу районного центру у 1926-му. Більшість сіл, які відвідав Зарембський, були розташовані саме у цьому районі.

Заможний українець-переселенець Я. М. Черниш, село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа.

Заможний українець-переселенець Я. М. Черниш, село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-73/1
Дружина переселенця Е. І. Черниш, село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа.

Дружина переселенця Е. І. Черниш, село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-74
Донька переселенця Е.Я.Черниш у святковому вбранні, село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа.

Донька переселенця Е.Я.Черниш у святковому вбранні, село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-75/3

Досить багато фотографій маємо із села Чернишівка. Напевне, не випадково Зарембський сфотографував заможного селянина Я. М. Черниша (імені не вказано): вірогідно, саме родина Чернишів дала назву поселенню. 

Родина Чернишів походила із Чернігівщини. Звідти вони привезли свій найкращий святковий одяг. На фотографіях ми бачимо Е. Я. Черниш у святковому одязі матері Е. І .Черниш. Убір складається із вишитої сорочки, спідниці, керсетки з “вусами” і вишитого фартуха.

Донька переселенця Е.Я.Черниш у святковому вбранні, село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа.

Донька переселенця Е.Я.Черниш у святковому вбранні, село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-75
Донька переселенця Е.Я.Черниш у святковому вбранні, село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа.

Донька переселенця Е.Я.Черниш у святковому вбранні, село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-75/1

Зарембський зазнимкував цікаві кадри із забудовою вулиць – із колодязем-журавлем, господарськими спорудами, хатами. На відбитках зафіксовано двокамерне житло (хата і сіни), і трикамерне житло (хата, і сіни, і комора); стіни – не побілені. На одній зі світлин видно сволок – основну балку, яка тримала стелю.

Хата переселенця, село Снігурівка, Іванівський район, Владивостоцька округа.

Хата переселенця, село Снігурівка, Іванівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-51
Літня жінка біля колодязя, село Покровка, Яковлівський район, Владивостоцька округа.

Літня жінка біля колодязя, село Покровка, Яковлівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-143.

У фототеці Зарембського є фотографія житла з ґанком, котре належало заможним селянам. Якби не було відомостей про місце фотозйомки, можна було б припустити, що хата на дві половини з побіленими житловими частинами і непобіленими сіньми, – десь на Полтавщині. Господарські споруди двору легко впізнаються – комора, клуня, курник, льох, саж із начинням для зберігання продуктів та одягу, колодязь-журавель.

Внутрішній вигляд комори, село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа.

Внутрішній вигляд комори, село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-91
Красний кут у хаті переселенця, село Снігурівка, Іванівський район, Владивостоцька округа.

Красний кут у хаті переселенця, село Снігурівка, Іванівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-55
Хата з ґанком, село Снігурівка, Іванівський район, Владивостоцька округа.

Хата з ґанком, село Снігурівка, Іванівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-52
Хата старого типу на дві половини, село Покровка, Яковлівський район, Владивостоцька округа.

Хата старого типу на дві половини, село Покровка, Яковлівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-144.

На фотографіях інтер’єру житла бачимо лівобережний тип печіівобережний тип печі, це коли комин не виступає від стіни печі, як на Поділлі чи Гуцульщині зі стоячим комином, лежанкою, запічним вікном; красний кутпокуть – гарне "красне" місцеіз вишитими рушниками й столом, застеленим домотканою скатертиною й хлібом; піл між піччю і причілковою стіною зі складеною постіллю; дитячу колиску (фото №31). 

Піч з лежанкою, село Новотроїцьке, Чернігівський район, Владивостоцька округа.

Піч з лежанкою, село Новотроїцьке, Чернігівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-71
Піл в хаті біля печі. Оригінальна назва – "кухня в хаті", село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа.

Піл в хаті біля печі. Оригінальна назва – "кухня в хаті", село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-81
Вариста піч, село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа.

Вариста піч, село Чернишівка, Чернігівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-80
Вариста піч у хаті переселенця, село Іванівка, Іванівський район, Владивостоцька округа.

Вариста піч у хаті переселенця, село Іванівка, Іванівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-11
Піч у хаті переселенця, село Іванівка, Іванівський район, Владивостоцька округа.

Піч у хаті переселенця, село Іванівка, Іванівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-54
Родина переселенця, село Новомихайлівка, Яковлівський район, Владивостоцька округа.

Родина переселенця, село Новомихайлівка, Яковлівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЕМ 4851-136.
Красний кут у хаті переселенця, село Прохори, Спаський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р. Фототека РЭМ 4851-167.

Красний кут у хаті переселенця. Село Прохори, Спаський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського. 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-167.
Піч у хаті переселенця, село Прохори, Спаський район, Владивостоцька округа.

Піч у хаті переселенця, село Прохори, Спаський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-168.

Зарембському вдалося красиво зняти панораму села Іванівка над річкою Лефу та кладовище з рушниками, пов’язаними на хрестах.

Багатство вишивки

Окрема тема – це люди. На світлинах бачимо селян. Про їхнє життя свідчить сам вигляд – вони щоденно тяжко працюють. 

Дуже милими є фотографії дітей. Малі дівчатка – у сорочечках-льолях, а хлопчики – у сорочці і штанцях на одній лямці. На одній дівчинці на сорочці видно вишивку

Діти на вулиці, село Іванівка, Іванівський район, Владивостоцька округа.

Діти на вулиці, село Іванівка, Іванівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-28
Група дітей, село Ображіївка, Іванівський район, Владивостоцька округа.

Група дітей, село Ображіївка, Іванівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-45
Жінка біля колодязя, село Ображіївка, Іванівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р. Фототека РЭМ 4851-47

Жінка біля колодязя, село Ображіївка, Іванівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-47
Дружина утримувача заїзду

Дружина утримувача заїзду. 20-та верста між селами Покровка і Новомихайлівка, Яковлівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-112

На фотографіях, зроблених біля церкви та на родинній фотографії у тайзі жінки вбрані у святковий одяг. Наряд складається із вишитої сорочки, спідниці, фартуха і керсетки; на голові – хустка

Селяни біля церкви, село Спаське, Спаський район, Владивостоцька округа.

Селяни біля церкви, село Спаське, Спаський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото Фототека РЭМ 4851-156.
Селяни біля церкви. Село Спаське, Спаський район, Владивостоцька округа.

Селяни біля церкви. Село Спаське, Спаський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-157.
Селяни біля церкви, село Спаське, Спаський район, Владивостоцька округа.

Селяни біля церкви, село Спаське, Спаський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-159.
Дівчата біля церкви, село Спаське, Спаський район, Владивостоцька округа.

Дівчата біля церкви, село Спаське, Спаський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-160.
Селяни біля церкви, село Спаське, Спаський район, Владивостоцька округа.

Селяни біля церкви, село Спаське, Спаський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-162.
Новий заїзд у Тайзі

Новий заїзд у тайзі. 20-та верста між селами Покровка і Новомихайлівка, Яковлівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-111/1
imgonline-com-ua-Resize-LZ6hL5Jsfw

Пипко Є. М., донька утримувача заїзду. 20-та верста між селами Покровка і Новомихайлівка, Яковлівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського. 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-113.
Донька утримувача заїзду

Є. М. Пипко, донька утримувача заїзду.20-та верста між селами Покровка і Новомихайлівка, Яковлівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-113.
Жінка у вишитій сорочці і керсетці, село Спаське, Спаський район, Владивостоцька округа.

Жінка у вишитій сорочці і керсетці, село Спаське, Спаський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-163.
Жінка у вишитій сорочці і керсетці. Село Спаське, Спаський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р. Фототека РЭМ 4851-165.

Жінка у вишитій сорочці і керсетці, село Спаське, Спаський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-165.

Чоловіки вбрані переважно по-міському, а з традиційного святкового одягу залишається лише вишита сорочка. 

Молодий селянин у вишитій сорочці, село Спаське, Спаський район, Владивостоцька округа.

Молодий селянин у вишитій сорочці, село Спаське, Спаський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-163.

Вишивка рослинним орнаментом на святкових сорочках у молодих жінок була як на уставках, так і по всьому рукаву. Скромніший варіант вишиття обмежувався декором лише на уставках.

Жінка у вишитій сорочці, село Новотроїцьке, Чернігівський район, Владивостоцька округа.

Жінка у вишитій сорочці, село Новотроїцьке, Чернігівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-72

Вікно у дім

Наостанок хочеться звернути увагу на вікна хат.

Деякі традиційні будинки старого типу не мають спеціального обрамлення вікон. Але є й хати, де навколо рам бачимо красиве різьблення і навіть віконниці, які були на Чернігівщині – батьківщині цих переселенців.

Вікно з фігурною лиштвою, село Чернігівка, Спаський район, Владивостоцька округа.

Вікно з фігурною лиштвою, село Чернігівка, Спаський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фототека РЭМ 4851-170.
Вікно з фігурною лиштвою. Село Чернігівка, Спаський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського. 1929 р. Фототека РЭМ 4851-171.

Вікно з фігурною лиштвою, село Чернігівка, Спаський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фототека РЭМ 4851-171.
Загальний вигляд села Ображіївка. Іванівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р. Фототека РЭМ 4851-43

Загальний вигляд села Ображіївка. Іванівський район, Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-43
Садиба заможного переселенця. Село Яковлівка, Яковлівський район Владивостоцька округа.

Садиба заможного переселенця. Село Яковлівка, Яковлівський район Владивостоцька округа. Фото Аркадія Зарембського, 1929 р.

Фото: Фототека РЭМ 4851-148.

Ці вікна дивляться на нас з далекого, майже столітнього минулого.

Схожі матеріали

001_Любешів волинська обл 1912

Попередниця вишиванки: сорочка, оздоблена тканим декором

стрій

Хустка по-дівочому

IMG_0951

Скарби гуцульської старовітчини

005_29788698_Фотоотпечаток- Дом_1_4161-7

Єврейські квартали подільських містечок у 1920-х роках

43_Крестьянка с ребенком_1514-24

Чернігівські зав’язки. Колекція головних уборів кінця ХІХ століття

001_30352308_Негатив

У будні і свята. Як одягалися на Київщині сто років тому

сео вишивка

Вишивка Східного Поділля

17_ «кружевая»_Зарецький_ЛІ

Букети, рожі, павичі, карасі: вибійка Полтавщини початку ХХ століття

Полтавщина_СЕО

Полтавщина у 1909 році. Підбірка світлин українського фотографа Анатолія Павловича