Особливості забудови вулиць, житла, інтер’єру та традиційного одягу мешканців Полтавщини зафіксувала на фото етнографиня Марія Торен. Під час експедиції 1939 року у село Великий Байрак, що біля Миргорода, Торен фотографувала побут місцевих жителів. Тих, що вижили після Голодомору.
Світлини мають агітаційно-постановочний характер: на них щасливі люди заповзято працюють у колгоспах. Про це свідчить й те, як Марія Торен підписала фото: "колгоспниця-стаханівка", "група колгоспників у традиційному вбранні", "маленькі колгоспниці".
Попри радянську "колгоспну" обгортку, на знімках можна розгледіти цікаві деталі побуту селян, їхнє житло, дозвілля та традиційний одяг.
![000_Торэн Мария Давыдовна-1](/media/images/000_Toren_Mariya_Davydovna-1.max-400x400.jpg)
Марія Торен
Фото: РЕММарія Торен народилася у Петербурзі у 1898 році. У 1921-му вступила до Петроградського інституту живих східних мов на етнолінгвістичне відділення, але уже через 4 роки студентка перевелася до Ленінградського державного університету на другий курс етнографічного відділення. Своїм вчителем з етнографії Марія Торен вважала відомого вченого Дмитра Зеленіна. У 1925—1927 роках вона їздила в етнографічні експедиції в різні регіони Росії. У 1928—1929 роках дослідниця вивчала побут фінів. А з 1933-го працювала науковою співробітницею в Інституті антропології та етнографії Академії наук спочатку у відділі Європи і Кавказу, згодом у східнослов’янському секторі Ленінградського відділення Інституту антропології та етнографії.
Знання східних мов дало змогу Марії Торен описати велику кількість експонатів відділу Кавказу та Європи. Водночас вона вела збирацьку роботу на Кавказі, у німців Надволжя, росіян, естонців, фінів Ленінградської області. Зібрані нею колекції зберігаються у Музеї антропології та етнографії (МАЕ) і в Російському етнографічному музеї (РЕМ).
Одна з її експедицій була і в Україну, зокрема у село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області. Результатом її поїздки 1939 року стали фотографії, на яких ми можемо бачити довоєнний побут селян. Звісно, світлини мають агітаційно-постановочний характер: ми бачимо на них щасливих людей, які заповзято працюють у колгоспах. Про це свідчить й те, як Марія Торен підписала світлини з експедиції: "колгоспниця-стаханівка", "група колгоспників у традиційному вбранні", "маленькі колгоспниці".
Попри радянську "колгоспну" обгортку, на світлинах можна розгледіти цікаві деталі побуту селян, їхнє житло, дозвілля та традиційний одяг.
Цінним є й те, що Марія Торен не забула вказати імена людей, яких фотографувала: Тетяна Кузьменко, родина Наконечних, Устина Рябко, дівчатка Катя Улизько та Маня Мандя, Уляна Кузьменко, Катерина Борисенко з трирічною донькою Лізою, Василь Зенченко, Олена Нерода, Анна Нерода з доньками. Чи пережили вони війну? Можливо, їхні родичі досі живуть у цьому селі.
Досвідчене око етнографині помітило найцікавіші елементи народного житла, забудови вулиці, двору, господарські будівлі. Так, на світлинах видно колодязь-журавель, плетений тин, вільне розташування хат та господарських будівель у дворі.
![001_Общий вид улицы села Великий Байрак. Украинцы. Украина, Полтавская область, Миргородский р-он, Великий Байрак д. 1939_1076-1-1](/media/images/001_Obshchiy_vid_ulitsy_sela_Velikiy_Bayrak.max-1920x900.jpg)
Загальний вигляд вулиці. 1939 рік. Село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області
Фото: Фототека МЕА 1067-1![002_Общий вид улицы села Великий Байрак. Украинцы. Украина, Полтавская область, Миргородский р-он, Великий Байрак д. 1939_1076-2-1](/media/images/002_Obshchiy_vid_ulitsy_sela_Velikiy_Bayrak.max-1920x900.jpg)
Загальний вигляд вулиці. 1939 рік. Село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області
Фото: Фототека МЕА 1067-2На одній зі світлин представлено цікавий, притаманний Полтавщині, тип валькованої хати зі стінами-контрфорсами. Цей ефект створений завдяки тому, що ширина стіни задля більшої її стійкості внизу ширша, ніж у верхній частині. Побілена лише житлова частина хати, стіни якої зроблені з глиняних вальків (грудочок глиносоломи), тоді як каркасні дерев’яні стіни сіней залишені небіленими. На іншому фото добре видно обплетену широку призьбу і маленьке віконце, влаштоване за піччю.
![3](/media/images/3_PgUst17.max-1920x900.jpg)
Хата валькована, "мурована". 1939 рік. Село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області
Фото: Фототека МЕА 1067-4/2![5](/media/images/5_uEnnBnu.max-1920x900.jpg)
Хата валькована, "мурована". 1939 рік. Село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області
Фото: Фототека МЕА 1067-4/3На іншій світлині бачимо інтер’єр традиційного житла — пілліжко і лави. Постіль на полу зібрана, а на жердці розвішені речі, серед яких видно кожух.
![006_Внутренний вид старой хаты пил помост для спанья, лави лавки. Украинцы. Украина, Полтавская область, Миргородский р-он, Великий Байрак д. 1939_1067-10-11](/media/images/006_Vnutrenniy_vid_staroy_khaty__pil_pomost.max-1920x900.jpg)
Внутрішній вигляд хати: піл (помост для спання) і лави. 1939 рік. Село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області
Фото: Фототека МЕА 1067-10На фото — типова піч лівобережного типу зі стоячим комином. У деяких хатах піч була влаштована "по-білому", тобто з виходом диму безпосередньо вгору через димар.
![7](/media/images/7_WyC6VCn.max-1920x900.jpg)
Піч в хаті. 1939 рік. Село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області
Фото: Фототека МЕА 1067-12Важливим елементом традиційного інтер’єру була скриня. Особливість цієї скрині у тому, що вона на колесах.
![009_Скрыня (сундук для хранения одежды) на колесиках. Украинцы. Украина, Полтавская область, Миргородский р-он, Великий Байрак д. 1939_1067-11-1](/media/images/009_Skrynya_sunduk_dlya_khraneniya_odezhdy_.max-1920x900.jpg)
Скриня (для зберігання одягу) на колесиках. 1939 рік. Село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області
Фото: Фототека МЕА 1067-11У господарстві селянина воли були тягловою силою, особливо при оранці.
![010_Запряжка волов (ярмо). Украинцы. Украина, Полтавская область, Миргородский р-он, Великий Байрак д. 1939_1067-551](/media/images/010_Zapryazhka_volov_yarmo._Ukraintsy._Ukra.max-1920x900.jpg)
Упряж волів (ярмо). 1939 рік. Село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області
Фото: Фототека МЕА 1067-55Важливими господарськими спорудами двору були клуня, комора і льох. Стіни клуні для кращого провітрювання були плетеними, натомість комора була зрубною, на високих підвалинах і з великим виносом даху перед входом.
![011_Клуня (амбар). Украинцы. Украина, Полтавская область, Миргородский р-он, Великий Байрак д. 1939_1076-15-1](/media/images/011_Klunya_ambar._Ukraintsy._Ukraina_Poltav.max-1920x900.jpg)
Клуня. 1939 рік. Село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області
Фото: Фототека МЕА 1067-15![012_Комора (кладовая) и погреб. Украинцы. Украина, Полтавская область, Миргородский р-он, Великий Байрак д. 1939_1067-17-1](/media/images/012_Komora_kladovaya_i_pogreb._Ukraintsy._U.max-1920x900.jpg)
Комора і льох. 1939 рік. Село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області
Фото: Фототека МЕА 1067-17Камера Марії Торен зафіксувала і процес молотьби ціпами, і ткання на верстаті.
![014_Молотьба пшеницы цепом (дореволюционный способ молотбы). Украинцы. Украина, Полтавская область, Миргородский р-он, Великий Байрак д. 1939_1067-54-1](/media/images/014_Molotba_pshenitsy_tsepom_dorevolyutsion.max-1920x900.jpg)
Молотьба пшенниці ціпом (дореволюційний спосіб). 1939 рік. Село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області
Фото: Фототека МЕА 1067-54![15](/media/images/15_lmfW19p.max-1920x900.jpg)
Тетяна Кузьменко за тканням вовняної ковдри. 1939 рік. Село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області
Фото: Фототека МЕА 1067-52Одяг селян Великого Байраку зберігав багато традиційних рис і водночас мав нові, сучасні елементи.
Сучасними елементами, які можна розгледіти на фотографіях, є пов’язування хустки під бородою і без очіпка. До святкового одягу на фото жінки вбрали білі панчохи і черевики.
![033_Группа колхозников в традиицонных костюмах. Украинцы. Украина, Полтавская область, Миргородский р-он, Великий Байрак д. 1939_1067=-34-1](/media/images/033_Gruppa_kolkhoznikov_v_tradiitsonnykh_ko.max-1920x900.jpg)
Селяни у традиційному одязі. Оригінальний підпис: "Группа колхозников". 1939 рік. Село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області
Фото: Фототека МЕА 1067-34На доньках Ганни Нероди одягнуті однакові модні на той час сарафанчики з фабричної тканини.
![030_Анна Матвеевна Нерода со своими дочерьми. Украинцы. Украина, Полтавская область, Миргородский р-он, Великий Байрак д. 1939_1176_30-1](/media/images/030_Anna_Matveevna_Neroda_so_svoimi_docherm.max-1920x900.jpg)
Ганна Матвіївна Нерода зі своїми доньками. 1939 рік. Село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області
Фото: Фототека МЕА 1067-30З купованого ситцю шили спідниці й блузки. Чоловіки вбрані у міський одяг — штани, білу сорочку і піджак, на голові кашкет. У такий же костюм вбраний і хлопчик з родини Наконечних. На одному чоловіку ми бачимо модну на той час вишиту сорочку, яку носила міська інтелігенція, номенклатура і партійна верхівка. Вишивка була на відкладному комірі і на пазусі. Застібалась така сорочка на ґудзики.
![017_Портрет семьи Наконечных. Украинцы. Украина, Полтавская область, Миргородский р-он, Великий Байрак д. 1939_1167-29-1](/media/images/017_Portret_semi_Nakonechnykh._Ukraintsy._U.max-1920x900.jpg)
Родина Наконечних. 1939 рік. Село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області
Фото: Фототека МЕА 1067-29Із традиційного чоловічого одягу на фото представлена лише свита та тонкий вовняний пояс з тороками, у які вбраний Василь Зенченко.
![28](/media/images/28_rWbjD2u.max-1920x900.jpg)
Василь Іванович Зенченко у свиті. 1939 рік. Село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області
Фото: Фототека МЕА 1067-23/2Із традиційного жіночого стегнового одягу на фотографіях представлені всі його варіанти. Більш архаїчним стегновим одягом, який на початку ХХ століття носили лише літні жінки, була дерга — опинка з чорної домотканої тканини. Марії Торен вдалось її зафіксувати на фото, де дерга підперезана тканим поясом.
![031_Портрет женщины в украинском костюме. Украинцы. Украина, Полтавская область, Миргородский р-он, Великий Байрак д. 1939_1067-20-2-1](/media/images/031_Portret_zhenshchiny_v_ukrainskom_kostyu.max-1920x900.jpg)
Жінка у народному одязі. 1939 рік. Село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області
Фото: Фототека МЕА 1067-20/2![32](/media/images/32_hL9TAup.max-1920x900.jpg)
Жінка у старовинному народному одязі. 1939 рік. Село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області
Фото: Фототека МЕА 1067-21Також ще зберігалися і ткані миргородські плахти. Ці два типи стегнового вбрання майже повністю витіснили спідниці. Їх ми бачимо як на жінках, так і на дівчатках.
![016_Татьяна Павловна Кузьменко в украинском костюме. Украинцы. Украина, Полтавская область, Миргородский р-он, Великий Байрак д. 1939_1067-26-1](/media/images/016_Tatyana_Pavlovna_Kuzmenko_v_ukrainskom_.max-1920x900.jpg)
Тетяна Кузьменко в народному одязі. 1939 рік. Село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області
Фото: Фототека МЕА 1067-26![026_Ганна Ивановна Наконечная в традиционном костюме. Украинцы. Украина, Полтавская область, Миргородский р-он, Великий Байрак д](/media/images/026_Ganna_Ivanovna_Nakonechnaya_v_traditsio.max-1920x900.jpg)
Ганна Іванівна Наконечна у традиційному одязі. 1939 рік. Село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області
Фото: Фототека МЕА 1067-27![025_Екатерина Осиповна Борисенко со своей дочерью Лидой (3 года) в украинских костюмах. Украинцы. Украина, Полтавская область, Миргородский р-он, Великий Байрак д. 1939_1067-24-1 (1)](/media/images/025_Ekaterina_Osipovna_Borisenko_so_svoey_d.max-1920x900.jpg)
Катерина Йосипівна Борисенко зі своєю трирічною донькою Лідою в народних костюмах. 1939 рік. Село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області
Фото: Фототека МЕА 1067-24![021_Маленькие колхозницы Катя Улизько 9 лет и Маня Мандя 8 лет в украинских костюмах. Украинцы. Украина, Полтавская область, Миргородский р-он, Великий Байрак д. 1939_1067-25-1](/media/images/021_Malenkie_kolkhoznitsy_Katya_Ulizko_9_le.max-1920x900.jpg)
Катя Улизько (9 років) та Маня Мандя (8 років). Оригінальний підпис: "Маленькие колхозницы". 1939 рік. Село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області
Фото: Фототека МЕА 1067-25Із традиційного плечового одягу Полтавщини на світлинах представлені керсетки з різноманітним оздобленням. Привертає увагу оздоблення керсеток Анни Нероди та Уляни Кузьменко. Особливо цікавим є асиметричне аплікативне декоративне вирішення передньої поли керсетки.
Святкові жіночі і дитячі сорочки уставкового крою оздоблені багатою вишивкою з рослинним квітковим орнаментом на рукавах і скромною по низу сорочки.
![019_Устинья Ивановна Рябко в старом украинском костюме. Украинцы. Украина, Полтавская область, Миргородский р-он, Великий Байрак д. 1939_1067-20-1](/media/images/019_Ustinya_Ivanovna_Ryabko_v_starom_ukrain.max-1920x900.jpg)
Устина Рябко у старовинному народному вбранні. 1939 рік. Село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області
Фото: Фототека МЕА 1067-20![22](/media/images/22_ExdarSy.max-1920x900.jpg)
Уляна Кузьменок у народному одязі. Оригінальний підпис: "Колхозница-стахановка". 1939 рік. Село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області
Фототека МЕА 1067-18/1Також ми бачимо різні варіанти тканих і плетених поясів.
![18](/media/images/18_9I1QlGm.max-1920x900.jpg)
Чоловік і дружина Наконечні. 1939 рік. Село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області
Фото: Фототека МЕА 1067-28