Роменські очіпки та банти. Фото початку ХХ століття

На студійних світлинах початку ХХ століття, зроблених на Сумщині у місті Ромни, впадає в око модний аксесуар. Жінки та дівчата в очіпках позаду зав’язували великий бант з широкої стрічки. Бант був великим, а от очіпок, навпаки, маленьким та мілким, і покривав лише маківку. Якщо зазвичай під очіпок українки ховали волосся, то під роменський головний убір це зробити було проблематично.
Банти
На деяких фотографіях зображені дівчата без головних уборів, у яких позаду зав’язаний великий бант з широкої стрічки. Практично завжди кінці такого широкого банту перекидали на груди, що створювало враження шалика, який висить на шиї. Трапляються варіанти, коли великий бант зроблений зі стрічки одного кольору, а попереду звисають кінці іншої широкої стрічки. Також бант міг бути зі широкої стрічки, а наперед перекидали кінці вужчої стрічки.

Сестри. Початок ХХ ст. м. Ромни
Фото: зі збірки Тимура Оратовського
Чоловік з жінками. Початок ХХ ст. м. Ромни
Фото: надала авторка
Дівчата з хустками. Початок ХХ ст. Сумщина
Фото надала авторка
Дівчата. Початок ХХ ст. Село Рогинці, Сумщина
Фото надала авторкаЧасом дівчата перекидали перед собою косу, на кінець якої прив’язували широку стрічку. На фото не завжди видно зачіску жінки, і тому важко сказати, який вона має статус — одружена чи ні. Можна лише припустити, що такі банти могли пов’язувати незаміжні дівчата або молоді жінки.

Дівчина. 1900-ті роки
Фото: надала авторка
Красуня. Початок ХХ ст. м. Ромни. Фотограф Сонін Лейба Гершович
Фото надала авторка
Подруги. Початок ХХ ст. м. Ромни
Фото надала авторкаВінки
Інколи банти поєднували з вінком або очіпком. На кількох весільних студійних фотографіях бачимо наречених у вінку, а позаду великий бант. Дружки нареченої одягнуті в пласкі очіпки, прикрашені квітами. В даному випадку очіпок не був ознакою заміжньої жінки, а святковим головним убором незаміжніх дівчат. Як і у випадку з хусткою, яку дівчина вінцеподібно пов’язувала на голові, прикрашаючи квітами, очіпок із квітами став дівочим головним убором.

Матері з доньками. 1910 р. Золотоноша, Черкащина
Фото: надала авторка
Наречена з дружками. Початок ХХ ст. м. Ромни
Фото: надала авторка
Наречена з дружками. 1910 р. м. Ромни
Фото: надала авторкаЩе однією ознакою дівочих очіпків можна вважати "хвостики", які трохи стирчали в сторону над чолом. При пошитті очіпка кінці верхньої тканини не ховали, а спеціально залишали стирчати. Це нагадує вив’язування хустки з ріжками, при якому не ховали короткі кутики. Вважали, що такі ріжки можуть відлякувати всяку нечисть.

Подруги. Студійне фото. Початок ХХ ст. Сумщина
Фото: Етнографічна колекція "Древо"Очіпки
Жінки, на яких такі ж очіпки, що і на дівчатах, здебільшого не мають бантів позаду. Виникає запитання: як такий плаский і невеликий очіпок тримався на голові? Вочевидь, жінки скручували волосся і підтикали його під очіпок, а зверху одягали хустку, яка й тримала весь головний убір. Це видно на фото, де одна жінка лише в очіпку, а дві інші поверх очіпка пов’язали хустку.

Жінки та чоловіки. 1911 р. Село Сміле, Сумщина
Фото: надала авторка
Родина. 1920 р. м. Ромни. Фотограф Н.І. Ценгістер
Фото: надала авторка
Жінки у народному вбранні. Кінець ХІХ–початок ХХ ст. Село Руда, Сумщина
Фото: Музей Івана Гончара. КН – 19241За свідченнями респонденток із Роменщини, було два типи очіпків: святковий і буденний. Різниця між ними полягала в тому, що святковий очіпок був меншого розміру, його виготовляли з тканини, просякнутої розчином борошна, що дозволяло зробити його цупким. Верх такого очіпка покривали тафтою або іншою доступною шовковою тканиною різних кольорів. Такий очіпок просто клали на голову, а для того, щоби він тримався, зверху одягали хустку. Сховати волосся під такий очіпок було нікуди. Для фотографування у студії жінки знімали хустки і залишалися лише в очіпках. Тому можемо бачити не прикрите повністю волосся. Інший, буденний, варіант роменського очіпка був м’яким і мав позаду шнурочок, який дозволяв зафіксувати волосся і не давав впасти очіпку з голови. Такі варіанти очіпків зберігаються в музейних збірках та приватних колекціях.

Очіпок. Початок ХХ ст. Сумщина
Фото: надала авторка
Очіпок. Початок ХХ ст. Сумщина.
Фото: Етнографічна колекція "Древо"Головні убори на дівчатах і жінках, які бачимо на фотографіях початку XX століття, більше схожі на модні жіночі міські капелюшки або берети, а не на традиційні жіночі очіпки. Нині важко зрозуміти: такі головні убори сприймалися як суто жіночі, чи як дівочі теж. Бо якщо дівчина носила хустку, не закриваючи повністю волосся, то чому б їй не одягти кокетливий невеликий очіпок-капелюшок, прикрасивши його квітами, а позаду вив’язати красивий великий бант.
Дочитали до кінця? Підтримайте редакцію "Локальної історії" на Patreon!