Килимові запаски "в козаки". Орнамент Житомирщини родом із Туреччини

Елемент традиційного жіночого вбрання, який став візитівкою Житомирщини. Це — килимові запаски, один з різновидів яких має народну назву "в козаки". Такі вовняні запаски з килимовим орнаментом, які одягали поверх спідниці, наприкінці ХІХ —– на початку ХХ століття були популярними серед мешканок Житомирського Полісся.
Часто килимові запаски "в козаки" трапляються на Житомирщині в селі Бехи, яке наприкінці ХІХ — на початку ХХ століття було одним із центрів поліського килимарства. Як зазначає в одній зі своїх публікацій мистецтвознавець Микола Бех, "окрему групу бехівських килимів складають геометричні композиції із антропоморфними елементами". Один із їх різновидів — чоловіче зображення з "підбоченими руками", яке, за словами опитаних респондентів, нагадувало "козака". Думки дослідників різняться щодо трактування цього орнаменту, але більшість пов’язують його із язичницькими богами. Однак, цілком ймовірно, що назва "в козаки" — це пізня народна інтерпретація зображення, запозиченого з килимів Малої Азії.

Килим. Фрагмент орнаменту , який подібний до орнаменту "в козаки". Туреччина, початок ХХ ст.
В описах майна козацької старшини є чимало згадок про турецькі килими, зокрема в описі майна гетьмана Івана Самойловича: "12 килимів турецьких", "килим турецький, в довжину 3 аршинаДавня східнослов'янська міра довжини, дорівнює 0,711 м, в ширину два арш без вершка", "2 килима старих турецьких". Такі килими імпортувалися з Османської імперії і прикрашали оселі заможних українців. Килими стелили на лави, столи, вішали на стіни.

Килим. Село Студениця Хмельницької області, тепер не існує. Початок ХХ ст.
Фото: з приватної власності Андрія КрищукаЕтнограф Корній Черв’як у своїй розвідці 1929 року писав, що «килими "в козаки" деякими своїми елементами орнаменту нагадують килими з Середньої Азії та Кавказу». В цьому легко пересвідчитися, порівнявши орнаменти на житомирських і турецьких виробах. Етнограф Борис Крижанівський обґрунтовано стверджував, що килими середньоазійського типу поширені у багатьох районах Правобережної України, зокрема на Поділлі. Але народна назва орнаменту "в козаки" побутувала лише на Житомирщині.

Килим "налавник". Село Клишківці Хотинський повіт Бессарабська губернія (тепер село Чернівецької області). Кінець ХІХ ст. Придбано Миколою Могилянським у 1906 році
Фото: Колекція РЕМ 949-16Запозичування елементів з імпортних предметів було звичною практикою у народному мистецтві. Хтось використовував орнамент, який йому сподобався, а інші згодом копіювали цей зразок. Про цей принцип у народній культурі писав на початку ХХ століття Василь Кравченко: "Буває так, що яка-небудь жінка з богатирокбагатих достане собі якого гарного киліма че гарного узора на рушники че на подушки, то вже всі стараються, щоб і в їх таке само було". Звісно, новому елементу надавали й свою назву, яка була зрозуміла місцевим. Хто саме ввів назву "в козаки" — невідомо, але вона швидко прижилася.
Отож орнамент "в козаки" з’явився не пізніше XVIII століття і був запозичений із килимів Малої Азії. Згодом на Житомирщині, наслідуючи орнаментику і композицію килимів, почали ткати жіночі запаски, які називали "килимовими". Один із найстаріших килимів, який можна вважати прообразом таких запасок, датується 1782 роком і зберігається в Музеї декоративно-прикладного мистецтва в Києво-Печерському заповіднику. Схожі за композицією килими кінця XIX — початку XX століття з сіл Бехи, Михайлівки, Мелені, Межирічки. Килимові запаски "в козаки" теж походять з Коростенського і Овруцького районів Житомирщини.
Окрім запасок "в козаки", були килимові запаски й інших композицій. Цікаво, що орнамент із килимів, який перейшов на вовняні запаски, використовувався і для оздоблення полотняних фартухів та підтичокНижня частина жіночої сорочки, пришита, звичайно в поясі, до верхньої сорочок. Тип декору на вовняних запасках переходив від килимового (з бордюром і центральною композицією орнаменту) до простішого, смугастого. Траплялися запаски, де ці два типи були присутні на одному виробі: внизу шматок килимової композиції, а вище лише різнокольорові смужки.