Фільм "Богдан Хмельницький", 1941 рік

Go to next

14:23, 1 червня 2021

Go to next

У 1940 році жителі села Підгірці стали свідками знімання масштабних військових дій “козаків під проводом Богдана Хмельницького”. На пасовиську біля замку збудували макети хат, до масовки активно залучали підгорецьких селян. Під церквою збиралися на повстання бандуристи, а перевдягнуті в козаків радянські військовики знову і знову брали штурмом "палац Потоцького"

101904749_113405933729571_5891974730952474624_o.jpg

Богдана Бержицька

історикиня

Після окупації західноукраїнських земель у вересні 1939 року радянська історіографія у своїй риториці активно апелювала до часів Богдана Хмельницького. Козацьке повстання під його проводом тодішні історики розглядали як визвольну боротьбу українського народу проти польського панування і за возз’єднання з Москвою. Ім’я Богдана Хмельницького використовували з пропагандистською метою – як першого провідника "визвольного походу" на захід.

Кадр з фільму "Богдан Хмельницький".

Кадр з фільму "Богдан Хмельницький"

Фото: youtube.com

Так окупація польських територій актуалізувала польську тему в радянському кінематографі, а також вплинула на створення кінострічки "Богдан Хмельницький". Автор сценарію Олександр Корнійчук повністю прибрав усі соціальні мотивації гетьмана, залишивши серед них одну, визначальну і "правильну" на той час – ненависть до Польщі.

Показово, що під час обговорення ідеї фільму дуже різко висловився Олександр Довженко: “...не можна приносити в жертву історичність на догоду лінії партії та переписувати репліки історичних персонажів, роблячи їх суголосними з виступами радянських політиків”. Однак Довженка ніхто не почув.

Роботу над фільмом розпочали в квітні 1940 року. Художники з костюмів, реквізиту та декорацій розпочали роботу в музеях Києва та Львова, шукаючи необхідні зразки одягу, зброї, предметів побуту та інтер’єру. Композитор фільму, Сергій Потоцький (за іронією долі прізвище композитора було таким самим, як і головного антагоніста фільму – Миколая Потоцького), створив унікальний музичний ряд, скомпонований зі старовинних польських та українських пісень.

Кадри з фільму "Богдан Хмельницький"

Кадр з фільму "Богдан Хмельницький"

Фото: youtube.com

Коли дійшло до перевезень зібраних декорацій, то виявилось, що на це потрібен цілий ешелон – 12 залізничних вагонів.

Знімали в Підгірцях, головно навколо Підгорецького замку. Сюди спеціально прибула кавалерійська дивізія, що воювала з польськими військами 1920-го та 1939 року. Переодягнені в козаків військовики настільки вжилися в роль, що навіть не чули команди режисера "Стоп! Знято!". До масових знімань залучали місцевих селян (за 112 хвилин фільму в кадрі з’являється три тисячі акторів). Платили місцевим по 10–15 карбованців на день. Для порівняння, у 1940 році середньомісячна зарплата працівників сільського господарства становила 32,2 карбованціСума середньої заробітної плати за 1940 рік, встановлена та затверджена постановою Верховної Ради України

Спеціально для знімання стрічки побудували бутафорні хати – їх мали спалити поляки. А також дерев’яну вишку, на якій стояли оператори та знімали власне штурм замку. Крім того, один з оборонних ровів залили асфальтом та наповнили водою – як додаткову перепону на шляху козаків. 

Кадр з фільму "Богдан Хмельницький"

Кадр з фільму "Богдан Хмельницький"

Фото: youtube.com

Не обійшлось в цій історії і без кохання. Житель Підгірців Євген Кавич, який на момент знімання фільму був 14-річним хлопчиком, згадував: "Артисти жили в селі по хатах. Недалеко від нас знімав житло актор Красилич Петро. Пізніше він узяв собі за жінку дівчину з нашого села. Сестру Євгена Загоруйка, називалася Зеня". 

Кіно вийшло в прокат у квітні 1941 року. Сьогодні, передивляючись цей фільм, ми бачимо в кадрі екстер’єри та інтер’єри Підгорецького замку – ще не понищені Другою світовою війною, грабунками, пожежами, діяльністю туберкульозного диспансеру, який у ньому відкрили 1949 року.    

Схожі матеріали

івасюк 600

Заново відкритий Володимир Івасюк

600.jpg

Тіні Івана Миколайчука

krasa_tekst-5.original.jpg

"До добра і краси" Юліана Дороша. Перший повнометражний галицький фільм

800.jpg

Кіно без гепіенду. Історія акторки Віри Холодної

600.jpg

А хто твій сусід насправді? Ким був Іван Дем'янюк

600-+.jpg

Як у 30-х роках ХХ століття знімали кіно у Верховині

600.jpg

Chornobyl Files або як розповідати про українську історію Західній аудиторії

Василь Авраменко сео

Як у США знімали фільм "Наталка Полтавка" 1936 року

дисиденти 1200

“Хто за нас, встаньте в знак протесту”