Фільм “Земля” Олександра Довженка

Go to next

14:53, 8 квітня 2021

Go to next
пуківський.jpg

Юрій Пуківський

кандидат історичних наук

91 рік тому, 8 квітня 1930 року відбулася прем'єра українського фільму “Земля”. Визнаний шедевр світового кінематографа створив режисер Олександр Довженко. Цей фільм став завершальним у трилогії Довженка – “Звенигора”, “Арсенал”, “Земля”. 

Вже через дев’ять днів після виходу на кіноекрани “Землю” зняли з показів. Приводом став розгромний фейлетон придворного поета Сталіна Дем’яна Бєдного. Офіційна причина – “натуралізм та замах на звичаї”. Попри те, що “Земля” мала виразну агітаційну спрямованість, ідеологічну правильність кінокартини у Союзі поставили під сумнів і заборонили на багато років. 

89-хвилинна німа чорно-біла стрічка розповідає про прихід колективізації в українське село. Фільм знімали в селі Яреськи на Полтавщині. Довженко у властивій йому манері підійшов до теми з філософським розмахом: режисер та сценарист перетворив образ землі на метафору національного космосу, центр і сенс існування українського селянина. У цьому гармонійному космосі землероби ведуть щасливе позачасове життя, спокій якого порушує поява трактора. У фільмі Довженко показав розірвання органічного і містичного зв'язку із землею, яке спричинила колективізація. 

Попри заборону в Радянському Союзі світ зустрів стрічку Довженка захопленими відгуками. У 1930 році Національна рада кінокритиків США визнала "Землю" найкращим іноземним фільмом. А в 1958 році на Всесвітній виставці в Брюсселі група кіноекспертів включила роботу українського режисера до списку 12 найкращих фільмів усіх часів.

Наприкінці ХХ століття впливове європейське міжнародне журі визначило 10 найкращих фільмів усіх часів та народів. Єдиною німою стрічкою, що увійшла до цієї десятки, була "Земля" українського режисера і сценариста Олександра Довженка.