Великі Сорочинці на світлинах 1930 року

10_Sorochenci 29_3-2
Жінки та діти. Село Великі Сорочинці Полтавської області. 1930 р. Фотограф Федір Фієльструп Фото: Фототека РЕМ 5287
Go to next

17:25, 17 травня 2024

Go to next

Вишита сорочка, керсетка, спідниця або плахта, а на голові хустка, зав’язана під підборіддям. Такими зафіксував на своїх фото жителів села Великі Сорочинці етнограф Федір Фільєструп. Експедицію на Полтавщину він здійснив у 1930 році. Окрім традиційного одягу селян, на його світлинах можна розгледіти мальовничі пейзажі, житло і побут мешканців села. 

11415523_923806337690718_450329053197492323_o

Оксана Косміна

кандидатка історичних наук, дослідниця етнології та матеріальної культури

00_Фиельструп_Ф.А_3

Федір Фільєструп, кінець 1920-х років

Фото: Фототека РЕМ ИМ 9-137

Федір Фієльструп народився у 1889 році у Петербурзі. Після закінчення комерційного училища він поступив у Петербурзький університет. Будучи студентом, він відвідував лекції професора Лева Штернберга з антропології та етнографії, що стало поштовхом до його зацікавлення цими дисциплінами.

Про збірку фотографій Федора Фієльструпа, присвячених кримським татарам, яку він зробив в експедиції з Глібом Бонч-Осмоловським, "Локальна історія" уже писала. Маловідомою є його поїздка в Україну 1930 року. Фотозбірка Російського етнографічного музеюРЕМ під номером 5287 присвячена Великим Сорочинцям. До неї входять фотографії пейзажів села, господарських пристосуваньпрес для тиску олії, піч для підсмажування насіння, господарських споруд, човнів, вигляд житлових будівель. А також групові портрети мешканців села. Загалом ця колекція налічує 22 фотовідбитки та 29 негативів.

У листопаді 1933 року Фієльструпа заарештували за "приналежність до контрреволюційної фашистської організації". Помер 7 грудня 1933-го під час слідства у віці 44 роки. 

Сорочки

На  фотографіях Федора Фієльструпа насамперед привертає увагу одяг мешканців Великих Сорочинців. Усі фотографії жителів села є постановочними, тому ми бачимо переважно святкове, ошатне вбрання.

Хоча фотозбірка не дуже велика, але все ж таки можна побачити кілька типівіночих сорочок: додільні сорочки, які мають рукави з уставками та які мають цільнокроєні рукави без уставок. Сорочки з уставками у верхній частині широкого рукава мають призбирування або пухликирізновид способу збирання полотна. Вишивка у верхній частині рукава є тільки там, де немає призбирування, що є дуже характерною ознакою сорочок Полтавщини. Композиція більшості уставкових сорочок на фото однакова: на уставці, під уставкою і по полюниз рукава. Мотив вишивки — різноманітні рослинні орнаменти: троянди та полуниці. Можна сказати, що це більш пізні варіанти вишивки хрестиком, так званими брокарівськими візерункамивишивання косим хрестиком. На одній зі світлин бачимо жінку, яка вбрана в додільну сорочку з прямим цільнокроєним рукавом, який вишитий геометричним орнаментом. 

14_Sorochenci 28_2_2

Жінки у святковому вбранні. Село Великі Сорочинці Полтавської області. 1930 р. Фотограф Федір Фієльструп

Фото: Фототека РЕМ 5287

Чоловічих традиційних сорочок на фото не багато, але і на чоловікові, і на хлопчикові бачимо вишиванки. На цих сорочках багато вишита рослинним орнаментом пазуха та комір. Рукав прямий, не зібраний на манжет. На іншому фото чоловік сидить у більш буденній сорочці, розпірка якої зміщена вліво, і рукави вже мають манжети.

09_Sorochenci 16_5_2

Сільські мешканці. Село Великі Сорочинці Полтавської області. 1930 р. Фотограф Федір Фієльструп

Фото: Фототека РЕМ 5287

Плахти та спідниці

Жіночий  стегновий одяг представлений двома варіантами: традиційною тканою плахтою та  широкою спідницею. Плахта в даному випадку не повна, а станок півплахта, який не має крил. Кути плахти оздоблені помпонами. Плахта тримається на  поясі завдяки вовняному поясу. Поясом також підтримується на талії і вовняна однотонна запаска. Цікавою деталлю є те, що запаска зберігалася у складеному гармошкою вигляді, і коли її одягнули вона зберегла вертикальні заломи.

13_РЕМ_5287_родина_1_3_2

Родина. Село Великі Сорочинці Полтавської області. 1930 р. Фотограф Федір Фієльструп

Фото: Фототека РЕМ 5287

Жіночі спідниці пошиті з крамної тканини не менше як на чотири пілкиВідрізаний для пошиття одягу шматок тканини на всю її ширину і оздоблені широкими смугами плисубавовняний оксамит або оксамиту. З-під спідниць виглядають вишиті підтичкинижня частина жіночої сорочки сорочок. 

Керсетки, "кохти", безрукавки

Керсетки на фотографіях мають різний крій: з цільнокроєними передніми полами та з відрізними вище талії. Керсетки, як і спідниці, оздоблені смужками плису або оксамиту по краю бортів. Також деякі керсетки мають впізнаваний "миргородський" тип оздоблення — аплікацію рослинним мотивом по низу передньої поли.

12_РЕМ_5287_жінки та  дівчинка_3_2

Чотири жінки та дівчинка. Село Великі Сорочинці Полтавської області. 1930 р. Фотограф Федір Фієльструп

Фото: Фототека РЕМ 5287

Окрім керсеток бачимо так звані "кохти" — щось середнє між піджаком і блузою.  

На дівчатках видно безрукавку і юпку з нагрудником. Обоє дівчат спереду мають прив’язану  кишеню — "ладунку" або "карман".

Хустки і кашкети

На  всіх жінках на голові зав’язані хустки з тороками. Хустки як однотонні, так і з набивним малюнком. Традиційно головними уборами чоловіків є кашкети.

На одному фото також можна розгледіти прикраси: намисто, дукачі, хрести. 

На цьому фоні традиційного сільського вбрання досить помітно вирізняється жінка, яка одягнена  за міською модою 1930-х років. Можна припустити, що вона була сільською вчителькою.

03_Sorochenci 02 5287 _ 10 A_2

Човен на річці Псел. Село Великі Сорочинці Полтавської області). 1930 р. Фотограф Федір Фієльструп

Фототека РЕМ 5287

Біографічні дані про Федора Фієльструпа взяті зі сайту РЕМ, зі статті Лариси Попової, завідувачки відділом Кавказу, Середньої Азії та Казахстану.

Схожі матеріали

сео стрій

Одяг, прикраси та вулична їжа Полтавщини на початку ХХ століття

5008_1698490500

Суперхустка. Галина Пагутяк

селянки

Шевченковий край у 1910-х на світлинах вченого Євгена Артюхова

вишивка сео 2

Гуцульська вишивка початку ХХ століття

Зелений клин_СЕО

Зелений клин у вишиванках: фотографії перших українських родин на Далекому Сході

18_REM_9382-2_Фотоотпечаток- Китайка П.К. в осеннем свадебном на_1

Жіночий одяг українсько-молдовського пограниччя

Полтавщина_СЕО

Полтавщина у 1909 році. Підбірка світлин українського фотографа Анатолія Павловича

сео поділля

Одяг мешканців Східного Поділля початку XX століття

сео стрій

Як одягалися на Вінниччині у 1910 році