Панчохи — аксесуар київських модниць

004_Сині_панчохи_малюнок_3-1
Де ля Фліз. Мешканці Петропавлівського товариства, 1848 рік Фото: Д. П. Де ля Фліз. Альбоми. Серія "Етнографічно-фольклорна". Київ, 1996 рік

10:47, 31 березня 2025

Go to next

До 1589 року, коли в Англії винайшли в’язальну машину, панчохи шили з різних тканин — шовку, оксамиту, сукна, або в’язали вручну. Такі панчохи носили лише заможні люди. Наприкінці XVIII століття в’язані на машині панчохи остаточно витіснили шиті та стали доступними для ширшого кола споживачів. Спочатку панчохи були винятково чоловічим одягом, згодом їх почали носити представники обох статей. Коли у чоловічому вбранні довжина штанів радикально змінилася (були до коліна, стали до кісточки), панчохи стали приналежністю лише жіночого гардеробу. 

11415523_923806337690718_450329053197492323_o

Оксана Косміна

кандидатка історичних наук, дослідниця етнології та матеріальної культури

Панчохи прикрашають і захищають ноги українців та українок із ранньомодерного часу. Термін "панчохи" запозичений з німецької мови через польське (pończocha) посередництво. Німецьке слово Búntschuoch має дві складові: Bund — "в’язка, в’язанка, моток" та Schuh — "черевик, взуття". Російський термін "чулки" походить із тюркських мов: татарське "чолгау" означає "черевик". 

В українських джерелах термін "панчохи" зустрічається з кінця XVI століття, а термін "чулки" — з кінця XVII століття. "Панчохи" вживали на Правобережній Україні, тоді як у лівобережних джерелах разом із панчохами можна натрапити і на термін "чулки". Документи часом фіксують стать власників, колір і  матеріал (найчастіше згадуються шовк, гарус та бавовна). Модниці та модники з вищих верств хизувалися шовковими панчохами з вишивкою: "чулки шовкові з золотом" 1726 рік.

012_Ян Фредерик Портилье. Портрет женщины, возможно, миссис Роде. Предположительно - около 1890 года.

Ян Фредерік Портільє. Портрет жінки. Близько 1890 р.

Фото: wikipedia.org

Панчохи купували на ярмарках (зокрема у Києві, Ніжині, Ромнах), куди вони потрапляли зі Західної Європи. Наприкінці XIX століття, згідно з етнографічними описами цього часу, панчохи можна було придбати у сільських крамницях.

В етнографічних матеріалах початку — середини XIX століття згадується про панчохи міщан. " …Навесні і восени у темних чернігівських вуличках було багато бруду. Чепурні міщанки, йдучи у свято, піднімали сині китайські шушуни; зате діставалося черевикам і синім вовняним панчохам з червоними смужками...", — йдеться в описі міста Чернігова.

Подібні сині панчохи ми можемо також побачити у мешканок Києва та Київщини на малюнках Федора Солнцева та П’єра Де ля Фліза середини XIX століття. Жінки Київської губернії були у руслі європейських трендів. Де ля Фліз зазначав, що вони носять чорні черевики, обшиті червоною шкірою, та сині панчохи. Сині панчохи зображені і на малюнках Амвросія Ждахи початку XX століття. 

002_Сині_панчохи_малюнок_1-1

Де ля Фліз. Селяни Київського повіту, 1848 рік

Фото: Д. П. Де ля Фліз. Альбоми. Серія "Етнографічно-фольклорна". Київ, 1996 рік

У 1760-х роках британський вчений-ботанік, письменник і перекладач Бенджамін Стіллінгфліт носив вовняні сині панчохи. Їм завдячує своєю іронічною назвою "Товариство синьої панчохи" — жіночий літературний гурток у салоні письменниці Елізабет Монтегю. Спочатку "синіми панчохами" жінки називали інтелектуалів-чоловіків (таких, як Стіллінгфліт), які всупереч тодішній моді замість білих шовкових носили сині вовняні панчохи. А вже наприкінці XVIII століття в Європі "синіми панчохами" стали називати жінок, які надавали перевагу науці замість традиційних домашніх справ. Мода на колір панчіх змінювалася, але такий вислів відомий і досі, але вже з дещо іншим акцентом. Звісно, коли українські жінки на початку XIX століття вибирали для себе сині панчохи, вони й гадки не мали про цей символізм. Для них це було просто гарно і модно, особливо якщо панчохи мали "стрілки".

Zhdaha-Amvrosij_Kozak_1911-12

Листівка "Козак". Художник Амбросій Ждаха, 1911 рік

Фото: wikipedia.org
козак

Листівка "У містечку Богуславку". Художник Амбросій Ждаха, 1911 рік

Фото: wikipedia.org

Панчохи зі стрілками вперше згадуються в описі білизни українських панянок XVIII століття. Стрілки на панчохах зображені Ждахою в ілюстрації до танцю "Козак". Подібні сині панчохи зі стрілками бачимо і на портретах європейських дам XVIII століття. Матеріал виготовлення міг бути різним залежно від статусу жінки, але оздоблення було схожим. Стрілки на панчохах були і конструктивним, і декоративним елементом. 

В українських музейних збірках, на відміну від західно- та центральноєвропейських, жіночі панчохи — рідкісний експонат. Лише одна пара вовняних синіх панчіх зі стрілками зберігається у Харківському історичному музеї.

Дочитали до кінця? Підтримайте редакцію "Локальної історії" на Patreon!

Схожі матеріали

сео поділля

Одяг мешканців Східного Поділля початку XX століття

006_Євбаз-2

Чим торгували та як одягалися продавці київських базарів 100 років тому

016_28843181_Фотоотпечаток- Внутренний вид хаты_4813-48-1_1

Ікони та вишиті рушники. Як жили українські переселенці Зеленого Клину

001_Любешів волинська обл 1912

Попередниця вишиванки: сорочка, оздоблена тканим декором

стрій

Хустка по-дівочому

лапті

Постоли, лапті, ходаки: Яке взуття носили наші предки

006_30843555_Фотоотпечаток- Одноэтажный дом_1

Одяг та побут кримських татар 1920-х років

сео піч

На Далекий Схід із українською піччю

Полтавщина_СЕО

Полтавщина у 1909 році. Підбірка світлин українського фотографа Анатолія Павловича