Змійки, лунниці, теліпони: які сережки носили українки понад 100 років тому

014_Фонд Вовка археологія 246-г_Київщина_2
Дівчата. Київщина, початок ХХ ст. Фото з архіву Федора Вовка ІА НАН України. Тека 246-г. Етнографія Київщини
Go to next

16:54, 8 березня 2024

Go to next

Термін "сережка" відомий в українських джерелах з XVII століття. Цю прикрасу українки носили від раннього дитинства до старості. Маленьким дівчаткам одягали недорогі мідні сережки, а срібні та позолочені прикрашали вуха дівчат на виданні та молодих жінок. У святкові дні українки носили сережки з кольоровими вставками з перлів, коралів чи скла. Вважали, що у піст або жалобні дні треба носити скромніші сережки, без "камінчиків".  

11415523_923806337690718_450329053197492323_o

Оксана Косміна

кандидатка історичних наук, дослідниця етнології та матеріальної культури

В українських текстах термін "сережка" трапляється з кінця ХVІІ століття. Вважається, що цей термін був запозичений з російської мови. У російських джерелах він відомий з XIV століття. Загальноприйнятої етимології слова "сережка" немає. За Максом Фасмером, воно походить із тюркських мов. Так, у зниклій чагатайській мові слово isirya або ysyrya означало "вушні підвіски". 

Вушні прикраси виготовляли з коштовного металузолота або срібла та дорогоцінного каміння: діамантів, смарагдів, рубінів тощо. Сережки заможних жінок Гетьманщини відомі з малюнків німецького шляхтича Фрідріха-Вільгельма Бергґольца, який мандрував українськими землями 1744 року, а також лікаря та дослідника історії України Опанаса Шафонського з рукопису 1786 року. Коштовні прикраси, зокрема і сережки, замовляли в ювелірів — золотарів. Менш заможні люди купували їх на ярмарках. Так, в описі 1789 року серед товарів, які везли купці, згадують "сереги мідні прості 23 дюжини, по 20 коп. дюжина".

3

Малюнок невідомого художника з рукопису Афанасія Шафонського 1786 р.

Фото: Відділ рукопису Національної бібліотеки України ім. В. Вернадського, фонд 1786-17
001_NMS, кол. 3566

Вбрання знатної української жінки. Деталь. Гетьманщина. Малюнок Ф.-В. Бергхольца. 1744 р.

Фото: Національний музей Швеції, м. Стокгольм, колекція 3566

Дослідники традиційного народного вбрання кінця ХІХ — початку ХХ століття згадують про вушні прикраси побіжно. Навіть у монографіях, присвячених жіночим народним прикрасам, сережкам приділяють значно менше уваги, ніж шийним оздобам. Це можна пояснити тим, що музейні збірки України не багаті на такі експонати, та й на фотографіях цього періоду зображення сережок трапляються зрідка. 

012_МАЕ № 557-6_Могилянский Н.М. Девчата в венках и кисниках Украинцы. Украина, Черниговская область (Черниговская губ.). Начало XX в.-1

Дівчата у вінках. Чернігівська губернія. Початок ХХ ст. Фотографія Миколи Могилянського

Фото: Музей антропології та етнографії, Санкт-Петербург. Колекція 557-6
007_ІА_Архів_Вовк_29-г_русини_типи Закарпаття_1900

Русинка у кептарі. 1900 р.

Фото: Архів Федора Вовка ІА НАН України. Тека 29-г. Антропологія, типи Закарпаття, русини
10

Дівчина у вінку. Кінець ХІХ — початок ХХ ст. Село Шелехівка, Запорізька область

Фото: Архів Федора Вовка ІА НАН України. Тека 27-д. Антропологія

Частіше дослідники вивчали дукачі. У другій половини ХІХ століття в містечках та селах Київщини, Полтавщини, Чернігівщини, Слобожанщини ювеліри, які спеціалізувалися на виготовленні дукачів, почали створювати й сережки. Їх робили зі срібла, міді та мідних сплавів. Використовували техніки волочінняобробка тиском катаних чи пресованих заготовок, протягуючи їх крізь отвір волочильного інструмента (волоки), гнуття, лиття, ковки, штамповки, карбування та гравірування. У дизайні прикрас того періоду помітні європейський та російський впливи. Водночас зберігається самобутність та впізнаваність українських майстрів.

Застібки

У другій половині ХІХ століття на ярмарках Чернігівщини, Полтавщини, Харківщини, Катеринославщини та Воронежчини продавали "сережки-змійки". Їх привозили ремісники села Красне Костромської губерніїтепер Костромська область РФ, які запозичили конструкцію застібки у європейських ювелірів. Ці вироби були дуже популярними серед українського жіноцтва. Попит спонукав місцевих ювелірів теж виготовляти такі. Згодом "сережки-змійки" почали вважати традиційною українською прикрасою.

015_РЭМ 1573-1601 -efimenko0_2

Сережки у вигляді "змійки", позолочені. Кінець ХІХ —початок ХХ ст. Слобода Верхній Салтів, Вовчанський повіт, Харківська губернія (тепер село Верхній Салтів Харківської області). Придбано Петром Єфіменком у 1909 р.

Фото: Колекція РЕМ 1573-160/1

Розмаїття форм та конструкцій відобразилося у їхніх назвах: змійки, гадючки, п’явочки, качечки, уточки, метелики, книшикинагадували невеликий круглий пиріжок, дуті калачі, калачики, коліщатки, рогатки, звоники, хрести, клинчики, кручені, ковані вирізні, маківки, ягідки, жолудки, забудочки, бовтуни, реп’яшки, лунниці, кóвтки тощо. Назви сережок пов’язані з довкіллям сільських мешканців. "Змійками" сережки стали називати через розплескане кільце біля застібки, яке нагадувало стилізовану голову змії, "коліщатками" — від стилізованого колеса.

028_РЭМ 1843-186_1

"Сережки коліщатками". Срібло. Кінець ХІХ —початок ХХ ст. Село Гаркушинці, Полтавщина. Придбані Іваном Зарецьким

Фото: Колекція РЕМ 1843-186/1

Форма

На початку ХХ століття популярності набули сережки, які за формою нагадували півмісяць, який підвішували за ріжки. Їх називали "лунницями" і прикрашали гравіруванням з рослинним орнаментом.

018_Скрипка_колекція

Сережки "лунниці". Кінець ХІХ —початок ХХ ст.

Фото: Приватна колекція Олени Скрипки
17

Сережки у формі півмісяця ("лунниці"). Кінець ХІХ — початок ХХ ст.

Фото: Фонди Національного історико-етнографічного заповідника "Переяслав"

"Дуті" сережки робили з вигнутої невеликої гладкої трубки. Їх називали "рогаликами", "калачиками" або "бубликами". Як і "лунниці", їх часто бачимо на фотографіях початку ХХ століття. Цікаво, що сережки у вигляді "дутих калачів" купив етнограф Федір Вовк у селі Псарівка на Чернігівщині. З цього ж населеного пункту збереглася світлина дівчини, яку зробив Анатолій Павлович, коли разом із Вовком був в експедиції на Чернігівщині. Можливо, на ній саме ці або схожі сережки. "Змійки" і "дуті калачики" також часто привозили з російського села Красне, або їх виготовляли місцеві майстри.

011_РЕМ_1514-83_Фотоотпечаток- Девушка в праздничном костюме

Дівчина у святковому вбранні. Село Псарівка, Чернігівщина. 1908 р. Фотограф Анатолій Павлович

Фото: Фототека РЕМ 1514- 83
16

Сережки у вигляді "дутих калачів", срібні. Кінець ХІХ — початок ХХ ст. Село Псарівка, Чернігівщина. Придбано Федором Вовком

Фото: Колекція РЕМ 1388-161/1

Підвіски

Ускладнювали дизайн сережок різноманітними підвісками, які надягали на кільце або кріпили на застібці. Сережка з села Верхнє Катеринославської губернії тепер Луганська область, яку купив Василь Бабенко 1909 року, має форму невеликої кулеподібної підвіски на сережці "змійці".

До кільця могли підвішувати найрізноманітніші підвіски з металу, коралу, скла, кераміки. Залежно від форми підвіски сережки отримували назву: метелики, хрести, орлики. Траплялися металеві елементи у вигляді квітки, розетки.

022_РЭМ 606-5 ZARECKUI _2

"Сережки з метеликами", срібні. Кінець ХІХ —початок ХХ ст. Місто Зіньків, Полтавщина

Фото: Колекція РЕМ 606-5
020_РЕМ_1728-131_Екатеринославская губерния, Славяносербский уезд, село Верхнее_2

Сережки. Початок ХХ ст. Село Верхнє, Слов’яносербський повіт, Катеринославська губернія (тепер у складі міста Лисичанськ Луганської області ). Придбано Василем Бабенком у 1909 р.

Фото: Колекція РЕМ 1728-131
27

"Сережки хрестами". Остання третина ХІХ ст. Місто Градизьк, Полтавщина. Придбані Іваном Зарецьким у 1906 р.

Фото: Колекція РЕМ 995-52/1

Додатковим елементом дизайну було кріплення до металевої частини сережки різноманітних вставок з коралу, скла, перлів. Ці кольорові вставки мали різні розміри та кольори.

Підвіски в сережках могли кріпитися не тільки до кільця, а й до верхньої металевої частини, яка досить часто мала форму квітки, розетки.

039_РЭМ 366-204 ZARECKUI_2

Сережки "старовинного зразка" з кольоровим склом . Друга половина ХІХ ст. Село Демки, Полтавщина. Придбано Іваном Зарецьким

(Фото: Колекція РЕМ 366-204)
040_РЭМ 366-205 ZARECKUI_2

Сережки "старовинного зразка" зі вставкою з кольорового скла та підвіскою з коралової намистини, металеві, позолочені. Друга половина ХІХ ст. Село Демки, Полтавщина. Придбано Іваном Зарецьким

(Фото: Колекція РЕМ 366-205)
041_РЭМ 366-207 ZARECKUI_2

Сережки "нового взірця", срібні, позолочені. Мають вставку з ограненого червоного скла та підвіску з коралової намистини. Кінець ХІХ — початок ХХ ст. Село Демки, Полтавщина. Придбано Іваном Зарецьким

(Фото: Колекція РЕМ 366-207)
043_РЭМ 1573-156-1 efimenko_2

Сережки, які у верхній частині мають розетку зі вставкою з червоного ограненого скла, а в нижній частині — підвіску у вигляді сердечка. Кінець ХІХ— початок ХХ ст. Слобода Верхній Салтів, Вовчанський повіт, Харківська губернія (тепер село Верхній Салтів Вовчанського району Харківської області). Придбано Петром Єфіменком у 1909 р.

(Фото: Колекція РЕМ 1573-156/1)
042_РЭМ 1573-155-1 efimenko_2

Сережки, які у верхній частині мають розетку зі вставкою з червоного ограненого скла, а в нижній частині — підвіску у вигляді сердечка. Кінець ХІХ — початок ХХ ст. Слобода Верхній Салтів, Вовчанський повіт, Харківська губернія (тепер село Верхній Салтів Вовчанського району Харківської області). Придбано Петром Єфіменком у 1909 р.

(Фото: Колекція РЕМ 1573-155/1)

Найошатнішими і, вочевидь, найдорожчими були сережки з довгими підвісками, які мали назву "звоники", "бовтуни", "теліпони". Стилістично вони відповідали епосі пізнього бароко — періоду розквіту українського золотарства.

051_РЕМ_2408-39_Курская губерния, Грайворонский уезд, слобода Борисовка_2_ 2408- 39 2

Сережка з подвійною підвіскою. Верхня частина і бант прикрашені голубою смальтою та ограненим кольоровим склом. Кінець ХІХ – початок ХХ ст. Слобода Борисівка, Гайворонський повіт, Курська губернія (тепер селище міського типу, райцентр Бєлгородської області). Придбано Миколою Лебедєвим у 1910 р.

(Фото: Колекція РЕМ 2408-39)
053_РЕМ_2409-52Воронежская губерния, Богучарский уезд, слобода Талы_2

Сережки з підвіскою "вазон". Верхня частина прикрашена вставками з кольорового скла. Слобода Тали, Богучарський повіт, Воронезька губернія (тепер село у Кантемирівському районі Воронезької області). Придбано Миколою Лебедєвим у 1910 р.

(Фото: Колекція РЕМ 2409-52)
054_РЭМ 2409-18-1_Воронежская губерния, Бобровский уезд, Батурлиновка  село 2_

Сережки срібні, позолочені. Верхня частина та підвіска прикрашені ограненим кольоровим склом. Перша половина ХІХ ст. Село Бутурлинівка, Бобровський повіт, Воронезька губернія (тепер місто, районний центр Воронезької області). Придбано Миколою Лебедєвим

(Фото: Колекція РЕМ 2409-18)
058_РЭМ 1573-154-2 efimenko_2

Сережки срібні з підвіскою, прикрашеною формованим склом. Кінець ХІХ ст. Слобода Верхній Салтів, Вовчанський повіт, Харківська губернія (тепер село Верхній Салтів Вовчанського району Харківської області). Придбано Петром Єфіменком у 1909 р.

(Фото: Колекція РЕМ 1573-154/2)
060_РЭМ 2409-58-2 lebedev_2

Підвіска срібна від сережки, прикрашена блакитною смальтою, яка імітує бірюзу, та кольоровим ограненим склом. Друга половина ХІХ ст. Слобода Тарабанівка, Богучарський повіт, Воронезька губернія. Придбано Миколою Лебедєвим

(Фото: Колекція РЕМ 2409-58)

Сережки з Чернігівщини та Слобожанщини часто були зроблені в одному стилі з дукачами, які мали вгорі так званий "бант". Верхня частина сережки була зроблена так само, як і бант на дукачі. Це ми можемо побачити в комплекті, який придбав Федір Вовк у містечку Мена на Чернігівщині.

050_а_РЭМ 1388-164 vovk 22

Ансамбль прикрас — сережки та "личман" (дукач) зі скляними вставками. Друга половина ХІХ ст. Містечко Мена, Чернігівщина. Придбано Федором Вовком, який зазначив, що ці сережки носили саме з цим дукачем

Фото: Колекція РЕМ 1388-163 (сережки) та 1388-164 (дукач)

Штамповані розетки використовували у дукачах та сережках як верхівку.

066_Переяслав костюм 212_2

Сережки з підвіскою, прикрашені блакитною смальтою, яка імітує бірюзу, та кольоровим ограненим склом. Кінець ХІХ — початок ХХ ст.

Фото: Фонди Національного історико-етнографічного заповідника "Переяслав"

Підвісками у сережках могли також бути монети.

У деяких південних районах України в першій половині — середині ХІХ століття жінки носили сережки з річковими дрібними перлами. На Київщині були поширені сережки з великими підвісками з коралів та перлів. Вони нагадують грона винограду.

067_Переяслав костюм 203_2

Сережки з підвіскою у вигляді грона винограду. Прикрашені блакитною смальтою, яка імітує бірюзу, кольоровим ограненим склом та коралами. Кінець ХІХ — початок ХХ ст.

Фото: Фонди Національного історико-етнографічного заповідника "Переяслав"
62

Сережки з підвіскою, прикрашені річковими перлами та вставкою зі штампованого скла. ХІХ ст. Придбано Іваном Богдановим

Фото: Колекція РЕМ 3392-2/1

Окремим типом є сережки в "східному стилі". Таку пару зберігають у фондах Національного історико-етнографічного заповідника "Переяслав". Ці сережки ще потребують окремого вивчення.

070_Переяслав костюм 216_2

Сережки у східному стилі, прикрашені кольоровим штампованим склом. Кінець ХІХ — початок ХХ ст. Київщина

Фото: Фонди Національного історико-етнографічного заповідника "Переяслав"

При написанні статті були використані матеріали Віри Холодної — наукової співробітниці, зберігачки Особливої скарбниці Російського етнографічного музею в Санкт-Петербурзі (РЕМ).

Схожі матеріали

вишивка сео 2

Гуцульська вишивка початку ХХ століття

Зелений клин_СЕО

Зелений клин у вишиванках: фотографії перших українських родин на Далекому Сході

18_REM_9382-2_Фотоотпечаток- Китайка П.К. в осеннем свадебном на_1

Жіночий одяг українсько-молдовського пограниччя

Полтавщина_СЕО

Полтавщина у 1909 році. Підбірка світлин українського фотографа Анатолія Павловича

сео поділля

Одяг мешканців Східного Поділля початку XX століття

008_Павел_Хорошилов_4_2

Денді з фотоапаратом: Полтавщина кінця ХІХ століття на листівках Олексія Завадського

006_Євбаз-2

Чим торгували та як одягалися продавці київських базарів 100 років тому

016_28843181_Фотоотпечаток- Внутренний вид хаты_4813-48-1_1

Ікони та вишиті рушники. Як жили українські переселенці Зеленого Клину

селянки

Шевченковий край у 1910-х на світлинах вченого Євгена Артюхова