Термін "сережка" відомий в українських джерелах з XVII століття. Цю прикрасу українки носили від раннього дитинства до старості. Маленьким дівчаткам одягали недорогі мідні сережки, а срібні та позолочені прикрашали вуха дівчат на виданні та молодих жінок. У святкові дні українки носили сережки з кольоровими вставками з перлів, коралів чи скла. Вважали, що у піст або жалобні дні треба носити скромніші сережки, без "камінчиків".
Оксана Косміна
кандидатка історичних наук, дослідниця етнології та матеріальної культури
В українських текстах термін "сережка" трапляється з кінця ХVІІ століття. Вважається, що цей термін був запозичений з російської мови. У російських джерелах він відомий з XIV століття. Загальноприйнятої етимології слова "сережка" немає. За Максом Фасмером, воно походить із тюркських мов. Так, у зниклій чагатайській мові слово isirya або ysyrya означало "вушні підвіски".
Вушні прикраси виготовляли з коштовного металузолота або срібла та дорогоцінного каміння: діамантів, смарагдів, рубінів тощо. Сережки заможних жінок Гетьманщини відомі з малюнків німецького шляхтича Фрідріха-Вільгельма Бергґольца, який мандрував українськими землями 1744 року, а також лікаря та дослідника історії України Опанаса Шафонського з рукопису 1786 року. Коштовні прикраси, зокрема і сережки, замовляли в ювелірів — золотарів. Менш заможні люди купували їх на ярмарках. Так, в описі 1789 року серед товарів, які везли купці, згадують "сереги мідні прості 23 дюжини, по 20 коп. дюжина".
Дослідники традиційного народного вбрання кінця ХІХ — початку ХХ століття згадують про вушні прикраси побіжно. Навіть у монографіях, присвячених жіночим народним прикрасам, сережкам приділяють значно менше уваги, ніж шийним оздобам. Це можна пояснити тим, що музейні збірки України не багаті на такі експонати, та й на фотографіях цього періоду зображення сережок трапляються зрідка.
Частіше дослідники вивчали дукачі. У другій половини ХІХ століття в містечках та селах Київщини, Полтавщини, Чернігівщини, Слобожанщини ювеліри, які спеціалізувалися на виготовленні дукачів, почали створювати й сережки. Їх робили зі срібла, міді та мідних сплавів. Використовували техніки волочінняобробка тиском катаних чи пресованих заготовок, протягуючи їх крізь отвір волочильного інструмента (волоки), гнуття, лиття, ковки, штамповки, карбування та гравірування. У дизайні прикрас того періоду помітні європейський та російський впливи. Водночас зберігається самобутність та впізнаваність українських майстрів.
Застібки
У другій половині ХІХ століття на ярмарках Чернігівщини, Полтавщини, Харківщини, Катеринославщини та Воронежчини продавали "сережки-змійки". Їх привозили ремісники села Красне Костромської губерніїтепер Костромська область РФ, які запозичили конструкцію застібки у європейських ювелірів. Ці вироби були дуже популярними серед українського жіноцтва. Попит спонукав місцевих ювелірів теж виготовляти такі. Згодом "сережки-змійки" почали вважати традиційною українською прикрасою.
Розмаїття форм та конструкцій відобразилося у їхніх назвах: змійки, гадючки, п’явочки, качечки, уточки, метелики, книшикинагадували невеликий круглий пиріжок, дуті калачі, калачики, коліщатки, рогатки, звоники, хрести, клинчики, кручені, ковані вирізні, маківки, ягідки, жолудки, забудочки, бовтуни, реп’яшки, лунниці, кóвтки тощо. Назви сережок пов’язані з довкіллям сільських мешканців. "Змійками" сережки стали називати через розплескане кільце біля застібки, яке нагадувало стилізовану голову змії, "коліщатками" — від стилізованого колеса.
Форма
На початку ХХ століття популярності набули сережки, які за формою нагадували півмісяць, який підвішували за ріжки. Їх називали "лунницями" і прикрашали гравіруванням з рослинним орнаментом.
"Дуті" сережки робили з вигнутої невеликої гладкої трубки. Їх називали "рогаликами", "калачиками" або "бубликами". Як і "лунниці", їх часто бачимо на фотографіях початку ХХ століття. Цікаво, що сережки у вигляді "дутих калачів" купив етнограф Федір Вовк у селі Псарівка на Чернігівщині. З цього ж населеного пункту збереглася світлина дівчини, яку зробив Анатолій Павлович, коли разом із Вовком був в експедиції на Чернігівщині. Можливо, на ній саме ці або схожі сережки. "Змійки" і "дуті калачики" також часто привозили з російського села Красне, або їх виготовляли місцеві майстри.
Підвіски
Ускладнювали дизайн сережок різноманітними підвісками, які надягали на кільце або кріпили на застібці. Сережка з села Верхнє Катеринославської губернії тепер Луганська область, яку купив Василь Бабенко 1909 року, має форму невеликої кулеподібної підвіски на сережці "змійці".
До кільця могли підвішувати найрізноманітніші підвіски з металу, коралу, скла, кераміки. Залежно від форми підвіски сережки отримували назву: метелики, хрести, орлики. Траплялися металеві елементи у вигляді квітки, розетки.
Додатковим елементом дизайну було кріплення до металевої частини сережки різноманітних вставок з коралу, скла, перлів. Ці кольорові вставки мали різні розміри та кольори.
Підвіски в сережках могли кріпитися не тільки до кільця, а й до верхньої металевої частини, яка досить часто мала форму квітки, розетки.
Найошатнішими і, вочевидь, найдорожчими були сережки з довгими підвісками, які мали назву "звоники", "бовтуни", "теліпони". Стилістично вони відповідали епосі пізнього бароко — періоду розквіту українського золотарства.
Сережки з Чернігівщини та Слобожанщини часто були зроблені в одному стилі з дукачами, які мали вгорі так званий "бант". Верхня частина сережки була зроблена так само, як і бант на дукачі. Це ми можемо побачити в комплекті, який придбав Федір Вовк у містечку Мена на Чернігівщині.
Штамповані розетки використовували у дукачах та сережках як верхівку.
Підвісками у сережках могли також бути монети.
У деяких південних районах України в першій половині — середині ХІХ століття жінки носили сережки з річковими дрібними перлами. На Київщині були поширені сережки з великими підвісками з коралів та перлів. Вони нагадують грона винограду.
Окремим типом є сережки в "східному стилі". Таку пару зберігають у фондах Національного історико-етнографічного заповідника "Переяслав". Ці сережки ще потребують окремого вивчення.