Яким був побут Київщини та вбрання селян кінця ХІХ – початку ХХ століття можемо дізнатися завдяки світлинам Олексія Макаренка. Унікальні фотографії український етнограф зробив під час експедиції у 1911 році. Наприклад, можемо побачити на них процес виготовлення шовкових наміток, чи колекцію вишиваних сорочок однієї жінки, яка вивісила їх на мотузку після прання.
Оксана Косміна
кандидатка історичних наук, дослідниця етнології та матеріальної культури
Олексій Макаренко (1860—1942?) — відомий фольклорист, етнограф, журналіст, член Російського географічного товариства, співробітник Етнографічного відділу Російського музею в Санкт-Петербурзі. Під час своєї роботи в музеї зібрав значну колекцію з етнографії народів Сибіру. Макаренко народився у Харкові, у 1881 році закінчив Харківське реальне училище. За активну діяльність у народницькому гуртку та за зберігання заборонених матеріалів він був заарештований і засланий до Східного Сибіру. Живучи на поселенні в Єнисейській губернії, він уперше познайомився з культурою місцевих народів. Після звільнення, у 1899 році Олексій Макаренко поїхав до Санкт-Петербурга, де за підтримки вченого Д.А. Клеменця влаштувався на роботу в Етнографічний відділ Російського музею. Більшість його експедицій, як працівника музею, була в Сибір та у регіони Далекого Сходу. Работа Макаренка "Сибірський народний календар Єнісейської губернії" (1913 рік) була тричі нагороджена Російським географічним товариством.
Вочевидь, як виходець з України, який знав українську мову, Макаренко у 1911 році поїхав в етнографічну експедицію і в Україну. Під час перебування на Київщині він сфотографував побут мешканців сіл, придбав для музею цінні елементи жіночого, чоловічого і дитячого одягу, атрибути весільної обрядовості, зокрема весільні головні убори.
Окрім предметів, Олексій Макаренко створив цінну фотоколекцію. На своїх фотографіях йому вдалось зафіксувати не лише святковий одяг, а й буденний. Важливо, що ми можемо побачити одяг різних вікових груп.
На світлинах Макаренка ми бачимо одяг молодої та свашки з містечка Трипілля. Тут є багато цікавих деталей. Обидві жінки одягнуті у додільні сорочки з декорованою підтичкою. І якщо рукави сорочок вишиті модним "брокарівським" візерунком хрестиком, то підтички вишиті більш давнім геометричним орнаментом і техніками: лічильною технікою рахункової гладі, з вирізуванням. Принциповою різницею між одягом свашки і нареченої є, звісно, їхні головні убори. На свашці ми бачимо очіпок, поверх якого пов’язана шовкова хустка. На молодій — весільний "чубатий" вінок, характерний для Київщини. Окремої уваги заслуговують стрічки молодої, які не розрізані відповідно бажаній довжині, а підігнуті петлями. На трьох цих світлинах представлений також різноманітний жіночий плечовий одяг: керсетка, юпка з рукавами і кожух.
Цікаві архаїчні головні убори Макаренко зафіксував на світлинах з міста Кагарлика і Трипілля. Ці головні убори складаються з парчевого очіпку і шовкової прозорої намітки.
Один з таких головних уборів Макаренко придбав для музейної колекції.
Вочевидь, такі намітки виготовлялися в Трипіллі. Процес збирання шовкопряда, намотування шовкових ниток і так зване "катання" (прасування) намітки Макаренко зафіксував на фото. Це унікальні фотографії, де ми бачимо частину процесу виготовлення шовкових наміток.
Не менш цікавими є світлини, де ми бачимо селян в їх буденному, робочому вбранні. Зокрема, на фото сфотографовані жінки і дівчата під час роботи на городі. Одяг простий: сорочка, спідниця і фартух. На деяких жінках не лише хустки, а й хустка поверх очіпка. Вишивка досить скромна, лише у місці з’єднання рукава з уставкою.
На іншій світлині ми бачимо жінку з села Халча з "бучивою" для білизни. Бучива — це ємність для відбілювання білизни за допомогою лугового розчину, який отримували з попелу, залитого окропом. Вишивка на сорочці цієї жінки не лише у верхній частині рукава, а й по всьому його полю.
Продовження теми прання білизни зафіксовано на ще одному фото. Цікавим є те, що ми одномоментно бачимо вісім сорочок однієї власниці (і ще край дев’ятої). Таке фото дає нам певне уявлення про кількість сорочок та їхній декор. Тут є і більш скромно вишиті сорочки і сорочки з багатшою вишивкою. Низ сорочок також декорований неширокою смужкою орнаменту.
Більш широку смугу, яка вишита по низу сорочки, можна побачити на жінці, яка приїхала на ярмарок до Обухова. На цьому ж фото видно і різні види верхнього жіночого одягу: керсетки і юпки з рукавами.
Із традиційного чоловічого вбрання на світлинах видно лише вишиті коміри і пазухи чоловічих сорочок. Цікавим елементом є те, що на чоловічій сорочці з села Халча видно тоненьку вишиту смужку на верху рукава — місці його з’єднання зі станком сорочки. На літньому чоловікові одягнуті широкі полотняні штани і безрукавка.
Чоловіки на базарі в Обухові одягнуті вже за міською модою у піджаки за винятком одного, який вбраний у юпку з рукавами.
На світлинах можна побачити і дітей. Вони одягнені по-різному, в залежності від віку. Зовсім маленькі мають на собі лише одну сорочечку. Старші діти вбрані як дорослі .
Окрім шовкової намітки з очіпком, Макаренко придбав для музею також керсетку, очіпок і кілька сорочок. Керсетка має декор у вигляді машинної вистрочки кута передньої поли.