Особливості забудови вулиць, житла, інтер’єру та традиційного одягу мешканців Полтавщини зафіксувала на фото етнографиня Марія Торен. Під час експедиції 1939 року у село Великий Байрак, що біля Миргорода, Торен фотографувала побут місцевих жителів. Тих, що вижили після Голодомору.
Світлини мають агітаційно-постановочний характер: на них щасливі люди заповзято працюють у колгоспах. Про це свідчить й те, як Марія Торен підписала фото: "колгоспниця-стаханівка", "група колгоспників у традиційному вбранні", "маленькі колгоспниці".
Попри радянську "колгоспну" обгортку, на знімках можна розгледіти цікаві деталі побуту селян, їхнє житло, дозвілля та традиційний одяг.
Оксана Косміна
кандидатка історичних наук, дослідниця етнології та матеріальної культури
Марія Торен народилася у Петербурзі у 1898 році. У 1921-му вступила до Петроградського інституту живих східних мов на етнолінгвістичне відділення, але уже через 4 роки студентка перевелася до Ленінградського державного університету на другий курс етнографічного відділення. Своїм вчителем з етнографії Марія Торен вважала відомого вченого Дмитра Зеленіна. У 1925—1927 роках вона їздила в етнографічні експедиції в різні регіони Росії. У 1928—1929 роках дослідниця вивчала побут фінів. А з 1933-го працювала науковою співробітницею в Інституті антропології та етнографії Академії наук спочатку у відділі Європи і Кавказу, згодом у східнослов’янському секторі Ленінградського відділення Інституту антропології та етнографії.
Знання східних мов дало змогу Марії Торен описати велику кількість експонатів відділу Кавказу та Європи. Водночас вона вела збирацьку роботу на Кавказі, у німців Надволжя, росіян, естонців, фінів Ленінградської області. Зібрані нею колекції зберігаються у Музеї антропології та етнографії (МАЕ) і в Російському етнографічному музеї (РЕМ).
Одна з її експедицій була і в Україну, зокрема у село Великий Байрак Миргородського району Полтавської області. Результатом її поїздки 1939 року стали фотографії, на яких ми можемо бачити довоєнний побут селян. Звісно, світлини мають агітаційно-постановочний характер: ми бачимо на них щасливих людей, які заповзято працюють у колгоспах. Про це свідчить й те, як Марія Торен підписала світлини з експедиції: "колгоспниця-стаханівка", "група колгоспників у традиційному вбранні", "маленькі колгоспниці".
Попри радянську "колгоспну" обгортку, на світлинах можна розгледіти цікаві деталі побуту селян, їхнє житло, дозвілля та традиційний одяг.
Цінним є й те, що Марія Торен не забула вказати імена людей, яких фотографувала: Тетяна Кузьменко, родина Наконечних, Устина Рябко, дівчатка Катя Улизько та Маня Мандя, Уляна Кузьменко, Катерина Борисенко з трирічною донькою Лізою, Василь Зенченко, Олена Нерода, Анна Нерода з доньками. Чи пережили вони війну? Можливо, їхні родичі досі живуть у цьому селі.
Досвідчене око етнографині помітило найцікавіші елементи народного житла, забудови вулиці, двору, господарські будівлі. Так, на світлинах видно колодязь-журавель, плетений тин, вільне розташування хат та господарських будівель у дворі.
На одній зі світлин представлено цікавий, притаманний Полтавщині, тип валькованої хати зі стінами-контрфорсами. Цей ефект створений завдяки тому, що ширина стіни задля більшої її стійкості внизу ширша, ніж у верхній частині. Побілена лише житлова частина хати, стіни якої зроблені з глиняних вальків (грудочок глиносоломи), тоді як каркасні дерев’яні стіни сіней залишені небіленими. На іншому фото добре видно обплетену широку призьбу і маленьке віконце, влаштоване за піччю.
На іншій світлині бачимо інтер’єр традиційного житла — пілліжко і лави. Постіль на полу зібрана, а на жердці розвішені речі, серед яких видно кожух.
На фото — типова піч лівобережного типу зі стоячим комином. У деяких хатах піч була влаштована "по-білому", тобто з виходом диму безпосередньо вгору через димар.
Важливим елементом традиційного інтер’єру була скриня. Особливість цієї скрині у тому, що вона на колесах.
У господарстві селянина воли були тягловою силою, особливо при оранці.
Важливими господарськими спорудами двору були клуня, комора і льох. Стіни клуні для кращого провітрювання були плетеними, натомість комора була зрубною, на високих підвалинах і з великим виносом даху перед входом.
Камера Марії Торен зафіксувала і процес молотьби ціпами, і ткання на верстаті.
Одяг селян Великого Байраку зберігав багато традиційних рис і водночас мав нові, сучасні елементи.
Сучасними елементами, які можна розгледіти на фотографіях, є пов’язування хустки під бородою і без очіпка. До святкового одягу на фото жінки вбрали білі панчохи і черевики.
На доньках Ганни Нероди одягнуті однакові модні на той час сарафанчики з фабричної тканини.
З купованого ситцю шили спідниці й блузки. Чоловіки вбрані у міський одяг — штани, білу сорочку і піджак, на голові кашкет. У такий же костюм вбраний і хлопчик з родини Наконечних. На одному чоловіку ми бачимо модну на той час вишиту сорочку, яку носила міська інтелігенція, номенклатура і партійна верхівка. Вишивка була на відкладному комірі і на пазусі. Застібалась така сорочка на ґудзики.
Із традиційного чоловічого одягу на фото представлена лише свита та тонкий вовняний пояс з тороками, у які вбраний Василь Зенченко.
Із традиційного жіночого стегнового одягу на фотографіях представлені всі його варіанти. Більш архаїчним стегновим одягом, який на початку ХХ століття носили лише літні жінки, була дерга — опинка з чорної домотканої тканини. Марії Торен вдалось її зафіксувати на фото, де дерга підперезана тканим поясом.
Також ще зберігалися і ткані миргородські плахти. Ці два типи стегнового вбрання майже повністю витіснили спідниці. Їх ми бачимо як на жінках, так і на дівчатках.
Із традиційного плечового одягу Полтавщини на світлинах представлені керсетки з різноманітним оздобленням. Привертає увагу оздоблення керсеток Анни Нероди та Уляни Кузьменко. Особливо цікавим є асиметричне аплікативне декоративне вирішення передньої поли керсетки.
Святкові жіночі і дитячі сорочки уставкового крою оздоблені багатою вишивкою з рослинним квітковим орнаментом на рукавах і скромною по низу сорочки.
Також ми бачимо різні варіанти тканих і плетених поясів.