Продовжуючи тему подільського вбрання, розповімо про невелику фотоколекцію, яку зберігають у фондах Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії ім. М.Т. Рильського.
Ці світлини зробив невідомий автор, вірогідно, у 1920-х роках у селах Володіївці, що на Вінниччині, і Гремячка (Грим'ячка), що належить до Хмельницької області. Рідкістю є фотоколекції з великої кількістю світлин з одного населеного пункту. Такі збірки дають уявлення про святковий та буденний одяг, про одяг старших людей і дітей.
Оксана Косміна
кандидатка історичних наук, дослідниця етнології та матеріальної культури
На першому фото ми бачимо родину у святковому вбранні. Про це свідчить вишивка на жіночих та чоловічих сорочках. На іншому знімку члени родини біля хати у буденному одязі: жіночі сорочки мають скромну вишивку.
На фотографіях, окрім вишивки на жіночих сорочках матері та доньки, варто звернути увагу на крій та оздоблення низу спідниць. Рясна (широка) спідниця приблизно на вісім пілок густо зібрана в поясі, а по низу має защіпи та оздоблення кольоровими стрічками.
На інших світлинах видно також і спосіб підтикання передньої частини спідниці за пояс.
Фотоколекція цікава також тим, що демонструє різний верхній одяг східних подолян: свити, кожухи, юпки з рукавами, кохти, куфайки. На фото ми бачимо розкішну білу свиту, кроєну з так званою "прохідкою" (цільнокроєною частиною спини). Свита має густі складки на бокових підрізах, занижену талію та декоровані оксамитом закаврашівідворот на кінці рукава і борти. Також привертає увагу крій коміра, який позаду має трикутний силует.
На ще одному фото чоловік одягнутий у гарно оздоблену свиту з домотканого сукна, а жінка — у тулуб'ястийцільноскроєний кожух. Чоловічий кожух з хутряними закаврашами, коміром і оздобленими передом та бортами мжна побачити на іншій світлині .
Стьобану юпку з рукавами зафіксовано на кількох знімках. Юпка, оздоблена чорним плисом по рукавах та бортах, має характерний крій спинки, коли передні поли трохи вищі, а спинка занижена.
На фото іншому фото бачимо кохти. Схожими на них є чоловічі стьобані куфайки.
Окремо треба сказати про вишиті сорочки. Практично в усіх жіночих сорочках, і святкових, і буденних, бачимо вишиті погрудки. На фото з села Гремячка чітко видно крій уставкової сорочки: станок має закладені кутики, оздоблені вишивкою.
Чоловічі сорочки на фото мають комір-стійку, бокову застібку і суцільнокроєну манишку, вишивка якої може бути геометричною чи рослинною.
Головні убори традиційні: у жінок — хустки, у чоловіків — хутряні шапки та солом'яні брилі. Також на фото можна помітити літній варіант пов'язування тонкої невеликої хустки, та зимовий — вовняну велику хустку.
Цікавим також є дитячий одяг. На деяких фото дівчата вбрані у зменшену копію жіночого вбрання, або ж у дитячі льолі, чепці та модні тогочасні дівчачі сукні. На маленьких хлопчиках вишиті сорочки та штанці на бретельках-підтяжках.Чоловічі сорочки на фото мають комір-стійку, бокову застібку і суцільнокроєну манишку, вишивка якої може бути геометричною чи рослинною.
Фотограф також зазнимкував жінок у святковому вбранні з великою кількістю намиста, у чоловіків на шиї теж бачимо хрестики.