Загублений слід. Детективна історія картини "Дніпро" Миколи Мурашка

М.Мурашко. Дніпро. Полотно, олія. Зібрка НМЛ
Микола Мурашко "Дніпро" Зібрка НМЛ
Go to next

12:54, 28 серпня 2024

Go to next

Краєвид із широкою рікою сонячного літнього дня, у центрі композиції — хати із прибудовами на краю стрімкого піщаного берега. Біля порога найближчої будівлі — постать, зображена зі спини у полотняній сорочці та в солом’яному брилі. Перед хатами ліворуч на розлогій зеленій леваді ніжаться на сонці дві жінки, позаду них на траві — човен. За хатами порослий густими деревами й кущами берег. 

Панорамних творів великих розмірів із видами Дніпра збереглися одиниці. Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького володіє рідкісною картиною Миколи Мурашка. Як це полотно потрапило у збірку музею та чому його слід зник більш як на 30 років?   

IMG_1432

Олеся Семчишин-Гузнер

кандидатка мистецтвознавства, старша наукова працівниця Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького

Картина у розшуку

zvj1558098996MHk

Микола Мурашко (1844 – 1909)

Фото: uinp.gov.ua

Микола Мурашко — видатний майстер-пейзажист реалістичного спрямування, професійну освіту здобув у Петербурзькій академії мистецтв. Товаришував із Іллею Рєпіним, який підтримував його як митця, а згодом і як педагога. Пейзажним малярством художник почав цікавитися наприкінці 1870-х, відтоді активно працював у цьому жанрі впродовж життя. Року 1875 Микола Мурашка заснував Київську рисувальну школу.

Більшість живописних і графічних творів митця відомі тільки за назвами в каталогах виставок. Картину "Дніпро" репродукував у своїй монографії мистецтвознавець Юрій Турченко 1956 року, втім без посилання на місце збереження твору.  Ймовірно, ця картина вже тоді зберігалася у львівського колекціонера, професора, ботаніка зі світовим ім’ям Андрія Лазаренка. Згідно з інформацією у Книзі надходжень до музею, саме він подарував це полотно у червні 1971 року.

Картина "Дніпро" Миколи Мурашка також фігурує у каталозі "Виставки творів українських художників ХІХ–ХХ ст. з приватних збірок м. Львова", яку провели у Львівському державному музеї українського мистецтва на початку 1962 року. Хоча пам’ятку на ній не було представлено, Андрій Лазаренко випозичав для експонування інші твори зі своєї колекції. Тоді ж у "Дневнику" музею з’явився запис: "На прохання п. Колесси М. Ф. проводились розшуки картини М. Мурашка "Над Дніпром", яка, як виявилось, знаходиться в приватній збірці А. Лазаренка". Виникає питання: чому треба було розшукувати цей твір? Дати відповідь нині складно, та нові факти до історії пам’ятки дозволяють зробити припущення.

Полотно для музейної колекції Митрополита

Віднайдені в Центральному державному історичному архіві України у Львові матеріали несподівано пов’язують картину "Дніпро" з постаттю Андрея Шептицького. Серед збереженого листування митрополита з приватними особами, увагу привернули два документи, датовані 1937 і 1938 роками, які ймовірно мають стосунок до твору Миколи Мурашка "Дніпро". Це лист керівника школи М. Хомена з Кам’янки-Струмиловоївід 1944 року — Кам’янка-Бузька Львівської області та розписка про отримання коштів за твір, яку також написав М. Хомен, із дописом Василя Дядинюка. Згідно з цими матеріалами, пан Хомен наприкінці 1937 року повідомив Андрея Шептицького про те, що володіє поважних розмірів картиною Миколи Мурашка — українського митця світової слави з Києва, і запитував, чи не зацікавлений митрополит у придбанні цього твору для музею.

М.Мурашко. Дніпро. Полотно, олія (фрагмент)

Микола Мурашко "Дніпро" (фрагмент)

Зібрка НМЛ

Андрей Шептицький ще до заснування музею звернув увагу на доробок наддніпрянських художників. Року 1905 придбав роботи Фотія Красицького "Хати в Кирилівці" та "Коло криниці", а згодом — твори Івана Макушенка "Баба з дівчиною", Віктора Маслянникова "Гарбузи восени", "Степ перед бурею". Тож пропозиція щодо картини Мурашка зацікавила владику, про що свідчить другий документ. 

Перш ніж придбати твір, Андрей Шептицький доручив художникові Василю Дядинюку дати експертний висновок про підтвердження авторства й оригінальності картини. Його оцінку супроводжує розписка М. Хомена, в якій зазначено, що митрополит таки придбав полотно в лютому 1938 року за поважну на той час суму — 3000 (або 3200) злотих.

М.Мурашко. Дніпро. Полотно, олія (фрагмент з  підписом)

Микола Мурашко "Дніпро" (фрагмент з підписом)

Попри те, що ні продавець із Кам’янки-Струмилової, ні Василь Дядинюк не вказують назви твору, в документах зазначено розміри полотна 160 см на 72 см. А також подано хоч і стислий, але інформативний опис пам’ятки в експертній характеристиці: "Як краєвид, так і одяг двох жіночих постатей, представлених на ньому, вказують на те, що це є один із видів берегу Дніпра з околиць Київщини або Херсонщини". І розміри, й опис збігаються з характеристиками твору з музейної колекції, знаного під назвою "Дніпро". 

Ботанік, який колекціонував твори мистецтва

Утім у документах, пов’язаних із мистецькою колекцією Андрея Шептицького (зокрема, у переліку приватних пам’яток, який 1944 року уклав Климентій Шептицький, та у списку музейних надходжень від 1938 року), не зафіксовано жодної картини Миколи Мурашка. Принаймні історія цього твору від 1938 до 1945–1946 років, чи навіть до 1971 року залишається невідомою. Зважаючи на час, коли митрополит купив пам’ятку, можна припустити, що картина загубилась або ж зберігалася до кращих часів у приватних колекціях. Таким шляхом десь у 1945–1946 роках "Дніпро" міг потрапити до збірки Андрія Лазаренка.

Повідомлення дирекції ЛМУМ про отримання творів від А. С. Лазаренка. 4 червня 1971 р. Архівні фонди НБУВ (Київ)

Повідомлення дирекції ЛМУМ про отримання творів від Андрія Лазаренка. 4 червня 1971 р.

Фото: Архівні фонди НБУВ (Київ)

Колекціонер народився у Києві. Його мати походила з роду Скоропадських. Брав участь у бою під Крутами, а згодом приєднався до армії УНР. Особисто знався із Михайлом Грушевським, Симоном Петлюрою, Сергієм Єфремовим. Активна національна позиція та коло спілкування привернули увагу більшовицької влади, тож за Лазаренком пильно наглядали спецоргани. Від репресій врятувала аполітична професія ботаніка та тривалі експедиції. За скеруванням владних структур, 1945 року науковець переїхав до Львова для організації ботанічних досліджень у новосформованому філіалі Академії наук. Професор Андрій Лазаренко поєднував наукову працю з викладацькою: спершу викладав у Львівському політехнічному інституті та сільськогосподарському інституті, тоді у Львівському державному університеті, де очолив кафедру систематизації нижчих рослин. 

Андрій Лазаренко мав широке коло зацікавлень, одним із яких було мистецтво. У його колекції містилися твори Корнила Устияновича, Івана Труша, Олекси Новаківського, Адальберта Ерделі, Федора Манайла, Володимира Патика та інших знаних митців. Цікаво, що від Андрія Лазаренка до НМЛ надійшов також "Портрет О. Борковського" роботи Корнила Устияновича — колишня власність товариства "Просвіта" у Львові. Тож цілком імовірно, що вчений урятував від вивезення чи знищення і картину "Дніпро" Миколи Мурашка. На жаль, історії придбання мистецьких пам’яток Андрій Лазаренко приховував навіть від дружини, щоби не наражати її на небезпеку.

В історії твору Миколи Мурашка "Дніпро" залишається багато питань. Не варто також відкидати версію існування другого авторського варіанту картини, слід якої губиться 1938 року. 

Схожі матеріали

Matejko_Khmelnytsky_with_Tugay_Bey

Ян Матейко "Богдан Хмельницький з Тугай-беєм під Львовом"

600х400.jpg

Драма розкошів і швидкоплинності Катерини Білокур

1200+.jpg

Найдавніша західноукраїнська ікона

Unia_Lubelska.jpg

Ян Матейко "Люблінська унія"

ivan-konstantinovich-ajvazovskij-pozhar-moskvy-v-1812-goda-1851-god (1)

Про одну з московських пожеж

Сосна. Триптих. 1925-1941 рр. Іван Труш

Самітна сосна самотнього Труша

600 весілля.jpg

Іван Соколов "Весілля на Україні"

d0bfd0b0d181d185d0b0d0bbd18cd0bdd0b0-d0b7d0b0d183d182d180d0b5d0bdd18f-d0b2-d0bcd0b0d0bbd0bed180d0bed181_d197-d0bcd0b8d0bad0bed0bbd0b0.jpg

Микола Пимоненко "Ранок Христового Воскресіння"

IMG_6622_new-new

Найеротичніша алегорія залізниці