Найеротичніша алегорія залізниці

IMG_6622_new-new
Картина "Винахід залізної дороги" за ескізами Яна Матейка Фото: Львівська Політехніка
Go to next

13:01, 28 липня 2023

Go to next

Чоловік і жінка стоять на платформі з колесами, що мчить рейками, прокладеними через рівнину. Одягу на них немає, довге руде волосся жінки прикриває найнепристойнішу частину чоловічого тіла. Він притулився і обійняв її за плече. Вона відштовхується рукою, ніби вагаючись. Попереду біжить так само оголений хлопчик, який кидає перед собою стрілу. Неподалік двоє селян обробляють поле — схоже, що сцена на колії їх взагалі не цікавить. На протилежному боці колії — фабрика, дві труби якої випускають клуби диму. На обрії видно водойму, по якій пливе пароплав. 

mandziuk.jpg

Денис Мандзюк

журналіст, випусковий редактор журналу "Локальна історія"

У наші дні таке видовище назвали б відвертою еротикою чи навіть порнографією. Півтора століття тому обивателі не переймалися подібними упередженнями. Тож картина із провокативним сюжетом цілком могла опинитися навіть на стіні навчального закладу. 

А було все так: 11—15 вересня 1880 року Львів відвідав австрійський імператор Франц Йосиф І. Востаннє цісар гостював на наших теренах ще в 1850-х. Міські очільники прагнули продемонструвати високому гостеві разючі зміни, яких зазнало місто за ці десятиліття. Програма була насиченою і супроводжувалася щедрим роздаванням подарунків. 

Juliusz_Kossak_-_Cesarz_na_balu_w_ratuszu_miasta_Lwowa_1881

"Цісар на балу в ратуші міста Львова", Юліуш Коссак, 1881 рік

Фото: Національний музей в Кракові

На третій день візиту цісаря відвезли до Вищої політехнічної школи, величний корпус якої збудували три роки тому. Показали бібліотеку, залу механіки та хімічну лабораторію. Пізніше стало відомо, що гість подарував навчальному закладові свій портрет у повний зріст, який почепили на почесному місці в актовій залі. А також замовив у майстерні найпопулярнішого тоді польського художника Яна Матейка, котрий проживав у Кракові, 11 живописних картин. 

Робота затягнулася — полотна потрапили до Політехніки тільки-но 1891 року. Матейко сам створив ескізи, малювали ж його вихованці — учні Краківської художньої школи. Серію назвали "Тріумф прогресу". На картинах зображені популярні тоді алегорії: тут і Геній, і Мамона, і різні види мистецтва, втілені в людській подобі. Деякі сюжети демонструють найпередовіші винаходи останніх років. 

image-2

Хол Національного університету "Львівська політехніка"

Фото: spadshchyna.lviv.ua

Еротична візія на колії — ні що інше, як алегорія залізниці, мережа якої саме стрімко розросталася теренами Галичини. Чоловік символізує вогонь, жінка — воду. Хлопчик — це плід їхнього кохання, пар (у значенні пара), здатний урухомлювати багатотонні локомотиви та вагони, сприяючи розбудові сільського господарства і промисловості. Картини Матейка та його помічників дотепер прикрашають актову залу Політехнічної школи — сьогодні це університет "Львівська політехніка". Тільки портрета найяснішого цісаря тут давно вже немає — на його місці тепер тризуб із нетривкого матеріалу.

Схожі матеріали

600х400.jpg

Драма розкошів і швидкоплинності Катерини Білокур

1200+.jpg

Найдавніша західноукраїнська ікона

Unia_Lubelska.jpg

Ян Матейко "Люблінська унія"

ivan-konstantinovich-ajvazovskij-pozhar-moskvy-v-1812-goda-1851-god (1)

Про одну з московських пожеж

Сосна. Триптих. 1925-1941 рр. Іван Труш

Самітна сосна самотнього Труша

600 весілля.jpg

Іван Соколов "Весілля на Україні"

d0bfd0b0d181d185d0b0d0bbd18cd0bdd0b0-d0b7d0b0d183d182d180d0b5d0bdd18f-d0b2-d0bcd0b0d0bbd0bed180d0bed181_d197-d0bcd0b8d0bad0bed0bbd0b0.jpg

Микола Пимоненко "Ранок Христового Воскресіння"

Роксолана. Львівський історичний музей

Дві львівські загадки портретів Роксолани

Matejko_Khmelnytsky_with_Tugay_Bey

Ян Матейко "Богдан Хмельницький з Тугай-беєм під Львовом"