А раптом це містифікація?

1_Експертиза-new
Портрет Григорія Сковороди, начебто змальований із прижиттєвого зображення філософа. Зберігається у Меморіальному музеї Григорія Сковороди у Переяславі wikimedia.org
Go to next

12:43, 7 листопада 2023

Go to next

До правдивого Григорія Сковороди як сущої людини ХVIII століття нам наблизитись непросто. Приблизно так само, як, наприклад, до його сучасника, таємничого скульптора Йогана Георга Пінзеля. Попри те, що про життя галицького генія ми не знаємо майже нічого, тоді як про генія Гетьманщини знаємо майже все. Водночас і той, і той — постаті переважно вигадані. З різних причин. І обидва мітологізовані завдяки візуальному контексту. Бо ж Сковорода отримав у ХХ столітті таку розгалужену іконографію, якої, здається, жоден інший філософ дофотографічної ери не має.

500.jpg

Діана Клочко

мистецтвознавиця, лекторка

Придивімося до його найдавнішого зображення, яке зберігають у Меморіальному музеї Григорія Сковороди в місті Переяслав. Олійне полотно музейники датують кінцем ХVIII століття, приписуючи його анонімному копіїстові, який працював із прижиттєвим портретом Сковороди пензля живописця Лук’янова. Оригінальну роботу нібито замовив учень і найближчий друг філософа Михайло Ковалинський, вихователь дітей гетьмана Розумовського. Оригінал якщо не втрачений, то перебуває десь у приватних колекціях, або ж в архівному чи музейному спецхрані країни, яка у ювілейний, 2022-й, рік, здається, цілеспрямовано знищує бомбардуваннями інші зображення Сковороди.

Але повернімося до переяславського експоната як першоджерела. Портрет датують, ймовірно, на підставі підпису, де вказано прізвище, ім’я і рік смерти зображеного. Про походження полотна невідомо нічого — хто його замовив, за які кошти, хто зберігав до того, як воно потрапило до музейної експозиції 1972 року.

Бачимо зображення, вписане в овал. Молодого, приблизно сорокалітнього чоловіка — тобто Сковороду орієнтовно 1760-х років, коли він закінчив офіційне вчителювання, почав писати байки та вірші, зокрема створив хрестоматійне "Всякому городу нрав і права". В історії мистецтва немає прикладів, щоб зі старшого чоловіка писали молодшого. Отже, перед нами певне моделювання уявного віку, того ідеального моменту, коли філософ має інтелектуальний і життєвий досвід, з яким готовий іти у вічність, та вільно викладає свої думки на папері, даруючи їх друзям як такий собі заповіт.

Філософа зображено максимально серйозним. Поворот у три чверті для портретів того часу був нормативним. Порівняймо його із зображенням видатного французького філософа Дені Дідро, яке у 1772—1774 роках створив уродженець Києва Дмитро Левицький. Це полотно написане як подарунок імператриці Катерині ІІ за візит знаменитого її конфідента до російської столиці. Дідро забрав портрет до власного швейцарського помешкання і зберігав його все життя. Лукавий, доброзичливий вираз його обличчя для тогочасної естетики був нормою, успадкованою від гострословів грайливого стилю рококо. Для батьків Просвітництва, близьких до монархів, розумність також означала і соціальний, і персональний оптимізм.

2 (20)

Портрет Дені Дідро пензля Дмитра Левицького, 1773–1774 роки. Зберігається у Musée d'art et d'histoire de Genève

Фото: wikimedia.org

Портрет Сковороди типологічно дуже подібний до зображення авторства Левицького — хоча і створений дзеркально. Виникає враження, ніби анонімний український маляр бачив портрет, який 1774 року помандрував до Швейцарії, де, за дивним збігом обставин, бував пізніше й Михайло Ковалинський. Однією з цікавинок тих вояжів було знайомство із "двійником" Сковороди — Жаном-П’єром-Даніелем Мейнгардом. Розповідь про цього філософа так вразила Григорія Савича, що він інколи власні твори підписував "Даниєль Мейнгард". Нічого принизливого в тому, що є філософ-двійник ні він, ні його друзі не бачили. Отже, створити портрет-двійник, взоруючись на твір українського професора Петербурзької академії мистецтв, було цілком в їхньому дусі.

Але навіщо? Адже портрети в той час були дуже не дешевою забавкою, і створювали їх або утилітарно — для нащадків, або ж у подарунок. У цьому випадку Сковорода навряд чи замовляв зображення, де він постає на кілька десятків років молодшим. А якщо таке й трапилось — то для кого він міг замовити таку містифікацію?

На відміну від Дідро, наш філософ на портреті анонімного маляра зображений гранично серйозним. На цьому акцентує і його ледь не чернече вбрання. Білий, трішки зібганий комірець і чорний, певно, суконний камзол, а  може жупан чи кунтуш. Однак автор зображення не хотів, щоб глядачі вважали портретованого аскетом, отже, добре знав різко негативне ставлення самітника Сковороди до чернецтва. Бачимо і яскраво окреслені, хоч міцно стулені губи, а також чіткі рум’янці на щоках і вилицях.

Серйозний, але тілесно міцний. Аскетичний, але з чіпким поглядом. Ковалинський називав Сковороду спіритуалістом, тобто тим, хто ставить дух вище за тіло. Тому зосередженість на висвітленому обличчі у цьому сенсі також виглядає логічною. Та на портреті з Переяславського музею чомусь не зображено рук. Імовірно, портретистчи копіїст не розумів, що саме герой має тримати в руках. Перо і папір — якщо пише листа? Проте філософ не сидить за столом. Може, розгорнену книжку? Але ж він не у власному кабінеті трудився, бо його не мав. Зображення рук із книжкою, без чітко написаної назви, з’являються у графічних варіаціях портрета, якими прикрашали статті про Сковороду у книгах й альманахах першої половини ХІХ століття, коли сформувався романтичний канон освіченої людини. І аж у ХХ столітті Іван Кавалерідзе кількадесят років трудився, аби показати Григорія Савича об’ємним, з усіма кінцівками й у повний зріст, описів яких ніхто у мемуарах чомусь не зафіксував.

У контексті життєпису Сковороди немає логічної відповіді, навіщо ж така містифікація знадобилася його друговіЙдеться про Михайла Ковалинського, чиє "Життя Григорія Сковороди" входило до масонської збірки "Дзеркало світу". Масони любили і містифікації, і візуалізації. Але щоб зрозуміти, чи портрет цей копіювали й поширювали серед масонів, потрібно провести майже детективне розслідування.

Втім можна піти навпростець.

Загалом до 250-літнього ювілею українські художники за державний кошт створили чимало зображень Сковороди. То чи не настав час, якщо ми вже перетнули позначку 300-ліття, зацікавитись і переяславським музейникам тим, чи відповідають матеріали їхнього таємничого артефакту — полотно, олійні фарби, лак — означеному в атрибуції часові? А також відповісти зацікавленій людності, як же цей темнуватий портрет у яскравій рамі опинився в колекції музею? Бо ж за багатьма ознаками це зображення виглядає не найдавнішим образом у розлогій іконографії філософа, а вмілою, хоча й не до кінця продуманою, стилізацією. Ще однією варіацією ХХ століття на тему зовнішности ювіляра, якому придумали чимало легенд.

Схожі матеріали

Matejko_Khmelnytsky_with_Tugay_Bey

Ян Матейко "Богдан Хмельницький з Тугай-беєм під Львовом"

600х400.jpg

Драма розкошів і швидкоплинності Катерини Білокур

1200+.jpg

Найдавніша західноукраїнська ікона

Unia_Lubelska.jpg

Ян Матейко "Люблінська унія"

ivan-konstantinovich-ajvazovskij-pozhar-moskvy-v-1812-goda-1851-god (1)

Про одну з московських пожеж

Сосна. Триптих. 1925-1941 рр. Іван Труш

Самітна сосна самотнього Труша

600 весілля.jpg

Іван Соколов "Весілля на Україні"

d0bfd0b0d181d185d0b0d0bbd18cd0bdd0b0-d0b7d0b0d183d182d180d0b5d0bdd18f-d0b2-d0bcd0b0d0bbd0bed180d0bed181_d197-d0bcd0b8d0bad0bed0bbd0b0.jpg

Микола Пимоненко "Ранок Христового Воскресіння"

IMG_6622_new-new

Найеротичніша алегорія залізниці