Сковорода в тіні лип і міту

11:04, 9 листопада 2021

1_cover.jpg

Два факти про Григорія Сковороду, котрі знає більшість українських школярів. Світ ловив його, та не спіймав. Перед відходом у засвіти Григорій Савич сам викопав собі могилу.

9 листопада – роковини смерти Сковороди. "Локальна історія" побувала в селі, у якому минули останні дні уславленого філософа. Біля озера, де він шукав спокою, і серед дерев, де переплелися правда і міт.

У ніч на 7 травня 2022 року російський ракетний удар знищив Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди у Сковородинівці. Перед початком повномасштабного вторгнення Росії у музеї завершилися реставраційні роботи до святкування 300-річчя від дня народження філософа. 

didyshok.jpg

Іван Дідушок

журналіст

"Пора, друг, скінчити цю мандрівку"

Року 1833 бібліотекар із Харкова Ізмаїл Срезневський надрукував у альманасі «Утренняя звезда» публікацію із заголовком «Отрывки из записок о старце Григорие Сковороде». У тексті описувався зокрема останній день Григорія Савича:

«Був прекрасний день. До поміщика зійшлося багато сусідів погуляти і повеселитися. Послухати Сковороду було також до речі. Його всі любили слухати. За обідом Сковорода був незвично веселий і говіркий, навіть жартував, розповідав про минуле, про свої подорожі, випробування. З обіду встали, заворожені його красномовством. Сковорода усамітнився. Він пішов у сад. Довго ходив по його променистих стежинках, рвав плоди і роздавав їх хлопчикам. Так минув день. Під вечір господар пішов шукати Сковороду і знайшов під крислатою липою. Сонце вже заходило; останні промені пробивалися крізь зарості листя. Сковорода з заступом у руках копав яму – вузьку довгу могилу. «Що це, друг Григорій, чим це ти зайнятий?», – сказав господар, підійшовши до старця. – «Пора, друг, скінчити цю мандрівку».

03_DSC_2057.jpg

Скульптура Сковороди  у музеї

Фото: Олександр Рупета

Срезневський збирав розповіді про життя Григорія Савича. Авторові був 21 рік, коли альманах надрукував його публікацію. А з дня смерті Сковороди тоді минуло 39 років. У переказах Срезневського є багато цінних біографічних фактів, але водночас і легенд – таких, як історія з копанням могили.

Втім якщо взяти до рук описи Срезневського і прогулятися місцями, які так любив Сковорода, то можна виявити багато збігів. І плодючі сади. І променисті стежки. І крислаті липи.

17_DSC_1968.jpg

Рекламний щит у Сковородинівці

Фото: Олександр Рупета
18_DSC_1941.jpg

Озеро Панські Штани – улюблене місце відпочинку для місцевих та приїжджих, а 250 років тому – для Сковороди

Фото: Олександр Рупета

"Любив життя самітнє і бродяче"

Поміщика, в якого гостював Сковорода, звали Андрієм Ковалівським. Він мав чин колезького радника. Село ж називалося Пан-Іванівка. Нині у стінах будинку Ковалівського діє Національний літературно-меморіальний музей. А саме село називається Сковородинівкою.

Григорій Савич мешкав у Ковалівського перед своєю смертю. Поміщик надав йому затишну кімнату біля саду.

15_DSC_1916.jpg

Ворота при вході на територію музею з зображенням особистої печатки Сковороди

Фото: Олександр Рупета
01_DSC_2092.jpg

Серед місцевих є мешканці, які ніколи не відвідували музей

Фото: Олександр Рупета

Срезневський описував: «У селі у поміщика К-го невеличка кімнатка – вікнами в сад, окрема, затишна – була його останнім помешканням. Утім, він бував у ній дуже рідко; зазвичай або бесідував з господарем, також старцем, добрим, благочестивим, або ходив по саду і по полях. Сковорода до смерті не переставав любити життя самітнє і бродяче».

Пан-Іванівка подобалася Сковороді. Вона нагадувала 72-річному мислителеві рідні Чорнухи, де він народився 3 грудня 1722 року.

«Нині скитаюся у мого Андрія Івановича Ковалевського. Маю для свого монашества повне упокоєння. Земелька його є нагірна. Лісами, садами, пагорбами, джерелами наповнена. На такому місці я народився біля Лубен», – описував Сковорода. Водночас додавав, що він насправді нічого не потребує, крім спокійної келії і Біблії.

11_DSC_1868-2.jpg

Літня сцена для виступів на території музею

Фото: Олександр Рупета
13_DSC_1685.jpg

700-літній дуб, біля якого відпочивав Сковорода. Існує легенда, що Григорій Савич ховався у дуплі дерева, коли була негода

Фото: Олександр Рупета

Жадоба насолод

У музеї в Сковородинівці зберігається оригінальний годинник із дарчим написом Сковороди: «От Григорія Варсавы Сковороды чрез Стефана Гречину». І також скрипка, на якій Григорій Савич грав у будинку Якова Правицького в Бабаях.

Певна річ, Сковорода знався і на часі, і на музиці. «Тоді лише пізнається цінність часу, коли він утрачений», – казав філософ.

20_DSC_2031.jpg

Скрипка, на якій грав Сковорода

Фото: Олександр Рупета
21_DSC_2036.jpg

Одяг, який міг носити Сковорода

Фото: Олександр Рупета
22_DSC_2053.jpg

Скульптура Сковороди, розташована у приміщенні музею

Фото: Олександр Рупета

Що ж до музики, то Григорій Савич у молоді роки співав у капелі цариці Єлизавети в Петербурзі. Втім згодом покинув багаті палаци і повернувся до України. Пішов учитися. «Жадоба слави та насолод багатьох тягне в стан їх природі не властивій», – вважав Сковорода.

У музеї в Сковородинівці також експонуються копії патериць, котрими послуговувався мандрівний філософ. Довга свита XVIII століття.

На території заповідника зберігся стовбур 700-літнього дуба, у тіні котрого полюбляв відпочивати Сковорода. А також криниця, з якої Григорій Савич любив напитися.

14_DSC_1637-2.jpg

700-літній дуб, біля якого відпочивав Сковорода

Фото: Олександр Рупета
04_DSC_1900.jpg

Криниця Сковороди. Згідно з легендою, філософ сам розкопав це джерело

Фото: Олександр Рупета

Місце, в якому світ припинив його ловити

Григорій Сковорода похований у Пан-Іванівці, або Сковородинівці. Могильний пам'ятник має форму плити, на ній викарбувано: «Світ ловив мене, та не спіймав».

Ця фраза була передсмертним побажанням Григорія Сковороди. 

Учень і друг Сковороди Михайло Ковалинський згадував: «Перед кончиною заповів він поховати його на узвишші біля гаю і гумна. І наступний, зроблений ним собі, напис написати: "Міръ ловилъ меня, но не поймалъ"».

І тут уже не міт – а чиста правда.

05_DSC_1522.jpg

Скульптура із «Філософської алеї». Тут скульптори з України та Німеччини втілили філософські ідеї Сковороди

Фото: Олександр Рупета
09_DSC_1713.jpg

Могила Сковороди

Фото: Олександр Рупета
07_DSC_1608.jpg

Гранітне зображення Сковороди біля його улюбленого дуба

Фото: Олександр Рупета
06_DSC_1562-2.jpg

Гранітне зображення Сковороди

Фото: Олександр Рупета
08_DSC_1725.jpg

Могила Сковороди

Фото: Олександр Рупета

Схожі матеріали

600.jpg

Олександр Фільц: "Усвідомлення своєї смертності – найсильніший мотор для людства"

Лесь Курбас

Довга дорога на схід Леся Курбаса

600.jpg

Трахтемирів: благословляв козаків, палив олігархів

СЕО_Конотоп

Конотоп: місто відьми та битви

16.png

Куди поділись словацькі українці

карпатська україна сео

"Карпатська Україна тримається довше, ніж очікувалось". Репортаж The New York Times 1939 року

hitar2.jpg

(Не)вирване коріння. Репортаж із "партизанської столиці" — Хітара

karajimy 1200-630.jpg

Ті, що селилися на березі річки

svalovychi 1200-630.jpg

Дорога з піску: мандрівка ще живими селами волинського Полісся