"Золотоверха" плита, яку вкрала Росія

hra_t1_pp_568-617_arh_dekor_i_monumentalnaya_plastika-37_new
Шиферна плита із зображенням святих вершників — св. Димитрія та св. Нестора. Михайлівський Золотоверхий монастир у Києві. Друга половина ХІ—початок ХІІ ст. Фото: Єлизавета Архипова "Архітектурний декор і монументальна пластика Київської Русі. Кінець Х—початок ХІІ століття"
Go to next

12:49, 31 жовтня 2023

Go to next

Від 1938 року у Третьяковській галереїмісто Москва незаконно утримують кілька експонатів, узятих на виставку, присвячену 750-літтю "Слову о полку Ігоревім". Ідеться про кілька мозаїчних зображень й одну з двох рельєфних плит, знятих із зовнішньої стіни собору Михайлівського Золотоверхого монастиря незадовго до того, як його підірвали 1936 року. Перед московською виставкою ці твори мистецтва зберігали в колекції Київського державного музею українського мистецтванині – Національний художній музей України. Росія їх досі не повернула.

500.jpg

Діана Клочко

мистецтвознавиця, лекторка

Войовничий патос

Дослідники вважають, що тематичні рельєфи з Михайлівського Золотоверхого — симетричні зображення двох озброєних вершників, які побивають ворогів — присвячені небесним покровителям київських князів. На одній плиті — святі Георгій Переможець і Федір Стратилат, а на другій — святі Нестор Солунський і Димитрій Солунський. 

Учені не встановили, для яких храмів виготовили ці плити. Хоча висловлювали думку, що їх призначали для першої церкви монастирського комплексу — cобору Дмитрія, який побудував князь Ізяслав-Дмитрій приблизно у 1060—1062 роках. Ці артефакти в монастирі зафіксовані щонайпізніше з ХVIІ століття. Ймовірно, що їх виконали в тій самій київській майстерні, що й одинадцять різьблених кам'яних плит, які дивом збереглися на хорах Софії Київської.

На відміну від орнаментальних рельєфів із Софії, вкритих вишуканою рослинно-геометричною різьбою, доповненою геральдичними зображеннями орлів і риб, шиферні плити є сюжетними, бо зображають воїнів у бою. Обережно припускають, що в київській культурі Х—ХІ століть існувала місцева школа, яка наслідувала рельєфні зразки візантійського мистецтва. Але не в мармурі чи слоновій кістці, а в роботі з деревом і місцевими породами каменю.

До Москви забрали майже ідеально збережений рельєф, на якому святі Нестор Солунський і Димитрій Солунський їдуть назустріч один одному, побиваючи списами й затоптуючи кіньми озброєного воїна. Натомість Києву залишили напів зруйнований рельєф. На ньому майже в ідентичній композиції зображені святі Георгій Переможець і Федір Стратилат, які в симетричному двобої долають зміїв. Сьогодні цю плиту демонструють на другому поверсі Софійського собору поряд із фрагментами мозаїк Михайлівського Золотоверхого.

4860312a36064eedb16def88eba4c4b50g6ZUBhix8apgBdN-1

Шиферна плита із зображенням святих вершників — св. Георгія та св. Феодора. Михайлівський Золотоверхий монастир у Києві. Друга половина ХІ — початок ХІІ ст.

Фото: Єлизавета Архипова "Архітектурний декор і монументальна пластика Київської Русі. Кінець Х—початок ХІІ століття"

На перший погляд, у Москві хотіли "поділити" навпіл спільну спадщину, оголошуючи видатну літературну пам’ятку ХІІ століття — "Слово о полку Ігоревім" — "нашим надбанням". Однак паралельно там започаткували низку ілюстрованих видань, у яких російські художникизокрема Володимир Фаворський і Дмитро Бісті привласнили "спадок" у сучасних перекладах "Слова…", — звісно ж, російською мовою.

Утім у такому "поділі" став важливим не лише стан збереження рельєфів. Для російської мілітарної історії сталінського періоду було важливо зібрати артефакти, які б ілюстрували саме риторичну тезу про "русский народ-победитель". Сам сюжет "Слова…" до цього не надто надавався: князь втрачає військо, потрапляє у полон, тікає… Тож для виставки належало дібрати такі артефакти, які б відображали уявлення про воєнну звитягу "билинних часів", вводили б до пропагандистських тез деякі візуальні константи. Експозиція мала підкріплювати й переможну риторику стрічки Сергія Ейзенштайна "Олександр Невський", що вийшла на радянські екрани 1938 року. 

Мозаїка "Димитрій Солунський" і шиферний рельєф із двома воїнами-вершниками в обладунках цілком відповідали цьому завданню — високий градус патосу боїв і перемоги із джерелами в давньому мистецтві. Звісно, це позначали як "русское" — Київ ставав лише одним із багатьох "русских" міст, де втілювалась перемога.

Св._Дмитрий_Солунский_-_Google_Art_Project

Мозаїка Святого Дмитра Солунського з собору Михайлівського золотоверхого монастиря, Київ, XII століття

Фото: wikipedia.org

"Пласке" мистецтво

У середині 1930-х років ще не віднайшли видатної рельєфної поліхромної ікони ХІ століття "Святий Георгій з житієм"нині – в колекції НХМУ. Не надавали достатньо уваги мініатюрним рельєфним іконкам зі стеатиту на кшталт "Увірування Фоми" ХІ століттяНаціональний музей історії України. Фрагмент барельєфу із зображенням Богородиці Одигітрії з Немовлям, створений із пісковика для оздоблення фасаду Десятинної церкви, зберігали в запасниках НМІУ й не демонстрували. Не приділяли уваги рельєфам дзвона, знайденого неподалік фундаментів Десятинки під час археологічних розкопок 1937 року.

Загалом не прийнято було говорити про те, що в культурі Києва перших століть християнства зберігали традицію об’ємних сакральних зображень. Це вважали "незначним впливом європейської естетики романського стилю" і стратегічної лінії про передавання і використання найкращих зразків столичного, тобто константинопольського мистецтва, не стосувалося. На мізерні рештки дохристиянської традиції на кшталт встановлення ідолів, схожих на Збручанський, або позолочення чи сріблення вусів дерев’яному Перунові, якого скинули у Дніпро, можна було не надто зважати. Особливо ж після Другої світової війни, коли ухвалили рішення розвивати наукові школи вивчення візантійської і давньоруської культур у Москві й Ленінграді, а Києву рекомендувати займатися іншими періодами історії.

За ті майже сто років не видано жодного фундаментального дослідження про роль скульптурної пластики в київській культурі перших століть після прийняття християнства. Не організовували й виставок, на яких скульптурні артефакти — і ті, що збереглись у Чернігові — були б представлені з відповідним історичним коментарем і культурним контекстом. 

Донині візуальну культуру княжих часів українці уявляють як ту, у якій домінували ікони, фрески й мозаїки, а чільною була роль кольору та орнаментів. Тому й зображення вершників, зокрема Юрія Змієборця, були необ’ємними. Знадобився геній Пінзеля і сміливість митрополита Атанасія Шептицького, щоб на аттику катедрального собору Святого Юра у середині ХVIII століття встановити скульптурне зображення Змієборця. Втім його теж не сприймали як відновлення традиції, що була повноцінною, рівнозначною до іконної традиції у Києві Х—ХІ століть. І навіть вкрита рельєфними зображеннями дзвіниця Софійського собору початку ХVIII століття, як і численні елементи сакральної архітектури так званого мазепинського чи козацького бароко, не вважають чимось, що стосується історії української скульптури. Сприймають лише як декор і прикрасу.

73-1024x682

Скульптура Юрій Змієборець, Пінзель. Собор Святого Юра у Львові

Фото: ukrainaincognita.com

Культуру скульптурного рельєфу в Україні досі вважають маргінальною. Приблизно як і ілюстрування найдавніших наших рукописних книг, які за "дивним" збігом також опинились у бібліотеках Російської Федерації. 

Варто нагадати: на шиферній плиті, що зберігають у Софійському соборі, два воїни з німбами, хоч і розділені тріщиною, в унісон побивають двох зміїв, діють злагоджено. Це сцена об’єднаної боротьби з символічним злом. Однак сцену бою із реальним ворогом, яка незаконно перебуває у московському музеї, українці не квапляться повертати — хоча б гіпотетично. Можливо, варто скласти список артефактів, щоб їх реституювати після нашої перемоги? Щоб обидві шиферні плити, створені у стольному граді Києві, нарешті знову стали поряд. Тут, у столичному Києві.

Схожі матеріали

сео скарб

Малоперещепинський скарб. Чи поховання хана Кубрата?

чаша

Водосвятна чаша Богдана Хмельницького

дзвін Мазепи SEO

"Мазепин дзвін" миру, що зник у час Другої світової і знайшовся в Росії

Без имени-3.jpg

Кримський перстень солдата Вермахту

Прикраси горита (футляра для носіння лука і стріл) або сагайдака з кургану поблизу с.Іллічеве (нині с. Кара-Кую) в Криму. Розкопки Олександра Лєскова у 1964 р

Походить від бога, належить Україні. Таємниці скіфського золота

карета сео

Карета від Розумовських. Історія розкішного дарунка

сео печатки

Свинцеві літописи

УПА

Нове покоління нескорених

Дружина утримувача заїзду

Пів кроку у правильному напрямку: “Про історично населені українцями території Російської Федерації”