"Золотоверха" плита, яку вкрала Росія

hra_t1_pp_568-617_arh_dekor_i_monumentalnaya_plastika-37_new
Шиферна плита із зображенням святих вершників — св. Димитрія та св. Нестора. Михайлівський Золотоверхий монастир у Києві. Друга половина ХІ—початок ХІІ ст. Фото: Єлизавета Архипова "Архітектурний декор і монументальна пластика Київської Русі. Кінець Х—початок ХІІ століття"
Go to next

12:49, 31 жовтня 2023

Go to next

Від 1938 року у Третьяковській галереїмісто Москва незаконно утримують кілька експонатів, узятих на виставку, присвячену 750-літтю "Слову о полку Ігоревім". Ідеться про кілька мозаїчних зображень й одну з двох рельєфних плит, знятих із зовнішньої стіни собору Михайлівського Золотоверхого монастиря незадовго до того, як його підірвали 1936 року. Перед московською виставкою ці твори мистецтва зберігали в колекції Київського державного музею українського мистецтванині – Національний художній музей України. Росія їх досі не повернула.

500.jpg

Діана Клочко

мистецтвознавиця, лекторка

Войовничий патос

Дослідники вважають, що тематичні рельєфи з Михайлівського Золотоверхого — симетричні зображення двох озброєних вершників, які побивають ворогів — присвячені небесним покровителям київських князів. На одній плиті — святі Георгій Переможець і Федір Стратилат, а на другій — святі Нестор Солунський і Димитрій Солунський. 

Учені не встановили, для яких храмів виготовили ці плити. Хоча висловлювали думку, що їх призначали для першої церкви монастирського комплексу — cобору Дмитрія, який побудував князь Ізяслав-Дмитрій приблизно у 1060—1062 роках. Ці артефакти в монастирі зафіксовані щонайпізніше з ХVIІ століття. Ймовірно, що їх виконали в тій самій київській майстерні, що й одинадцять різьблених кам'яних плит, які дивом збереглися на хорах Софії Київської.

На відміну від орнаментальних рельєфів із Софії, вкритих вишуканою рослинно-геометричною різьбою, доповненою геральдичними зображеннями орлів і риб, шиферні плити є сюжетними, бо зображають воїнів у бою. Обережно припускають, що в київській культурі Х—ХІ століть існувала місцева школа, яка наслідувала рельєфні зразки візантійського мистецтва. Але не в мармурі чи слоновій кістці, а в роботі з деревом і місцевими породами каменю.

До Москви забрали майже ідеально збережений рельєф, на якому святі Нестор Солунський і Димитрій Солунський їдуть назустріч один одному, побиваючи списами й затоптуючи кіньми озброєного воїна. Натомість Києву залишили напів зруйнований рельєф. На ньому майже в ідентичній композиції зображені святі Георгій Переможець і Федір Стратилат, які в симетричному двобої долають зміїв. Сьогодні цю плиту демонструють на другому поверсі Софійського собору поряд із фрагментами мозаїк Михайлівського Золотоверхого.

4860312a36064eedb16def88eba4c4b50g6ZUBhix8apgBdN-1

Шиферна плита із зображенням святих вершників — св. Георгія та св. Феодора. Михайлівський Золотоверхий монастир у Києві. Друга половина ХІ — початок ХІІ ст.

Фото: Єлизавета Архипова "Архітектурний декор і монументальна пластика Київської Русі. Кінець Х—початок ХІІ століття"

На перший погляд, у Москві хотіли "поділити" навпіл спільну спадщину, оголошуючи видатну літературну пам’ятку ХІІ століття — "Слово о полку Ігоревім" — "нашим надбанням". Однак паралельно там започаткували низку ілюстрованих видань, у яких російські художникизокрема Володимир Фаворський і Дмитро Бісті привласнили "спадок" у сучасних перекладах "Слова…", — звісно ж, російською мовою.

Утім у такому "поділі" став важливим не лише стан збереження рельєфів. Для російської мілітарної історії сталінського періоду було важливо зібрати артефакти, які б ілюстрували саме риторичну тезу про "русский народ-победитель". Сам сюжет "Слова…" до цього не надто надавався: князь втрачає військо, потрапляє у полон, тікає… Тож для виставки належало дібрати такі артефакти, які б відображали уявлення про воєнну звитягу "билинних часів", вводили б до пропагандистських тез деякі візуальні константи. Експозиція мала підкріплювати й переможну риторику стрічки Сергія Ейзенштайна "Олександр Невський", що вийшла на радянські екрани 1938 року. 

Мозаїка "Димитрій Солунський" і шиферний рельєф із двома воїнами-вершниками в обладунках цілком відповідали цьому завданню — високий градус патосу боїв і перемоги із джерелами в давньому мистецтві. Звісно, це позначали як "русское" — Київ ставав лише одним із багатьох "русских" міст, де втілювалась перемога.

Св._Дмитрий_Солунский_-_Google_Art_Project

Мозаїка Святого Дмитра Солунського з собору Михайлівського золотоверхого монастиря, Київ, XII століття

Фото: wikipedia.org

"Пласке" мистецтво

У середині 1930-х років ще не віднайшли видатної рельєфної поліхромної ікони ХІ століття "Святий Георгій з житієм"нині – в колекції НХМУ. Не надавали достатньо уваги мініатюрним рельєфним іконкам зі стеатиту на кшталт "Увірування Фоми" ХІ століттяНаціональний музей історії України. Фрагмент барельєфу із зображенням Богородиці Одигітрії з Немовлям, створений із пісковика для оздоблення фасаду Десятинної церкви, зберігали в запасниках НМІУ й не демонстрували. Не приділяли уваги рельєфам дзвона, знайденого неподалік фундаментів Десятинки під час археологічних розкопок 1937 року.

Загалом не прийнято було говорити про те, що в культурі Києва перших століть християнства зберігали традицію об’ємних сакральних зображень. Це вважали "незначним впливом європейської естетики романського стилю" і стратегічної лінії про передавання і використання найкращих зразків столичного, тобто константинопольського мистецтва, не стосувалося. На мізерні рештки дохристиянської традиції на кшталт встановлення ідолів, схожих на Збручанський, або позолочення чи сріблення вусів дерев’яному Перунові, якого скинули у Дніпро, можна було не надто зважати. Особливо ж після Другої світової війни, коли ухвалили рішення розвивати наукові школи вивчення візантійської і давньоруської культур у Москві й Ленінграді, а Києву рекомендувати займатися іншими періодами історії.

За ті майже сто років не видано жодного фундаментального дослідження про роль скульптурної пластики в київській культурі перших століть після прийняття християнства. Не організовували й виставок, на яких скульптурні артефакти — і ті, що збереглись у Чернігові — були б представлені з відповідним історичним коментарем і культурним контекстом. 

Донині візуальну культуру княжих часів українці уявляють як ту, у якій домінували ікони, фрески й мозаїки, а чільною була роль кольору та орнаментів. Тому й зображення вершників, зокрема Юрія Змієборця, були необ’ємними. Знадобився геній Пінзеля і сміливість митрополита Атанасія Шептицького, щоб на аттику катедрального собору Святого Юра у середині ХVIII століття встановити скульптурне зображення Змієборця. Втім його теж не сприймали як відновлення традиції, що була повноцінною, рівнозначною до іконної традиції у Києві Х—ХІ століть. І навіть вкрита рельєфними зображеннями дзвіниця Софійського собору початку ХVIII століття, як і численні елементи сакральної архітектури так званого мазепинського чи козацького бароко, не вважають чимось, що стосується історії української скульптури. Сприймають лише як декор і прикрасу.

73-1024x682

Скульптура Юрій Змієборець, Пінзель. Собор Святого Юра у Львові

Фото: ukrainaincognita.com

Культуру скульптурного рельєфу в Україні досі вважають маргінальною. Приблизно як і ілюстрування найдавніших наших рукописних книг, які за "дивним" збігом також опинились у бібліотеках Російської Федерації. 

Варто нагадати: на шиферній плиті, що зберігають у Софійському соборі, два воїни з німбами, хоч і розділені тріщиною, в унісон побивають двох зміїв, діють злагоджено. Це сцена об’єднаної боротьби з символічним злом. Однак сцену бою із реальним ворогом, яка незаконно перебуває у московському музеї, українці не квапляться повертати — хоча б гіпотетично. Можливо, варто скласти список артефактів, щоб їх реституювати після нашої перемоги? Щоб обидві шиферні плити, створені у стольному граді Києві, нарешті знову стали поряд. Тут, у столичному Києві.

Схожі матеріали

дзвін Мазепи SEO

"Мазепин дзвін" миру, що зник у час Другої світової і знайшовся в Росії

сео скарб

Малоперещепинський скарб. Чи поховання хана Кубрата?

чаша

Водосвятна чаша Богдана Хмельницького

600.jpg

Крила Ікара

1200.jpg

Богиня родючости

600.jpg

Кинджал із села Івання

600.jpg

Прочитати пектораль. До ювілею знахідки ХХ століття розкриваємо її секрети

600.jpg

Битва велика і кривава з московитом

600.jpg

Запорізька січкарня і не тільки