10:31, 19 серпня 2021

У музей історії України передадуть древню бойову сокиру, яку врятували від чорних археологів

Рідкісна інкрустована сріблом бойова сокира Х-ХІІІ століть потрапила на чорний ринок старожитностей.

FB_IMG_1629323766361.jpg
Фото: МІСТ

Національному музею історії України передадуть у подарунок унікальну сокиру Х-ХІІІ століть із інкрустованим сріблом тризубом. Артефакт врятували від чорних археологів.

Про це повідомили на офіційній сторінці музею у Facebook.

Знахідку врятував львів’янин Тарас Хмеловський. За освітою він археолог, хоча й не працює за фахом. Чоловік кілька років підтримує дослідження Інституту археології НАН України. Від науковців він і дізнався про унікальну сокиру, яка потрапила на чорний ринок старожитностей. Артефакт могли вивезти закордон.

“Тарас Хмеловський вирішив врятувати артефакт. Єдиним реальним виходом було викупити сокиру на аукціоні, що і зробив львів’янин”, – розповіли у музеї.

Та після цього пам’ятку треба було вберегти і від руйнування. Реставрацію сокири провів художник-реставратор вищої категорії Віктор Голуб. Він переконався в автентичності знахідки, коли побачив її наживо. Про оригінальність свідчили ступінь корозії залізної основи зброї, техніка виконання та рідкісне оздоблення. Основне завдання під час реставрації полягало в тому, щоб розкрити інкрустацію сріблом та стабілізувати предмет.

FB_IMG_1629323757978.jpg
Фото: МІСТ

Водночас Генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук зазначає, що артефакт належить до доволі рідкісної групи інкрустованих бойових сокир. Кілька таких екземплярів відомо з теренів Швеції та Русі.

“Форма цього екземпляру, вочевидь, місцева, аналогії їй відомі та датуються доволі широким часовим періодом Х-ХІІІ століть. Проте мотив орнаменту рідкісний, якщо не сказати – унікальний. За окремими елементами, з яких складається орнамент, його можна датувати в межах вужчого часу, від кінця Х до початку ХІ століть. Цьому відповідає й інкрустація тризубом, іконографія якого датується періодом княжіння Володимира Святославича”, – зазначив Федір Андрощук.

Передачу сокири в Національній музей історії України приурочили до 30-річчя Незалежності країни. Тарас Хмеловський зізнається, що йому вже кортить побачити артефакт в експозиції МІСТ.

“Спочатку я хотів лише допомогти своїм друзям-археологам, згодом  показати іншим, що варто допомогти музеям, замість того, щоб знищувати нашу історію, тишком скуповуючи безцінні предмети та розорюючи задля цього пам’ятки”, – каже  Хмеловський.

Передача сокири відбудеться 21 серпня. Музей планує експонувати її найближчим часом, щоб артефакт міг побачити кожен відвідувач.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що Винниківському історичному музею передали цінний артефакт “Меч вікінгів”. Його хотіли вивезти з країни “чорні археологи”. Старожитність тоді врятували литовські митники.

Схожі матеріали

02

Мандри мамонтового бивня з Трипілля

сео музей

Війна в музеї. Галина Пагутяк

_DSC1331.jpg

Палац Жевуських-Лянцкоронських

IMG_0951

Скарби гуцульської старовітчини

музей сео

"Кращої робітні не було в світі". Іларіон Свєнціцький про роботу у Національному музеї

DM_6378

Кінь, який виявився гірським козлом

dzyndra_800-500.jpg

Хранителька музею Дзиндри

сео

Вивести українські музеї на європейський рівень

Дерев’яна церква у селі Новоселиця на Тячівщині, 1920-ті роки. Sbírka Národního muzea, Praha, Česká republika

Спалена церква, збережена у макеті