Там, де кіно відчувають на дотик

14:26, 2 квітня 2021

cover-1.jpg

Київська кінокопіювальна фабрика забезпечувала кінокопіями весь Радянський Союз. Це було одне з найбільших подібних підприємств у світі. Фабрику заснували 1938-го, а 2000-го приєднали до Довженко-Центру. Тепер їхня мета – знайти та зберегти всі фільми, які колись знімали в Україні.

Anton-Semyzhenko.jpg

Антон Семиженко

журналіст, редактор

Від кінця 1930-х у будівлі на Голосіївській площі робили копії кінофільмів для прокату в десятках країн. Київська кінокопіювальна фабрика була одним із найбільших подібних підприємств у світі – з кількома корпусами, сотнями спеціалістів та тисячами кілометрів скопійованої кіноплівки на рік.

Формат закладу змінив час: якщо раніше лише в Україні були десятки кінотеатрів, які демонстрували фільми з плівок, то тепер їх можна порахувати на пальцях однієї руки. Світ перейшов на цифровий формат, і кіноплівку задіюють лише у виняткових випадках. Але колективові Довженко-Центру – так називається установа, яка колись була фабрикою, – вистачає клопотів.

centr.jpg
На одному такому мотку плівки – 20–25 хвилин кінофільму Усі фото: Олександр Рупета

Тут досі роблять плівкові копії фільмів, зокрема й нових українських стрічок на кшталт “Кіборгів”. Але основні зусилля тепер спрямовані на те, щоб зберегти та поповнити колекцію українського кіно. У залах, де підтримують сталу температуру й рівень вологости, зберігають сотні коробок із плівками. Мета архівної частини Довженко-Центру – зібрати всі фільми, які колись знімали в Україні. Дослідникам і сьогодні вдається розшукати у французьких чи російських фільмотеках стрічки, які вважали втраченими чи про які ніхто не знав.

Після того, як плівка потрапляє до працівників Довженко-Центру, її передають у лабораторію. Фахівчині, які працюють тут уже понад 30 років, сантиметр за сантиметром перевіряють отримане: чи є на плівці грибок, подряпини і як можна зарадити цьому, де треба склеїти, а де створити один фільм із кількох його копій.

centr-dovzenka.jpg
Так виявляють, яка з копій фільму краще збереглася
DSC_7064_2.jpg
Фахівчиня Довженко-Центру перевіряє плівку на наявність грибка. Вдихати його шкідливо – саме тому вона в масці
kino.jpg
Робочий стіл для оцифровування плівки

Схожі матеріали

600.jpg

Chornobyl Files або як розповідати про українську історію Західній аудиторії

600.jpg

Тіні Івана Миколайчука

600-.jpg

Екранні “двійники” Петлюри

600-+.jpg

Як у 30-х роках ХХ століття знімали кіно у Верховині

Camera 2-1200х600-05.jpg

Українські підлітки зняли короткометражки про своїх бабусь та дідусів. Показуємо сім найцікавіших

800.jpg

Кіно без гепіенду. Історія акторки Віри Холодної

image (1).webp

Довженко-Центр просить не переводити його під управління Держкіно

Пропала_грамота_-_кінотеатральний_плакат.jpg

Фільм “Пропала грамота” оцифрували у 4K та виклали на YouTube

600+--.jpg

“Хто за нас, встаньте в знак протесту”!