До річниці першої публікації “Кобзаря” у мережі виклали мультфільм “Причинна”
Прем'єра стрічки відбулась у 2017 році на Одеському міжнародному кінофестивалі. Фільм отримав низку нагород, серед яких “Золота Дзиґа 2018” та гран-прі фестивалю "Відкрита ніч. Дубль – 21”.
До дня першого видання “Кобзаря” у мережі для безкоштовного перегляду опублікували анімаційний фільм “Причинна”. Стрічку створили за мотивами однойменної балади Тараса Шевченка.
Про це повідомляє видання “День”.
Прем'єра стрічки “Причинна” відбулась у 2017 році на Одеському міжнародному кінофестивалі. Серед нагород фільму – “Золота Дзиґа 2018” Української кіноакадемії за найкращий анімаційний фільм, спеціальний приз журі Міжнародного кінофестивалю “КРОК 2017” та гран-прі фестивалю "Відкрита ніч. Дубль – 21”.
Робота стала дебютним анімаційним фільмом режисера, автора сценарію та художника Андрія Щербака. Він зацікавився баладою Тараса Шевченка ще у студентські роки. Хотів відобразити таємничу атмосферу української ночі та народну міфологію у своїй дипломній роботі, однак тоді викладачі відмовили початківця братися за важку тему.
“У якийсь момент, приблизно 2011 року, думки про те, що не було реалізовано, переросли в “інсайти”. На роботу я ходив пішки, і під час цих довгих прогулянок перед очима почали з'являтися кадри: то сплячий козак на фоні червоних маків, то степ, яким крокують коні. Тоді я багато малював і загорівся ідеєю створення анімаційного фільму у техніці живопису”, – розповідає Щербак.
Врешті-решт цю ідею вдалося реалізувати за підтримки Держкіно.
Тепер “Причинну” можна побачити на платформі кінокомпанії “МАГІКА-ФІЛЬМ” FilmClub. Стрічка безкоштовно доступна за посиланням.
Балада “Причинна” – один із ранніх творів Тараса Шевченка. В її основі лежить народна легенда про чисте й світле кохання, розлуку і трагічну загибель закоханих – мотив, досить типовий для народних пісень.
Дослідники наголошують, що цей твір став якісно новим явищем в українській літературі. Якщо раніше героєм балад виступав пан-гетьман або купецька донька, то героїня Шевченка – убога дівчина-селянка, сирота. Навіть його русалки – не панночки, а покритки та діти покриток, скривджені “злими людьми”. Тарас Шевченко вперше відтворив фантастичний світ русалок та відьом таким, яким його уявляли народні маси.