16:14, 25 жовтня 2021

Біля Львова відкрили оновлений музейно-культурний центр “На Унтервалю”

Інтерактивна локація розповідає про унікальне поєднання в одному селі української, німецької, єврейської та польської культур. 

IRAS2521.jpg
Фото: пресслужба проєкту

У неділю, 24 жовтня, у селі Підгайчики, що біля Львова по дорозі до Золочівського замку, відкрили оновлений музейно-культурний центр “На Унтервалю”. Локація показує мультикультурне минуле галицького села, де впродовж 150 років – аж до 1939-го – компактно розвивались чотири культури: українська, німецька, єврейська та польська. 

Про це Локальній історії повідомили у пресслужбі проєкту.

Два роки тому місцеві активісти власноруч зібрали експозицію предметів побуту, культових речей, меблів, стародруків і створили фонд музею, який налічує понад 100 унікальних експонатів. Громадську волонтерську ініціативу підтримали Український культурний фонд і Державне агентство розвитку туризму України. Вони допомогли повністю оновити музейну експозицію, яка стала інтерактивною – з модульним виставковим обладнанням, що залучає гостей до взаємодії.

IRAS2415.jpg
Фото: пресслужба проєкту

У музеї створили сучасну фотозону з понад столітньою скринею. Окрім того, команда облаштувала професійну систему освітлення, цілодобову вуличну експозицію, аудіогід трьома мовами та відкритий подієвий майданчик.

“Зокрема, у нашому просторі відвідувачі зможуть попрактикуватися у вишивці: спробують створити свою за традиційним підгайчиківським взором. А ще на пам'ять зробити собі і листівку-лінорит, а на великому екрані гості переглядатимуть розповіді місцевих мешканців про мультикультурне минуле краю. Щоб втілити все це в реальність, ми підготували відеоролики зі спогадами підгайчан. А ще у нас є історична шафа, в якій можна зачинитися і вивчати давні документи”, – розповів співзасновник музейно-культурного центру “На Унтервалю” Станіслав Клосовський. 

IRAS2403.jpg
Фото: пресслужба проєкту

Проєкт “Унтервальден 2.0.: реекспозиція Музейно-культурного центру “На Унтервалю” реалізують в межах партнерської програми “Культура.Туризм.Регіони” Українського культурного фонду, Державного агентства розвитку туризму.

IRAS2534 (1).jpg
Фото: пресслужба проєкту

До 1939 року на території сучасних Підгайчиків було два поселення: українські Підгайчики та німецький Унтервальден. Там одночасно мешкали чотири нації: українці, німці, євреї на поляки. 

Під час Другої світової війни звідти примусово виселили німців та поляків, а євреїв знищили під час Голокосту. Відтоді майже 40% села стояли пусткою. Через політику Радянського союзу німецький Унтервальден спочатку перейменували в Підлісне, а потім приєднали до села Підгайчики. Релігійні споруди німців, євреїв та поляків знищили або перетворили на склади та майстерні. У їхні будинки поселили депортованих українців. 

Таким чином етнічний склад села та регіону кардинально змінився. Понад 50 років колишні мешканці Галичини не могли повернутися додому. Так тривало аж до 90-х, доки Україна не б'є повернула незалежність. Мультикультурний дискурс Галичини знову став актуальним у період 2010-х років. З 2016 року Підгайчики відвідують нащадки примусово виселених німців. Тоді ж розпочалась ініціатива з порятунку давнього німецького кладовища, що переросла у створення локального музейно-культурного центру.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, на території історико-культурного заповідника “Давній Пліснеськ”, що у селі Підгірці на Львівщині, відтворили слов'янське житло Х століття.

Схожі матеріали

02

Мандри мамонтового бивня з Трипілля

сео музей

Війна в музеї. Галина Пагутяк

_DSC1331.jpg

Палац Жевуських-Лянцкоронських

IMG_0951

Скарби гуцульської старовітчини

музей сео

"Кращої робітні не було в світі". Іларіон Свєнціцький про роботу у Національному музеї

DM_6378

Кінь, який виявився гірським козлом

dzyndra_800-500.jpg

Хранителька музею Дзиндри

сео

Вивести українські музеї на європейський рівень

Дерев’яна церква у селі Новоселиця на Тячівщині, 1920-ті роки. Sbírka Národního muzea, Praha, Česká republika

Спалена церква, збережена у макеті