Сьогодні наш світ візуальний. Кожен сам собі фотограф. Світлини є у наших альбомах, у телефонах, на моніторах, у соцмережах. Втім ще 100 років тому фотографія була розкішшю. До фотосалонів ходили за особливої нагоди. Тому на старих знимках постають гарні, ошатно одягнені люди. Ці фото передають дух епохи. “Локальна історія” впродовж семи років опитує людей поважного віку про історичні події, побут та звичаї минулого. Також ми скануємо фото із сімейних альбомів наших співрозмовників. Серед них – багато із фотоательє. Ми зібрали ці знимки та з’ясували історію салонів, у яких їх виготовили.
Роксолана Попелюк
магістр історії, аспірантка Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича, дослідниця проєкту “Жива історія”
На зламі ХІХ–ХХ століть фотографією займалися спеціалізовані салони. Розпочати власний бізнес було надзвичайно затратною справою. Наприкінці ХІХ століття фотоапарат у Львові коштував від 35 до 100 доларів.
Візитівкою кожного фотоательє було паспарту. Часто його прикрашав фірмовий логотип, більше схожий на герб. Або ж на світлинах залишали художньо виведену назву ательє.
Одним із перших професійних фотографів на Галичині був Юліуш Дуткевич. У 1870-х роках він відкрив свої фотосалони у Львові та Коломиї, а його роботи експонували на міжнародних виставках.
Ательє "Рембрандт" у Львові
Також популярним було фотоательє "Рембрандт" у пасажі Гаусмана (сучасний проїзд Крива Липа). Воно належало Мартінові Аппелю. Саме в ньому 13 вересня 1896 року відбувся перший у Львові кіносеанс. Показ тривав лише декілька хвилин. Фільм демонстрували за допомогою вітаскопу — Едісонового проєктора з музичним супроводом.
Фотостудії Ноя Лісса у Львові
Також ми знайшли фотографії зі студії Ноя Лісса. Фотограф походив із Житомира, мав у Львові декілька фотоательє. В одному з них, на площі Святого Духа (нині — площа Івана Підкови), діяла постійна фотовиставка. До Ліссового об’єктива потрапляли і портрети, і міські краєвиди.
Фотостудія "Аделя" у Львові
Збереглося багато фотографій, зроблених у студії "Аделя" Роберта Шаллера. Вона була розташована в будівлі пасажу Міколяша, що між сучасними вулицями Коперника та Вороного (згодом в цьому ж приміщенні розташувалося фотоательє Тадеуша Яворського). Також збереглися схожі паспарту з фотостудій Тернополя та Дрогобича. Імовірно, це були філії одного фотосалону.
Студія "Ріволі" у Львові
Одним із популярних фотоательє давнього Львова був салон “Ріволі", що містився у кам’яниці будівничого Самуеля Галля на вулиці Третього травня, тепер — Січових Стрільців.
Фотостудія Брунона Калішевського в Тернополі
Із тернопільських фотосалонів збереглися знимки зі студії Брунона Калішевського. Року 1895 він облаштував ательє у власному будинку. Чоловік був у місті поважною і знаною людиною. Крім портретів та сімейних світлин, у доробку Калішевського є серія фотографій тернопільських костелів.
Загалом у міжвоєнному Тернополі було чимало фотосалонів. Серед них — уже згадана "Аделя", "Русалка", "Доріс", ательє Альфреда Сількевича, Юдіти Голлендер та інші.
У міжвоєнні роки фотостудії належали також і жінкам. Наприклад, власницею фотоательє у Львові була Зофія Губер (із Тшеменських). Вона отримала його у спадок від батька.
Пані Тшеменська та її майбутній чоловік, фотограф-аматор Рудольф Губер, належали до Львівського фотографічного товариства. Воно діяло в 1930–1939 роках. Після весілля фотостудією керували і Зофія, і Рудольф. Їхні роботи показували на фотовиставках Львова, Мюнхена, Відня, Берліна й вони отримували численні нагороди.
Фотосалон Юзефа Бернада у Станіславові
У Станіславові (нині — Івано-Франківськ) збереглися фотокартки із салону Юзефа Бернада. Приміщення ательє на вулиці Липовій (тепер — вулиця Шевченка) використовувало кілька майстрів. Бернад викупив його у фотографа Александра Каннабіха.
Фотосалон Александра Кіблера в Коломиї
Частина знайдених світлин — із коломийського ательє.
Один із найкращих фотосалонів міста був розташований на вулиці Франца Йосифа, 15. Студія належала австрійцю Александрові Кіблеру. Світлиняр спочатку відкрив фотоательє у Львові, а вже потім у Коломиї. Крім звичайних світлин, у доробку Кіблера є зображення видатних діячів української та польської культур, типи покутян і гуцулів, а також він супроводжував і фотографував імператора Австро-Угорщини Карла Франца Йосифа І під час його візиту до Коломиї 1912 року.
Александр Кіблер був майстром портретної фотографії. Згодом він самотужки сконструював із фотозбільшувача штатив і почав робити фотографії в повний зріст. У 1920-х роках відкрив у Коломиї кінотеатр. Місцеві називали його "звунка", бо кіно там показували зі звуком.
Кіблер працював аж до 1960-х років. Він брав участь у багатьох виставках і отримав чимало нагород.
Сьогодні на вулиці Лесі Українки в Коломиї є кафе, назване на честь відомого фотографа.
Фотоательє "Мариля” в Коломиї
Фотоательє Владислава Дроздзевича (Дроздовича) "Мариля” працювало в Коломиї у 1900–1915 роках.
Салон приймав клієнтів в одній із найдавніших будівель у місті на сучасній вулиці В’ячеслава Чорновола. По сусідству було фотоательє Еміля Юркевича, власника інших салонів у Коломиї та Перемишлі.
У салоні "Мариля" створювали і портретні фото, і фотографії будівель. Їх можна побачити на старих листівках. Філії фотосалону були в Трускавці та Самборі.