Фіри із трофейними німецькими кіньми, 400-тисячний житель і перші "сталінки". Побутові хроніки Львова: 1950

15:38, 5 квітня 2023

Заголовок_1920х560_1

П’ятдесяті роки минулого століття ніхто, здається, і не називав повоєнними. Так зазвичай називали сорокові. Люди неначе хотіли якнайдалі в часі втекти від найжахливішої світової війни й найстрашніших політичних репресій по ній, хотіли якось оговтатися і просто по-людському жити. Хоча сьогодні 1950-ті ми розглядаємо не лише повоєнними, але й воєнними. Бо тоді ще незламні герої УПА вели в лісах бої з енкаведистами, ще у львівських катівнях мордували незгодних із тоталітарною владою, ще часто мчали "на білі ведмеді" потяги зі засудженими із Західної України. Але для решти життя тривало, і львівські українці, неначе зіщулившись, однак з вірою у кращі часи пристосовувались до нових, небачених за всю історію Львова реалій. 

Цим текстом розпочинаємо серію матеріалів про те, як змінювалося місто та його мешканці від 1950-х до 1990-х років. 

551250_392675080787294_609232877_n (1)

Ілько Лемко

письменник, дослідник історії Львова

"Парашутистки", які босоніж ходили вулицями Львова

Латка на лікті або коліні робітника чи службовця, босоногі селянки-"парашутистки" з клумаками за спиною, окраєць хліба, змочений водою і посипаний цукром, як неабиякі ласощі для дітей, на початку 1950-х були радше нормою. Але життя вдавало, начебто й нічого не сталося. Зранку молоді хлопці розносили свіжий хліб із булочної до помешкання львів’ян, потім під’їжджав візочок з бідоном і молочниця підносила молоко до кожних дверей. За доставку платили 50 копійок. У ті часи ще безпечно було залишити біля дверей набіл для покупців, а покупці безпечно клали гроші, не боячись, що їх поцуплять.

0-102589-_2_

Оперний театр, 1961 рік

Фото: Central State Kinofotofono Archive after G.S. Pshenychny // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

До мешканців квартир часто приходили й селянки з тлумаками, так званими "парашутами". Пропонували молоко, сир, сметану, овочі та фрукти. Кожна продавчиня мала свою "пані", яка купувала в неї продукти впродовж багатьох років. І хоча рівень життя був далеко не довоєнний, порівняно з іншими містами Радянського Союзу Львів був культурніший і заможніший. Інерція побуту й культури минулої Європи давалася взнаки.  

" — Та, прошу пана, наш двірник за мізер і далі працював так, як за Польщі: пуцував браму і цоколі аж до блиску, ґлянцував долівку, а хідники та сходи все підметені були. Та що там — вулиці мили! Та францувата совєцька батярня такого й не виділа!"

- Зі спогадів сучасника
13_3

Вулиця Личаківська, початок 1960-х років

Фото: Andii Dorosh // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

Навчені сумлінно працювати, люди просто не могли інакше. Тільки-но взимку випадав сніг — двірнички збирали його у бляшані балії зі шнурком і скидали в каналізаційні люки. Деякі поляки, власники кам’яниць, сподіваючись на повернення попередніх часів, влаштовувалися на роботу до свого колишнього будинку двірниками, щоб підтримувати чистоту. Старі ліфти були доглянутими, пізніше частину з них знищили, бо радянські стандарти — ГОСТи — не збігалися з європейськими. Останні довоєнні ліфти із дзеркалами, плюшевими канапами, килимами й різнокольоровими ліхтарями зникли власне наприкінці 1950-х, бо ця розкіш теж не вписувалась у концепцію радянсько-пролетарського побуту. 

А ще не вписувалось звертання — навіть поміж двірничками — на "ви" і "пані". Щоправда, наступне покоління двірників, яке прибуло з навколишніх сіл і тулилося в напівпідвалах задля міської прописки, за мізерну платню вже служило не з любові до порядку. Тож блиск у львівських під’їздах поступово зникав, скло переставало пропускати світло, а повітря набувало стійкого аміачного запаху. Тротуари мели рідше, а сніг нагромаджувався у льодяні кучугури. Так Львів втрачав багатовікові звички побутової культури.    

9_5

Вулиця Липова алея

Фото: Andii Dorosh // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe
1

Гора Яцка, вулиця Льва Толстого (тепер вулиця Кардинала Гузара) початок 1960-х років

Фото: Andii Dorosh // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

"Ми вас звільнили, а ви від нас товари ховаєте!?"

scan_0041_1979.tiff

Гість Львова на проспекті Свободи, 1955 рік

Фото: Serhii Tereshchenko // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

Окрім культурного зубожіння, на львів’ян від нової влади раптом звалилися ще й так звані боргові цінні папери. Газети захоплено розповідали, з якою радістю люди купували облігації державної позики. Насправді аж до 1958-го громадян буквально змушували до цього. Грошей, звісно, майже не повернули. Із 25 млрд боргу без жодних обіцяних відсотків вкладникам віддали тільки 1 млрд  рублів. І це було аж 1974 року. За 100-рублеві облігації тоді давали десятку, тому діти бавилися ними.  

А в 1950-х львів’яни виживали по-різному. Що могли, як-от взуття, одяг і навіть килими, на продаж виготовляли вдома. Приватно працювали і лікарі, і перукарі, і кулінари, і сантехніки. Хатні мініцехи були популярними, хоч і дуже ризиковими. За таке кустарне виробництво могли запроторити до в’язниці. Тож двірникам часто давали хабара за мовчанку. Зрештою, підпільні цехи в радянському Львові проіснували до кінця 1980-х, поки не легалізувалися в кооперативи. 

Через мізерні зарплати частим явищем були крадіжки на роботі, а крадене продавали на барахолці. Фактично всі товари на початку 1950-х були страшенним дефіцитом. Натовп "визволителів" у шинелях штовхався у чергах із криками: " — Ми вас звільнили, а ви від нас товари ховаєте!?" Але які це були товари — ні власної легкої промисловости, ні імпортного одягу. А оскільки вдягатися у кравців чи в ательє було дорого, часто люди носили латане вбрання. Чоловіки не соромилися латаних штанів і піджаків. Приїжджі жінки ходили в так званих лосьолках — капцях без підборів, які взували на білі шкарпетки. Дефіцит одягу плодив банди грабіжників, які могли роздягнути людину до нитки. Траплялося, що задля одягу навіть могили і склепи грабували. Поважного віку львів’яни казали, що цей вандалізм привезли новоприбульці зі Сходу.

05_08_f

Ательє мод, вул. Жовтнева, 23 (тепер вул. Дорошенка)

Фото: Volodymyr Rumiantsev // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

У жінок — зачіска "вєнчік міра", у чоловіків — набріолінений чуб

Щоб галичани не надто вирізнялися з-поміж пролетарського оточення, місцевим вчителькам, приміром, не рекомендували носити капелюшки, перстені й сережки. Чоловікам-службовцям не радили пов’язувати краватки і вкладати капелюха; носити портфель і парасолю — це теж вважали ознакою буржуазности. Об’єктом глузування російських переселенців нерідко ставали старенькі польські пані. Вони ходили здебільшого в чорному одязі, у капелюшку з вуаллю та пером, ведучи на повідку  песика. " — Смотрітє, вон пані пошла!" — тицяли пальцями "нові" львів’яни й реготали.

09-02_Zapadenko_017_F_

В саду колишнього Бернардинського монастиря

Фото: Leonid Zapadenko // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

Однак львів’янки носили капелюшки ще до середини 1960-х, і не лише старші жінки, а й дівчата. Власне у 1950-х популярними були маленькі "менінгітки", які доповнювала зачіска "вєнчік міра" або хімічна завивка. Робити завивку здебільшого ходили до перукарів додому. А ще львів’янок вирізняв, надаючи особливого шарму, в’язаний одяг. Посеред вулиці чи парку запросто можна було зустріти жінок зі своїм в’язанням, які теревенили, постукуючи спицями.

2

Парк імені Івана Франка

Фото: Yurii Vdovenko // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

Загалом 1950-ті ознаменувалися особливою модою: відкриті плечі або високі рукави на ватних підплечниках, тонкі талії, спідниці до середини гомілки і мрія кожної дівчини — лякеркилакові туфлі. А у хлопців вважали шиком зав’язувати яскраві строкаті краватки, щоб ті сягали нижче ременя, і мати штанини завширшки 20 см із відпрасованою "стрілкою". Тоді ж і дівчата почали вдягати штани, боязко, лише у своїй компанії. Появу молодої жінки в штанах в інституті чи на роботі вважали справжнім викликом. Спідньої жіночої білизни в сучасному розумінні тоді не було. Жінки носили трико, чоловіки — кальсони. Труси шили сатинові, чорні або темно-сині типу "піонер", які нарекли "сімейними". Школярки і студентки під тиском суворих мам вдягали байкові, з начосом панталони й ходили рівненько, щоб, не дай Боже, не визирнули рожеві або жовті краї. Проблемою були і бюстгальтери — незграбні вироби радянської промисловости фактурою та кольорами радше нагадували шмати для військової техніки. Коли наприкінці 1950-х у крамницях виставили східнонімецькі мережані шовкові трусики та ліфчики — це було диво! Однак для більшости радянських жінок така розкіш була недоступною. 

16

Портрет на проспекті Шевченка

Фото: Volodymyr Rumiantsev // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe
17

На фоні кінотеатру "Україна" на проспекті Шевченка

Фото: Volodymyr Rumiantsev // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

У 1957 році з’явились стиляги: вузькі штани-дудочки, довгі, ледь не до колін, піджаки, взуття на грубій підошві ("платформа" ще не казали), цигарка в зубах й довгий набріолінений чуб. Цей стиль вважали ідеологічно шкідливим, тому дружинники безжалісно виганяли стиляг із танців, ресторанів, кінотеатрів. Це здебільшого була молодь зі сходу України чи з Росії, бо корінні львів’яни дотримувалися консервативних батьківських традицій... Вихідці із сіл ще носили народний одяг, але радянські ідеологи вже працювали над цими "пережитками минулого і темноти", а головно — націоналізму. Натомість всіляко пропагували винаходи радянської промисловости, такі як чуні — грубе ґумове взуття. Жінки носили їх навіть взимку, взувають на туфлі. А парфумилися "Красною Москвою", "Піковою дамою" і "Дзінтарсом".

Тримали в сарайчиках курей, кіз і навіть свиней

З харчів теж буквально все було дефіцитом, окрім бичків у томаті. До крамниць за борошном шикувалися звечора, вночі тримаючи чергу. У магазині на вулиці Шевченка продавали голубине м’ясо. Робітник на початку 1950-х отримував на місяць 300 дореформених карбованців, а вже від березня 1957-го — майже 600 крб, та і цього було вкрай мало. 

3

Продуктова крамниця на площі Івана Франка

Фото: Modest Chornyi // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe
4

Кондитерський відділ магазину продуктів на розі площі Івана Франка

Фото: Modest Chornyi // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

Тож люди, і не лише вихідці з сіл, намагались заводити домашнє господарство. На околицях скрізь садили городи, а в сарайчиках навіть поблизу центру тримали курей, кіз, а також свиней. У робітничих районах, наприклад, на Богданівці (де завод Львівсільмаш) майже на кожному подвір’ї на Різдво або Великдень різали свиней, смалячи туші паяльними лампами.

29 жовтня 1950 року львів’ян вразила перша обласна сільськогосподарська виставка. Її відкрили у Стрийському парку і її експонати докорінно відрізнялися від масової колгоспної продукції. Надалі такі виставки стали ярмарками з харчами дешевшими, аніж у магазинах. Доволі дешевим було харчування у громадських закладах: буфетах, закусочних, пельменних тощо. Загалом 1955 року у Львові працювало 415 кафе,  ресторанів і їдалень. Але цього не вистачало, особливо на підприємствах і в навчальних закладах. Там бракувало стільців, відвідувачів обраховували, готували абияк, зате — дешево. Ресторани були доступними навіть для студентів, але і з відповідним рівнем обслуговування. 

5

Пивний магазин у будинку на розі вулиць Личаківської та Чернігівської

Фото: Volodymyr Rumiantsev // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

Згори на санях вулицею Шевченка і тролейбус на залізничний вокзал

На початку 1950-х Львовом ще їздили фірипідводи, запряжені трофейними німецькими кіньми (битюгами), які з пивзаводу на Клепарівській розвозили бочки з пивом. Фірами підвозили до крамниць продукти, возили вироби промислових підприємств, їздили комунальники, збирачі старих шмат та роми. Найбільше фір приїжджало на Краківський базар, який містився за кілометр від нинішнього, на площі Святого Теодораза нічним клубом "Малевич". Селяни привозили свій крам, продаючи його просто з фір. Гужовий транспорт не заважав, бо іншого у 1950-х на вулицях Львова було дуже мало. 

12_08_f-_3_

Головний вокзал на площі Двірцевій

Фото: Volodymyr Rumiantsev // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

" — І знаєте, прошу пана, місто було акурат спокійнішим аніж тепер.  Ми дітлахами взимі сідали на ґринджоли і неслися згори вулиці Шевченка аж до церкви Святої Анни. І за цей час ані єдне авто, ані трамвай вулицею не проїздив."

- Зі спогадів сучасника

Одразу по війні львів’ян обслуговували усього 3 рейсові  автобуси,  таксі не було. До 1960 року вже курсувало 262 автобуси, 30 вантажних і 350 легкових таксі. А приватних автомашин із 350 на початку десятиріччя  збільшилось до 2 тисяч наприкінці тих років.

27 листопада 1952 року львівські газети писали: "Сотні людей повиходили на вулиці Львова, щоби на власні очі побачити відкриття першої тролейбусної лінії довжиною 7,3 км, і захоплено спостерігали, як на вулиці міста виїхав перший тролейбус. Він курсуватиме за маршрутом № 1  "Залізничний вокзал — площа Міцкевича". Ціни на квитки залежатимуть від відстані і становитимуть від 20 до 50 копійок"

02_08_f_Rum_013-_2_ (1)

Площа Міцкевича

Фото: Volodymyr Rumiantsev // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe
7

Тролейбус МТБ 82Д на вулиці Міцкевича (тепер Листопадового чину)

Yurii Vdovenko // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

У листопаді 1953 року відкрили другий тролейбусний маршрут завдовжки 3,3 км — від площі Кропивницького, Городоцькою до рогу вулиці Окружної (Богданівка). У березні 1954 року відкрили тролейбусний маршрут № 3 завдовжки 7 км, який продовжив другий маршрут до льотного поля. А за літо  збудували лінію четвертого маршруту довжиною 8,8 км — від площі Міцкевича до промислової зони на Стрийській. Улітку 1957 року від центру провели лінію до  Нового Львова. Тролейбуси курсували з інтервалом 7—8 хвилин. До кінця десятиліття уже з-понад пів сотнею тролейбусів і сімома маршрутами Львову потрібне було нове тролейбусне депо на 100 місць.

8

Тролейбус МТБ 82Д на проспекті Леніна (тепер проспект Свободи)

Фото: Yurii Vdovenko // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

Бронзові окантування тротуарів і квітковий портрет Шевченка 

Тим часом на центральних вулицях і навіть околицях Львова залишалась бруківка. Радянські новації, Бог милував, оминули й архітектуру в центрі. У 1951—1952 роках, зберігши канони ампірного стилю, надбудували четвертий поверх пошкодженої війною кам’яниці Гауснера-Віоландапроспект Свободи, 1/3, а 1956-го на місці зруйнованої Ізби СкарбовоїФінансового управління звели будівлю механічного технікуму. Нині це економічний факультет Львівського університетупроспект Свободи, 18. Так урбаністичні щелепи австрійського Львова отримали хіба що дві радянські, не досить якісні пломби.

9

Вулиця Городоцька, колишній костел Св. Анни

Фото: Volodymyr Rumiantsev // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

В історичному центрі з площі Осмомисла наприкінці 1950-х перенесли ринок, частково упорядкувавши там сквер. А на пустирі, що залишився, працював здебільшого київський зоопарк. Згодом там облаштували автостоянку, потім був ринок "Добробут", на місці якого тепер планують звести супермаркет. Також наприкінці 1950-х із однієї з найдавніших дільниць, площі Святого Теодора, забрали барахолку та перенесли на стадіон "Торпедо" на Золотійпотім вона переїхала до Рясного. А продовольчий базар — на місце сучасного Краківського ринку. Львів’яни довго звикали, бо вважали, що він далеко від центру, тож у перші роки ринок фактично животів. Колишній худобо-сінний ринок Підзамче у 1950-х залишався єдиним у Львові, де продавали живу худобу.

0-17946

Вид на Підзамче та вулицю Б. Хмельницького

Фото: Central State Kinofotofono Archive after G.S. Pshenychny // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

Увесь лівий бік проспекту Чорновола був пустирем зі ставками. Заболочений став з очеретом був ще і на місці теперішнього готелю "Львів". Загалом у цьому районі містилася більшість із майже 60 водойм Львова. Згодом майже всі забудували. 

Цілком європейський вигляд у 1950-х мали газони вздовж львівських тротуарів. Вони були загороджені акуратними металевими парканчиками, які вже в 1960-х за вказівкою партійного цабе безжально потрапили на брухт. Тоді ж зникли бронзові окантування тротуарів на проспекті Ленінанині — проспект Свободи, які слугували не лише для краси, але й для ознакування країв тротуару у вечірній час.  

Справжнім дивом, викладеним із живих квітів, були великий портрет Кобзаря на проспекті Шевченкана місці теперішнього пам’ятника Грушевському і величезний годинник під мурами Бернардинського собору. До того ж стрілки годинника завжди показували точний час. Схожий квітковий годинник 2011-го відновили трохи північніше. 

12_07_f_Rum_56 (2)

Квітковий годинник під муром Бернардинського монастиря

Фото: Volodymyr Rumiantsev // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe
10

Квітковий портрет Тараса Шевченка на проспекті Шевченка

Фото: Volodymyr Rumiantsev // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

" — А ше пам’ятаю, прошу пана, ми з приятелями любили валандатися перед Оперою. Там взимі 1952-го вліпили Лєніна за трибуною. На варті все стояв вартовий і гойкав на голубів, аби ті не паскудили Лєнінові на голову. А дітваки голосно питалися, шо то за дядько вилазить з комина — либонь сажотрус?".

- Зі спогадів сучасника

Газові ліхтарі, парки та поливальні машини 

Тоді ще й аж до початку 1960-х Львів освітлювали газові ліхтарі. Комунальні працівники традиційно запалювали їх за допомогою довгої жердини з ґнотом, а на площі Ринок до них підіймалися драбиною. 

11

Вулиця 700-річчя Львова (тепер проспект Чорновола)

Фото: Yaroslav Yanchak // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

" — Пригадую те відчуття таємничості і чарівності, коли вуйко у штруксовому костюмі з ґудзиками ще старого львівського магістрату вилізав приставленою до високого ліхтаря драбиною, відчиняв ліхтарне віконечко, відкручував газовий краник — і магічне м’яке синювате полум’я осявало навколишні старовинні будинки."

- Зі спогадів львівського інженера Романа Коваля

У ті часи у Львові облаштували чимало нових парків. До робіт залучали містян, як казали раніше, добровільно-примусово. У 1951—1952 роках на місці колишнього лісу, вирубаного під час Першої світової, створили Шевченківський гай — на схилах відкритих балок безладно висадили тисячі дерев різних порід. У 1953 році на місці пустиря, якому загрожувала ерозія, урочисто відкрили типовий радянський Парк культури і відпочинку ім. Б. Хмельницького. У 1957 році заклали парк на Левандівці, улітку 1958-го відкрили озеро у Глинній Наварії.

13-06_Knysh_F_011

Сім'я в Шевченківському гаю

Фото: Andrii Knysh // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

Уздовж алей у львівських парках традиційно стояли скульптури шахтаря з молотком, колгоспниці зі снопом і спортсмена з веслом. А до 1956-го ще стояли гіпсові Ленін і Сталін. На клумбі біля виходу з Парку культури навесні викладали з квітів портрет Шевченка. Для танців у парку відвели майданчик за металевою сіткою, прозваний "кліткою". Фокстрот і танго, не говорячи про рок-н-рол, були неофіційно заборонені, тому танцювали вальс, польку і па-де-грас. Свої фізіологічні потреби львів’яни справляли в темних закутках парку, бо не всі наважувалися зайти до загиджених туалетів. Вони теж були характерною радянською традицією. У другій половині 1950-х на вулицях Львова з’явилися поливальні машини. 

12_08_f-_2_

Парк культури та відпочинку ім. Богдана Хмельницького, 1960 рік

Фото: Volodymyr Rumiantsev // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe
12

Вхід до Парку культури, 1956 рік

Фото: Central State Kinofotofono Archive after G.S. Pshenychny // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

Заборона звукових сигналів і сміттєзвалища в місті

Місто у 1950-х роках розросталося швидше, аніж це передбачав держплан, і через хибну стратегію архітектори припускалися помилок. Промислові зони, що розвивалися на базі старих заводів і фабрик, опинилися всередині міста. Через це в жовтні 1957-го заборонили заводські гудки підприємствам і тоді ж — звукові сигнали водіям машин та електротранспорту. 

0-98486

Завод "Львівсільмаш", 1957 рік

Фото: Central State Kinofotofono Archive after G.S. Pshenychny // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

Щодо турботи про спокій містян влада була послідовною, бо ще за рік до того своїм рішенням  заборонила галас, крики, гру на музичних інструментах від 24:00 до 8:00. Міліція стягувала штраф і видавала квитанції на місці порушень: до 3 крб — за незначні порушення громадського порядку, до 100 крб — за серйозні. Могли покарати і примусовими роботами до місяця або в’язницею.

Однак важка військова техніка, щоправда, лише вночі, ще їздила центром Львова до 1958 року. Бо ж ні об’їзних доріг, ні тим паче кільцевої не було. Однієї ночі через дві самохідні артилерійські установки, що рухалися вулицею Чорноморською, завалився будинок. Люди вціліли, їх переселили у квартири на Новому Львові, а руїни розібрали. Після цього випадку гусеничну й важку техніку в центрі  категорично заборонили, у тому числі й на урочистих парадах біля Оперного, а так звану залізну дивізію перевели під Яворів. 

0-43339 (2)

Відкриття пам'ятника Леніна у Львові, 1952 рік

Фото: Central State Kinofotofono Archive after G.S. Pshenychny // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

А от за сміттєзвалища у 1950-х ще й не бралися. Їх на території самого міста було декілька: на Пасіках, Личаківській, на теперішній Таджицькій. А сміттєзвалище, влаштоване вище від сучасної церкви Андрія на вулиці Шевченка, тягнулося аж до Золотої. Потім люди поробили собі там городи. 

Житлова забудова та "індустріалізація" 

Житло у Львові 1950-х зводили за двома стильовими напрямами, між якими була прірва. З одного боку, для панів (комуністичного начальства) зводили комфортабельні будинки у стилі "сталінського ампіру". З іншого — для холопів (трудящих) будували бараки.  "Колійові доми" навпроти Приміського вокзалу на Городоцькій, які звела ще австрійська влада для львівських залізничників, були наче Букінгемський палац порівняно з двоповерховими бараками для радянських робітників. Такими у 1957—1958 роках частково забудували Пасічну, Виговського, Левандівку. Тим часом шикарні "сталінки", наприклад, навпроти Цирку на Городоцькій, на Гнатюка чи на Стрийській і досі популярно дорогі на ринку нерухомости.    

13

Львівська приватна забудова, 1960-ті роки

Фото: Andii Dorosh // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

Ускладнила житлову проблему вже на початку 1950-х постанова уряду про перетворення Львова на індустріальний центр України. Комуністична газета "Вільна Україна" захоплено писала: 

0-57832

Панорама вулиці Інститутської (тепер вулиця Юрія Мушака)

Фото: Central State Kinofotofono Archive after G.S. Pshenychny // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

"Ми бачимо вже тепер контури майбутнього індустріального Львова. З відсталого, дрібнокустарного Львів перетвориться на місто великих заводів і фабрик ... Вони змінять обличчя міста." 

Отже, промисловість Львова стала на радянські рейки: завершували будівництво автоскладального заводу, куди обладнання везли з Німеччини. 12 лютого 1956 року з воріт Автобусного заводу виїхав перший автобус "Львів". Тоді підприємство й почало розширювати свою площу, згодом поглинувши іподром. В Освицькому гаю створили танкоремонтний завод і збудували казарми внутрішніх військ на вулиці Стрийській, 146. 

Тобто промислові підприємства потребували працівників, яких скеровували з усіх регіонів СРСР. Міськвиконком позачергово надавав житло тим, хто обіймав керівні посади, тобто демобілізованим офіцерам, міліціонерам, суддям, прокурорам тощо. Розселяли їх у найпростіший спосіб — ущільнюючи тих, хто мав понаднормову житлову площу. Від ущільнення звільняли лише посадовців у партійних органах, керівників підприємств, установ, орденоносців... А ще практикували "дроблення" старих польських помешкань: із великої квартири робили дві, три і навіть чотири малі. Від кінця 1950-х у нових типових проєктах площі квартир були не більше 45 м². Однак величезні черги на житло у Львові й далі обчислювали десятками тисяч. Багато людей аж до 1980-х років жили в підвалах та напів підвальних приміщеннях старих кам’яниць. Ще до середини 1950-х їх опалювали вугіллям. 

" — З раннього дитинства пам’ятаю у помешканні два п’єци з білим і темним кахлем, які в середині п’ятдесятих палили вугіллям. Вугілля було навалене під п’єцом і закидалося туди за допомогою невеличкої шуфлі, перед тим бабця чи мама для чогось скроплювали вугілля водою. Я дивувався, як цей чорний блискучий антрацит взагалі горить. Скільки разів я намагався і так, і сяк підпалити його за допомогою сірника, але в мене нічого не виходило. Приблизно з 1958 року до нас провели газ."

- Уривок з книги Ілька Лемка "Львів понад усе"

У квартирах з ванною воду нагрівали у спеціальних бронзових циліндрах, які підігрівали вугіллям або дровами. Потім їх витіснили газові колонки. Хто не мав ванної, купався у баліях або йшов до лазні. Цю моду привезли до Львова переселенці. Утім окремі райони залишалися хто без каналізації, а хто й без води та газу, як Богданівка.

0-61353

Житлові будинки на Левандівці, 1954 рік

Фото: Central State Kinofotofono Archive after G.S. Pshenychny // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

Одеколон з автомата, телебачення і 400-тисячний житель Львова

Упродовж 1950-х років Львову адміністративно підпорядкувалася низка населених пунктів, які раніше належали районам Львівської области: Скнилівок, Підсигнівка, Сихів Пустомитівського району; Старі Збоїща, Великі Кривчиці, Малі Кривчиці Новояричівського району. Року 1955 ще додалось 1200 га: хутір Лисиничі з автобазою та дріжджовим заводом, село Козельники, хутір Богданівка, частина Брюховицького району. Самі Брюховичі підпорядковано Львову 1957-го, а Винники — 1959 року.  

До Львова почали їхати на розваги. У листопаді 1951 року у Стрийському парку відкрили дитячу залізницю. А навесні 1955-го — новий аеровокзал, започаткувавши недільні прогулянкові польоти над містом на Ан-2. До того ж лише для пасажирів із дітьми. Тоді ж у Львові з’явилися і дитячі кафе "Снігуронька" та "Пінгвін", у яких можна було поласувати морозивом. Ціни були доступними, тож там завжди після уроків товклися дітлахи. У листопаді 1957 року на вулиці Чапаєвапочаток Городоцької відкрився перший у Львові магазин дитячого харчування. А в січні 1959 року на вулиці Галицькій — перший спеціалізований магазин дитячих іграшок. 

15

Дитяча залізниця в Стрийському парку, 1951 рік

Фото: Oleh Vvedenskyi // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe
14

Стрийський парк, 1958 рік

Фото: Yurii Vdovenko // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

Дорослі теж отримали цікавинки. У травні 1956 року на проспекті Шевченка відкрили перший у Львові парфумерний "магазин без продавця". Ще за два роки, кинувши 2 копійки в отвір великого блискучого автомата, встановленого в ЦУМінині "Магнус", отримував в обличчя порцію одеколону "Трійний". 

Епохальною подією було телебачення. На заводі кінескопів вперше в СРСР розпочали випуск  електронно-променевих трубок. Це було 1954-го, а в грудні 1957-го вийшла в ефір перша телевізійна передача львівського телецентру. Оскільки одну з найбільших тоді у Європі телестудій ще не завершили, то пряму трансляцію вели з Оперного театру.

" — Коли ми дізналися, що Львівський телецентр став до ладу, у мене в квартирі зібралися майже всі сусіди, чоловік 15. Зображення на екрані були чіткі — гірше було зі звуком, який іноді зовсім губився".

- Зі спогадів телеглядача І. Головка

Наприкінці 1957-го підприємство "Контакт" реорганізували в телевізорний завод, і у січні 1958 року він  випустив перші телевізори "Львів". У самих львів’ян телевізорів тоді було хіба що з десяток, за кожен сплачували щомісячний податок. Перші ефіри тривали дві–три години на день. Транслювали зазвичай концерти, кінофільми або пропагандистські бесіди. Свій внесок у радянську пропаганду зробила й газета "Ленінська молодь", випуск якої відновили з 1950 року.

11_08_f.tiff

Кінотеатр "Львів", 1960 рік

Фото: Volodymyr Rumiantsev // Urban Media Archive // Center for Urban History of East Central Europe

У країні "рівних можливостей" плодилися продуктові і промтоварні магазини та склади з дефіцитними товарами для партійної "еліти".  З’явилися  перші валютні магазини, також  для неї. А багаті російські та єврейські родини наймали в прислугу дівчат із галицьких сіл. Ті мали відпрацювати декілька років, а за це отримували прописку й допомогу з працевлаштування. З такою ж метою молодь штовхали вступати в комсомол. Однак до КПРС галичан покликали лише через десятиліття по тому, як були знищені чи вивезені на Сибір останні упівці.   

Львів стрімко зросійщувався. Саме у 1950-х кількість етнічних росіян досягла свого піку — вони становили майже третину населення міста. При тому, що у прикордонних з Росією Чернігівській та Сумській областях їх було менше, ніж на Львівщині. Найвищої позначки сягнула і кількість євреїв — 28 тисяч, до того ж це були російськомовні євреї з радянських теренів. Якщо додати ще третину російськомовних українців-переселенців, то українців-галичан у Львові налічували лише приблизно третину. 8 вересня 1956 року народився 400-тисячний житель Львова.    

Тоталітарна комуністична влада будувала райдужні плани на перетворення "старого, відсталого, пансько-попівського" Львова на "радянський, передовий, промисловий". Немає сумніву, що тільки післявоєнна розруха і брак бюджетних коштів врятували серце Львова від перебудови. Адже азійські варвари мали абсолютно серйозні плани замінити "буржуазні будинки австрійських і польських часів" на "величні і світлі радянські". Важко навіть собі уявити, який би це був жах!  

Схожі матеріали

600__.jpg

Богдан Весоловський: хітмейкер міжвоєнного Львова

trush 2 1200 900.jpg

“Острий полєміст, інтелігенція глибока”: Іван Труш і його шедеври

luisa-bojd.jpg

Скарби з фотокамери Луїзи Бойд

шпигуни 01.jpg

Безславні шпигуни. Мережу російських розвідників на Галичині викрив випадок

photo.jpg

Дорога зі Щастя

Untitled-2.jpg

Особовий склад тюремного відділення НКВС у Львівській області. Березень 1941

Didushitsky

Граф Дідушицький у дорозі до Парижа на Всесвітню виставку

800x500 obkladunka Yurkowa.jpg

Хто такий Грушевський? | Оксана Юркова

krasa_tekst-5.original.jpg

"До добра і краси" Юліана Дороша. Перший повнометражний галицький фільм