Найстаріші кадри з пластунами і Шептицьким. Історія фільму "Свято молоді" Юліана Дороша

Свято молоді "Рідна школа", Юліян Дорош, 1930 рік З фондів ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного
Go to next

15:26, 26 липня 2022

Go to next

1 червня 1930 року українські школярі зі всієї Галичини з’їжджаються до Львова. Із площі Марійської сучасна вулиця Міцкевича аж до площі Сокола-Батька на розі сучасних вулиць Козельницької та Стрийської, тепер станція дитячої залізниці "Сонячна" навіть організували доїзд. Близько 16:00 на площі зібралися понад 10 тисяч людей. 

Цього дня молодь чекала з нетерпінням увесь рік. Адже Свято молоді, яке організовувало товариство "Рідна школа" щороку на початку літа, було одним із найвелелюдніших заходів у місті. Дійство фільмував на кіноплівку фотограф та зачинатель української кінематографії в Галичині Юліан Дорош.

denys.jpg

Дарія Денис

журналістка

Року 1923 українська письменниця і видавниця Соня Кулик у Львові створила кіноконцерн "Соняфільм", який упродовж майже десяти років імпортував у Галичину українські фільми з УРСР. У 1930-х "Соняфільм" робила власні кіноспроби: знімали документальні стрічки про етнографію, фізичне виховання. Режисер та оператор цих фільмів – вихованець Пласту зі Станіславова, член куреня "Орден Залізної Остроги", фотограф Юліан Дорош. 

 

Юліан Дорош – шеф прес-квартири «Пласту», 1920-ті рр. photo-lviv.in.ua.jpg

Юліан Дорош, Львів, 1929 рік

Фото: wikipedia.org
Andrzej_Szeptycki

Митрополит Андрей Шептицький (1865 — 1944)

Фото: wikipedia.org

Свій перший аматорський короткометражний фільм Юліан Дорош зняв у 1928 році у пластовому таборі на горі Сокіл поблизу Підлютого. Але  після першого ж перегляду кінострічка була конфіскована польською владою. 

Документальну стрічку "Свято молоді" 1930 року було віднайдено 2013-го у Центральному державному кінофотофоноархіві України ім. Г.С.Пшеничного в Києві. На кадрах бачимо урочисту ходу вихованців "Рідної школи" вулицями Львова. Учні танцюють, демонструють гімнастичні вправи, грають у спортивні ігри. Багато дітей у вишиванках. 

Фільм "Свято молоді" має історичну цінність. Це найстаріші кадри з пластунами. Окрім того, це перше відео, яке виявили дослідники, де був зафіксований митрополит Андрей Шептицький на відео з 2:45 . У кінострічці гурт пластунів супроводжує авто, на якому приїхав очільник Греко-католицької церкви, щоб привітати учасників свята. 

Ілля_Кокорудз

Ілля Кокорудз (1857 — 1933)

Фото: wikipedia.org

Поруч із митрополитом голова "Рідної школи" Ілля Кокорудз. З 1881 року це товариство під різними назвами ("Рідна школа" з 1926-го) займалось освітою українського населення в Галичині. Оскільки у державних школах Польщі, куди входили українські землі у міжвоєнний період, українською мовою не викладали, "Рідна школа" створювала гуртки, курси і навіть приватні школи.  

Зокрема Ілля та Іванна Кокорудзи за власні кошти придбали у Львові земельну ділянку тепер вулиця Кокорудзи та звели будівлю для Дівчачих приватних гімназійних курсів "Рідної школи". Нині це ліцей №5, яке названо на честь подружжя. 

 

Схожі матеріали

krasa_tekst-5.original.jpg

"До добра і краси" Юліана Дороша. Перший повнометражний галицький фільм

Бльондин сео

Місія Волтера Бльондина

600.jpg

"Це голос Довженка". Юрій Шаповал про справу кінорежисера з архівів радянських спецслужб

Дівчата з над Дністра. Юліан Дорош, 1930-ті рр. Український музей-архів у Клівленді.JPG

Гуцульщина, віднайдена у Клівленді: історія фотокарток Юліана Дороша

5

Як вижити у російському полоні. Спогади медсестри з Тернопільщини про події 1910—1920-х років

600.jpg

"Творчість – це наше право від народження". Огляд книги "Кімната снів" Девіда Лінча

600.jpg

Перша жертва на шляху до порозуміння

Бойд 1200

“Люди неначе ходячі трупи”. Спогади емігранта про Галичину 1935 року

cover_myhalda.jpg

Пророцтва Михальди: чому їх слухають мільйони