"Ці руки били, а тепер ви хочете їх цілувати?": візит Йосипа Сліпого до Канади. Історія одного відео

Йосип Сліпий в Канаді youtube.com
Go to next

10:44, 7 серпня 2022

Go to next

14 червня 1968 рік. В аеропорті Торонто зібралися близько двох тисяч осіб. Уздовж червоної доріжки виструнчились канадські летуни. Так зустрічали великого гостя з Риму — главу Української греко-католицької церкви Йосипа Сліпого. Блаженнішого вітали хлібом і сіллю, а оркестр під диригуванням Василя Кардаша зіграв гімн України. 

denys.jpg

Дарія Денис

журналістка

Josyp_Slipyj

Патріарх Йосиф Сліпий (1892—1984)

Фото: wikipedia.org

Того дня здійснилася мрія 76-річного Йосипа Сліпого про відвідини української спільноти в Північній Америці. У той час у Торонто жили понад 80 тисяч українців. Для них візит кардинала Католицької церкви став однією із найзнаковіших подій століття. Адже Йосип Сліпий, відбувши майже 18 років заслання у таборах Сибіру і Мордовії, став живим символ нескореної України.

Главу Греко-католицької церкви радянська влада арештувала у квітні 1945-го. Слідство тривало понад рік, після чого митрополиту оголосили вирок "державна зрада". Після клопотання Папи Івана XXIII та президента США Джона Кеннеді Йосипа Сліпого вдалося звільнити з ув'язнення. З єдиною умовою — ніколи не повертатися в Україну. Року 1963 він прибув до Риму й оселився у Ватикані. Через п’ять років Йосип Сліпий подався до Канади.

"Кардинал з мокрими очима, тремтячим голосом тихо сказав: "Оці самі руки били, а тепер ви хочете їх цілувати", — описував сцену приїзду предстоятеля Зенон Снилик, редактор тижневика "The Ukrainian Weekly" при газеті “Свобода” у статті за 22 червня 1968 року.

Йосипа Сліпого супроводжували єпископ з Торонто Ісидор Борецький, Вінніпезький митрополит Максим Германюк, владика Михайло Руснак та ще десятки представників високого духовенства і громадських діячів Канади.

"Минуло майже століття з тих пір, як батьківщина попрощалася з вами з великими сподіваннями на ваші пригоди по той бік океану… Ви здійснили всі свої надії, але не забувайте про своїх менш щасливих братів", — процитував Снилик звернення кардинала до українських емігрантів. 

Йосип Сліпий

Йосип Сліпий у пластовій оселі "Вовча Тропа" в Іст Четгам, штат Нью-Йорк. Праворуч від нього — пластунка Квітка Цісик, 1968 рік

Фото: ugcc.kiev.ua

15 червня на Божественну літургію в Українському католицькому соборі Святого Миколая у Торонто зібралося понад дві тисячі вірян. Щоб послухати та прийняти Святе Причастя від Блаженнішого, люди стояли навіть на прилеглих вулицях. 

Після Святої літургії у товаристві владики Іcидора Борецького і духовних отців предстоятель подався на зустріч із дітьми та молоддю. Вулицями Торонто пройшли тисячі людей, одягнених в український національний одяг, серед них були члени Спілки української молоді та Пласту.

Історичний візит кардинала Йосипа Сліпого до Північної Америки у 1968 році тривав два місяці. Упродовж цього часу митрополит відвідав Вінніпег, Едмонтон та Саскатун, а також завітав у Сполучених Штатах до Стемфорду (штат Коннектикут) та Слоутсбургу (штат Нью-Йорк). У серпні того ж року Блаженніший приєднався до Папи Павла VI в Колумбії та відвідав місце будівництва українського католицького собору в Буенос-Айресі.

Схожі матеріали

600.jpg

Українці за океаном: від іммігрантів до діаспори

сео Юкі

"Мені подзвонив Вейн". Книжка про дзвінок, що змінює життя

800x500 obkladunka Siromskuy

Діаспора України, радянська пропаганда та мігранти | Руслан Сіромський

600.jpg

130 років кленової діаспори

соломія крушельницька

Голос Соломії Крушельницької з Нью-Йорка

nebyliv-tekst-2.jpg

Небилівська канадіана

600.jpg

Львівський Йордан, що знайшовся в Лос-Анджелесі. Кінопродюсер Олександр Дебич про пошук старих фільмів

800x500 obkladunka Kacharaba.jpg

Український світ за океаном | Степан Качараба

ващук

Роман Ващук: “Важливо бути господарем своєї спадщини, а не її інструментом”