Безкоштовний борщ з нагоди святкування Сталінової смерти

content_ob-18
Ресторан "1203" у Вашингтоні запрошує на безкоштовний борщ з нагоди смерти Йосифа Сталіна. 5 березня 1953 року Фото: cdn-s-static.arzamas.academy
Go to next

22:58, 11 серпня 2023

Go to next

5 березня 1953 року помер радянський очільник Йосип Сталін. У той час як комуністи світу оплакували смерть одного із найжорстокіших диктаторів XX cтоліття, власник ресторану "1203" у Вашингтоні в цій події побачив хорошу можливість привернути увагу до свого закладу. Попри популярну в інтернеті версію, Боб Зайдель не належав до української діаспори. Просто виявився кмітливим бізнесменом, який вирішив… відсвяткувати день смерти радянського тирана, частуючи клієнтів ресторації борщем. Безкоштовно. І запросив на таку акцію представників американської преси, які зафіксували той день для історії. 

DSCN3425.JPG

Павло Артимишин

кандидат історичних наук, науковець, дослідник проєкту "Локальна історія"

Боб Зайдель — вашингтонський ресторатор, власник закладу "1203 Restaurant". Назва походила від адреси, за якою він був розташований: 1203 Пенсільванія-авеню1203 Pennsylvania Avenue Northwest, — центральної вулиці американської столиці, що з’єднує Білий дім із Капітолієм. Ресторанчик позиціонував себе як "гарне місце, щоб зустрітися, поїсти та повеселитись" (так було зазначено на сувенірних сірникових коробках, які пропонували відвідувачам). 

Крім того, містер Боб належав до правління Асоціації ресторанних напоїв Вашингтона, був брокером яхт та мав власний човен, названий на честь його дружини Лі. А також, ще до 1953-го, був відомий вашингтонській громадськості різними витівками, якими привертав увагу до свого бізнесу. 

Наприклад, коли в червні 1950 року страйкували робітники районних молокозаводів, оскільки міський закон забороняв продавати молоко будь-яким молокозаводам, які не мали ліцензії Департаменту охорони здоров’я округу Колумбія, Зайдель вирішив обійти це правило. Він купив продукт у молокозаводу з мерілендського Аннаполіса та роздав його безкоштовно. Відомо, що тією акцією скористалися понад 200 клієнтів.

Коли ж на початку березня 1953 року світом поширилася новина про смерть Сталіна, Зайдель повісив на вікні свого закладу табличку з написом: "Ресторан "1203" запрошує вас скуштувати безкоштовний борщ з нагоди святкування смерті Сталіна""1203 Restaurant Invites You to Enjoy ‘Free Borsht’ in Celebration Of Stalin’s Death". Та ще й покликав місцеві медіа прорекламувати таку промоакцію.

dnc4mtygguvsoioslwx6uojk7bdco3us

Ресторан "1203" у Вашингтоні запрошує на безкоштовний борщ з нагоди смерти Йосифа Сталіна. 5 березня 1953 року

Фото: hroniky.com

Фотограф однієї з інформаційних агенцій зробив дві світлини офіціантки ресторану Ейлін Кінан перед входом до закладу на тлі оголошення. На першому вона стоїть біля довгої білої паперової таблиці із запрошенням до ресторану на дармовий борщ.

На другому фото Ейлін простягає миску із, найімовірніше, борщем чоловікові в костюмі та капелюсі, який смакує вариво. Відомо, що на світлині містер Карпентер (певне, один із постійних клієнтів ресторації) із передмістя Вашингтона — містечка Кабін-Джон штату Меріленд. 

Чому "святковою" стравою Зайдель обрав саме борщ — точно сказати важко. Попри поширену версію, він навряд чи був представником української діаспори. Можливо, тамтешні українці були серед постійних клієнтів ресторану на центральній вулиці Вашингтона. Або ж його власник знав про Голодомор та репресії, які Сталін влаштува українцям, тому й обрав для частування українську національну страву.

Невідомо також, скільки мисок борщу тими березневими днями роздав ресторатор своїм гостям. Однак його вчинок в американському суспільстві таки помітили — принаймні сьогодні світлини з того часу в соціальних мережах спорадично з’являються і серед західної, і серед української авдиторії. 

Прикметно, що з початком повномасштабної війни Росії проти України 2022 року українські заклади в різних містах оголосили про подібне: безкоштовні почастунки в день смерти Володимира Путіна.

Після акції з борщем власник "1203" продовжував свої рекламні витівки. Коли 1954 року в США підвищили ціни на каву, містер Зайдель виставив на вітрині банер із закликом відправити каву "To H---"себто "To Hell" — "До пекла", натомість запрошував до ресторації попити чаю "по 5 центів за чашку". Першого ж дня такої акції Зайдель продав понад 100 горняток чаю, хоч зазвичай замовляли лише приблизно десять.

Боб Зайдель помер 3 квітня 1970 року. Через десятиліття у США великі офісні будівлі почали витісняли малі заклади. Серед них опинився й "1203" — ресторанчик, над вхідними дверима якого було написано, що це "найпривітніше місце в місті… не розкішне, але гарне""the friendliest place in town … not fancy, but nice"

І де впродовж декількох днів березня 1953-го можна було отримати безкоштовний борщ з нагоди святкування смерти радянського деспота.

Схожі матеріали

600.jpg

"Я би бив їх – комуністів": Як українці реагували на угорську революцію 1956 року

600.jpg

Ялтинська конференція: доля світу і блощиці

600.jpg

“У дитбудинку вчителька ледь не вбила хлопця указкою, бо він спитав, чи Сталін какає, як ми”. Інтерв'ю з журналістом Валерієм Дружбинським

Сталін 1.png

Коли смерть – щаслива звістка. До роковин кончини Сталіна

Зимова війна.jpg

Як Фінляндія стримала росіян і здобула моральну перемогу. Уроки для України

600.jpg

Як українське село чинило спротив Сталіну

Колаж_Артимишин.jpg

Чи можливий переворот проти Путіна? Історія Росії дає підказки

600.jpg

Міф про добробут радянської людини від фотографа Роберта Капи

600.jpg

Сім міфів про підрив ДніпроГЕС