"Портрет сестер Кульчицьких". Одне полотно, дві картини

кульчицька
Олена Кульчицька "Портрет сестер Кульчицьких", 1947 рік Зі збірки НМЛ ім. Андрея Шептицького
Go to next

21:43, 12 вересня 2024

Go to next

На першому плані сестра художниці Ольга, за нею — Олена Кульчицька, а вдалині — батько Лев Кульчицький. Цю картину мисткиня написала 1947-го, кілька років по смерті сестри. Ідея безмежної любові до рідних, які вже відійшли у вічність, втілена у цьому полотні. Однак нещодавно реставраторка Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Олена Целуйко виявила, що цю картину Олена Кульчицька написала по поверхні іншого свого живописного твору. Тобто, на одному полотні знаходяться два абсолютно різних твори однієї авторки.

кость

Люба Кость

завідувачка Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької, відділу НМЛ ім. Андрея Шептицького

Целуйко О.

Олена Целуйко

художник-реставратор вищої категорії

Друль М.

Мирослава Друль

завідувачка сектором науково-дослідної реставрації НМЛ ім. Андрея Шептицького

Сенсаційне відкриття спонукало реставраторів провести ретельні дослідження. «Першими чинниками, які наштовхнули на думку про існування двох живописних творів в межах одного експонату і спонукали до ретельних досліджень всієї площі картини, були: присутність виразної експресивної фактури живописного шару на ділянках другого плану, невідповідність цієї фактури видимим деталям зображення, наявність відмінного за колоритом фарбового шару в місцях злущень верхнього шару малярства. Рентгенограма фрагмента картини (ділянки із зображенням портрета батька) зафіксувала зображення частини дитячої фігури і надала розуміння того, що нижній живописний шар має горизонтальний формат на відміну від "Портрета сестер Кульчицьких"», — йдеться у висновку реставраторів майстерні Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Олени Целуйко та Мирослави Друль.

іл.3 (1)

Ділянка із зображенням портрета батька в бічному освітленні і рентгенограма цього фрагмента. В бічному світлі помітна виразна фактура нижнього шару малярства. На рентгенограмі видно інше зображення під портретом батька

Фото: НМЛ ім. Андрея Шептицького

Після цього виконали рентгенографію всієї площі картини і з восьми рентгенівських знімків отримали цілісне зображення нижнього шару малярства. 

Виявилося, що полотно "Портрет сестер Кульчицьких" приховує не менш вартісну за виконанням  картину, яка відноситься до раннього періоду творчості Олени Кульчицької. На ній зображено жанрову сцену літнього відпочинку на морському узбережжі. У центрі — діти граються на піску, на другому плані — двоє дітей, зображені зі спини, які прямують до моря, вдалині — жіночі фігури, праворуч — жінка у капелюсі, обернена обличчям до глядача.

іл.2 (1)

Рентгенонрафія нижнього шару малярства

Фото: НМЛ ім. Андрея Шептицького

Ймовірно, картина написана під впливом подорожі на Адріатику, яка відбулася 1911 року. Враження від цієї поїздки Олена Кульчицька втілила у низці малярських полотен, етюдах та численних акварелях, графіці. У її  творчому доробку цього часу такі відомі полотна, як "Дівчинка Єва", "На морі. Діти в човні", "Весляр на Адріатику". Спільним для них є імпресіоністичний колоритний живопис, який майстерно відтворює сонячну природу морського узбережжя  та стихію морських глибин. 

Віднайдений твір сюжетно співзвучний із офортом "Над морем. Діти", який Кульчицька виконала 1913 року. У ньому бачимо подібний сюжет: літнє узбережжя пляжу, діти граються на піску, але водночас він має деякі відмінності — у центрі зображено троє дітей. Це подібні за задумом твори, виконані у різних техніках, але близькі за манерою виконання. Дослідники припускають, що олійний твір також належить Олені Кульчицький, який вона написала упродовж 1911–1913 років. Це підтвердили і наступні реставраційні дослідження:

над морем

Олена Кульчицька "Над морем. Діти", 1913 рік

Зі збірки НМЛ ім. Андрея Шептицького

"З різних ділянок картини було відібрано три проби, виготовлено мікрошліфи і досліджено стратиграфію малярства в білому світлі та в УФ-променях. Лише нижній шар має характерну люмінесценцію і вона є аналогічною до тої, що була виявлена при дослідженнях картин українських художників кінця ХІХ — початку ХХ століття, зокрема у творах Красицького, Левченка, Сосенка зі збірки Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького".

Працівники музею завершили консерваційні заходи картини "Портрет сестер Кульчицьких", під шаром якої виявили раніше невідомий твір художниці.  Сподіваються, що в майбутньому з’являться технічні можливості для розшарування двох олійних творів. 

Схожі матеріали

IMG_6622_new-new

Найеротичніша алегорія залізниці

Matejko_Khmelnytsky_with_Tugay_Bey

Ян Матейко "Богдан Хмельницький з Тугай-беєм під Львовом"

600х400.jpg

Драма розкошів і швидкоплинності Катерини Білокур

1200+.jpg

Найдавніша західноукраїнська ікона

Pic_I_V_Ivasiuk_Mykola_Bohdan_Khmelnytskys_Entry_to_Kyiv

Віддав картині 38 років життя. Спогад доньки про художника Миколу Івасюка

Unia_Lubelska.jpg

Ян Матейко "Люблінська унія"

ivan-konstantinovich-ajvazovskij-pozhar-moskvy-v-1812-goda-1851-god (1)

Про одну з московських пожеж

Сосна. Триптих. 1925-1941 рр. Іван Труш

Самітна сосна самотнього Труша

кульчицька

Білим по білому. Портрет сестри Олени Кульчицької