Курорт для богеми. Історія картини "Садиба Г. С. Тарновського в Качанівці"

Vasyl_Shternberg_-_The_Estate_of_Hryhorii_Tarnovskyi_in_Kachanivka_-_1837
Василь Штернберг "Садиба Г. Тарновського в Качанівці", 1837 рік Фото: Національний художній музей України
Go to next

11:15, 21 жовтня 2022

Go to next

У другій половині ХІХ століття качанівський маєток був місцем натхнення для багатьох митців. Свою музу там знайшов і художник Василь Штернберґ, якого іменують зачинателем українського романтичного живопису. Року 1837 він зафіксував на полотні безтурботний літній краєвид на маєток дворянина і мецената Григорія Тарновського.

denys.jpg

Дарія Денис

журналістка

Grigor (1)

Григорій Тарновський (1788 — 1853)

Фото: uahistory.com

Одним із попередніх власників Качанівки був російський полководець Петро Рум’янцев-Задунайський: при ньому збудували кам'яний палац і заклали сад. З часом маєток перейшов від Рум’янцевих до Тарновських. Григорій Тарновський — камер-юнкер імператорського двору — був багатим землевласником і мав дев'ять тисяч кріпаків у Київській, Полтавській і Чернігівській губерніях.

Силами тих же кріпаків відомий меценат збудував новий палац, який оточував величезний парк площею 430 гектарів. У палаці була велика бібліотека, картинна галерея, пан організував навіть кріпацький симфонічний оркестр. Водночас Тарновський жорстоко поводився зі своїми підлеглими та мав гарем кріпачок. Про те, що відбувалося у маєтку письменник Тарас Шевченко описав у повісті "Музикант", відтворивши в образі Арновського моральний портрет Григорія Тарновського. 

Будучи почесним вільним членом Академії мистецтв, Григорій Тарновський часто запрошував у Качанівку митців з Петербурга. Він мав спеціальну книжку "Реєстр цінних автографів", де колекціонував підписи відомих гостей.

Улітку 1836 року до садиби вперше приїжджає 18-річний студент Петербурзької академії Василь Штернберґ. Український меценат матеріально опікувався долею студента: оплачував навчання та запрошував на вакації в Качанівку. Краса українського села, його життя і побут захопили молодого художника, і Штернберг створив низку краєвидів і жанрових полотен.

Штернберг_Василь_Іванович

Василь Штернберг. Автопортрет 

Фото: wikipedia.org

Серед них — "Садиба Г.С. Тарновського в Качанівці", яку нині зберігають в Національному художньому музеї в Києві. На пагорбі серед живописного парку ми бачимо білосніжний маєток, дорога від якого веде до човнової пристані. Саме звідси гості Тарновського  починали свій маршрут по озеру з відпочинком на островах. У Качанівці нудьгувати не доводилося: у програму розваг входили прогулянки, ілюмінації, музика і танці.

Навесні 1843 року Штернберг приїздить у Качанівку зі своїм близьким другом Тарасом Шевченком — вони мешкали разом на одній квартирі у Петербурзі на дев’ятій лінії Васильєвського острова. Хоч із власником садиби  Шевченко був знайомий ще з 1830-х, коли Григорій Тарновський служив камер-юнкером. Відтоді вони листувалися. Саме у листі за 25 січня 1843-го Шевченко повідомив про створення картини "Катерина" і пером намалював її ескіз: "Намалював я се літо дві картини і сховав, думав, що ви приїдете, бо картини, бачте, наші, то я їх кацапам і не показував. Але Скобелев таки пронишпорив і одну вимантачив, а друга ще в мене, а щоб і ця не помандрувала за яким-небудь москалем (бо це, бачте, моя "Катерина"), то я думаю послать її до вас, а що вона буде коштувать, то це вже ваше діло, хоч кусок сала, то й це добре на чужині".

Картину він привіз під час свого першого візиту до Качанівки навесні 1843 року і подарував власнику.

У Качанівці Шевченко закохався у племінницю господаря Надію Тарновську. Кілька разів сватався, проте безуспішно — Надія доводилася Шевченку кумою, і вважала їхній можливий шлюб за гріх. До слова, сам Штернберґ був закоханий у рідну сестру Надії — Емілію.

Щоправда, симпатій до власника маєтку Тарас Григорович не мав: "Я рідко там буваю і це, власне, для Штернберґа: не подобається мені цей заступницький тон і підлі лестощі його неотесаних гостей, яких він годує своїми розкішними обідами й напуває малоросійською слив’янкою. Я довго не міг зрозуміти, як це Штернберг терпить подібні картини".

Але повернімося до Штернберґа. Вакації, проведені в Качанівці, були найпліднішими в його творчості. За картини качанівського циклу він отримав золоті медалі 1-го і 2-го ступенів. І як стипендіат виїхав на стажування до Італії. Звідти художник уже не повернувся: 1845 року 27-річний Василь Штернберґ помер у Римі від туберкульозу, і там похований.

Василя Штернберґа називають зачинателем традиції українського романтичного пейзажу, яку згодом продовжили у своїй творчості українські художники Сергій Васильківський та Архип Куїнджі.

Схожі матеріали

Matejko_Khmelnytsky_with_Tugay_Bey

Ян Матейко "Богдан Хмельницький з Тугай-беєм під Львовом"

600х400.jpg

Драма розкошів і швидкоплинності Катерини Білокур

1200+.jpg

Найдавніша західноукраїнська ікона

Unia_Lubelska.jpg

Ян Матейко "Люблінська унія"

ivan-konstantinovich-ajvazovskij-pozhar-moskvy-v-1812-goda-1851-god (1)

Про одну з московських пожеж

Сосна. Триптих. 1925-1941 рр. Іван Труш

Самітна сосна самотнього Труша

600 весілля.jpg

Іван Соколов "Весілля на Україні"

d0bfd0b0d181d185d0b0d0bbd18cd0bdd0b0-d0b7d0b0d183d182d180d0b5d0bdd18f-d0b2-d0bcd0b0d0bbd0bed180d0bed181_d197-d0bcd0b8d0bad0bed0bbd0b0.jpg

Микола Пимоненко "Ранок Христового Воскресіння"

IMG_6622_new-new

Найеротичніша алегорія залізниці