У мережі опублікували вивезені в Росію копії архівів НКВС про боротьбу з УПА
Наразі оригінали документів зберігають на території РФ, доступ до них обмежений.
Центр досліджень визвольного руху почав викладати в мережу копії документів з архіву Внутрішніх військ НКВС, який у 1980-их вивезли в Росію. У них ідеться про боротьбу радянської влади проти Української повстанської армії.
Про це повідомили на офіційній сторінці ЦДВР у Facebook.
До Дня Незалежності України стартову колекцію уже опублікували на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху.
Загалом у мережі стануть доступними понад три з половиною тисяч копій. Вони охоплюватимуть період за 1944-1945 роки. Документи описують боротьбу військ НКВС проти українського повстанського руху на заході України. Оригінали цих документів наразі зберігаються у Росії, а доступ до них обмежений.
“У середині 1990-их українські дослідники знайшли слід цих документів у Російській Федерації. За ініціативи українського науковця та архівіста Анатолія Кентія було створено копію більшої частини цього архіву у вигляді мікрофільмів. До України на плівках повернулося близько 400 справ. Одну з трьох копій мікроплівок через багато років передали до архіву ЦДВР”, – розповіли дослідники.
До першої збірки опублікованих документів увійшли:
- План розташування Внутрішніх військ НКВС в УССР, Польщі, Румунії та Чехословаччині;
- Донесення начальника Управління Внутрішніх військ НКВС керівництву з проханням сформувати окремий батальйон для боротьби з українськими повстанцями;
- Скарга на відсутність постачання харчів для батальйону;
- Донесення про затримання дезертирів та військових, що відстали від своїх частин;
- Вказівки керівництву військ НКВС щодо охорони тилу.
Більше з документами можна ознайомитись тут.
Колекція опублікована в межах проєкту “Робимо минуле доступним: цифрове повернення вивезених архівів про боротьбу СРСР із визвольним рухом” за підтримки Українського культурного фонду.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що Центр досліджень визвольного руху опублікував колекцію марок Підпільної пошти України - закордонного відомства ОУН.