09:16, 5 квітня 2021

Дослідники опублікували серію марок Підпільної пошти України

ОУН використовувала марки для пропаганди за кордоном, нагадуючи світові про окупацію України СРСР. 

Підпільна пошта України марки
facebook.com/cdvrua

Центр досліджень визвольного руху опублікував першу частину колекції марок Підпільної пошти України - закордонного відомства ОУН. До збірки увійшли близько сотні екземплярів різних років.

Про це повідомили на офіційній сторінці ЦДВР у Facebook.

“Марки ППУ мали пропагандивне значення, оскільки пошта є ознакою існування держави. Таким чином українці вкотре намагалися нагадати світові про існування України та окупацію СРСР”, – наголосили у Центрі.

Марка підпільна пошта України
facebook.com/cdvrua

Також, за словами дослідників, марки використовували “з ціллю краудфандінгу”. Тобто, гроші із їх продажу збирали “для різних добрих справ”, зокрема –  матеріальної підтримки підпілля ОУН. Окрім того, їхнє поширення сприяло консолідації українців в еміграції.

“У вільному світі українці з діаспори клеїли на листи та бандеролі марки ППУ поряд з офіційними марками держав, у яких проживали”, – розповіли у ЦДВР.

Загалом, про авторів марок для Підпільної пошти відомо небагато. Наприклад, одним з художників був Роберт Лісовський – автор емблеми ОУН, послідовник НарбутаГеоргій Нарбут (1886-1920 рр.)– український художник-графік, ілюстратор, автор перших українських державних знаків (банкнот і поштових марок). Один із засновників і ректор Української академії мистецтв. та  БойчукаМихайло Бойчук (1882-1937 рр.) – український художник, маляр-монументаліст, засновник самобутньої школи українського мистецтва “бойчукізм”..

Марки підпільна пошта України
facebook.com/cdvrua

Першу частину колекції марок Підпільної Пошти України з фондів Архіву ЦДВР можна переглянути тут.

Підпільна Пошта України – невизнане поштове відомство в рамках Закордонного поштового відділу Закордонних Частин Організації українських націоналістів революціонерів.

ППУ заснували в Німеччині, вона діяла у період між 1949 та 1983 роками. Згодом видання Підпільної Пошти України почали виходити у Чикаго.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що Укрпошта випустила поштову марку, присвячену 100-літтю Першого Зимового походу Армії УНР.