На Вінниччині створять 3D музей Барської кераміки
Український культурний фонд виділив на розвиток проєкту 637 тисяч гривень.
На Вінниччині за підтримки Українського культурного фонду (УКФ) планують створити віртуальний музей Барської кераміки – втраченого колись бренду Поділля.
Про це повідомляє Укрінформ.
“Наша ініціатива є продовженням співпраці з Українським культурним фондом, за підтримки якого у 2018 році ми реалізували однойменний проєкт “Відродження традицій Барської кераміки v.2.0”. Цього разу, відповідаючи на виклики пандемії, ми вирішили діджиталізуватися і створити тримовний віртуальний 3D музей Барської кераміки. У ньому буде зібрано раніше виявлені зразки виробів та ті, що будуть знайдені та зафіксовані в ході науково-пошукових експедицій Вінниччиною та музеями України, куди команда проєкту вирушить цього літа”, – розповів директор ГО “Барський МХАТ” Роман Григор’єв.
За його словами, УКФ підтримав проєкт грантом у 637 тисяч гривень.
Ініціатива спрямована відродити унікальну Барську кераміку, яку вважали брендом Поділля з XVII до початку ХХ століття.
Віртуальний музей буде тримовним – інформацію відтворюватимуть українською, польською та англійською. Це дозволить розширити аудиторію поціновувачів Барської кераміки та ознайомити якомога більше людей із цим видом мистецтва.
Поповнювати фонди віртуального музею будуть під час науково-пошукових експедицій. Кульмінацією наукової складової проєкту стане проведення спільно з Харківською державною академією культури Всеукраїнської онлайн-конференції “Місце Барської кераміки в гончарній спадщині України”, а також відеозапис циклу тематичних лекцій та майстеркласів.
У XVІI-XIХ століттях гончарі з міста Бар виробили унікальний стиль гончарства. Його особливість оформлення виробів – біле тло з кольоровими художніми елементами.
Барська кераміка прирівнювалася за художньою значимістю до Бубнівської та Крищинецької. Але у ХХ столітті під час голодоморів, війн та репресій ці традицію та техніку втратили.
У 2019 році в місті пройшов обласний пленер гончарів – хранителів традицій виготовлення Барської кераміки.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що у Києві з'явився віртуальний музей Івана Франка.