В архівах СБУ знайшли невідомі раніше світлини сестри Степана Бандери
Фото зробили після повернення Володимири Бандери-Данилюк із ГУЛАГу для радянської газети “За повернення на Батьківщину”.
В архіві СБУ виявили дві раніше неопубліковані фотографії рідної сестри провідника ОУН Степана Бандери Володимири.
Про це у своєму телеграм-каналі Archive artifacts повідомив дослідник Визвольного руху Володимир Бірчак.
“Невелика, але в певному значенні сенсаційна знахідка... На фото вона у 1956 році після повернення з таборів разом із донькою Гук Мирославою, зятем, а також внуками Віктором та Галею”, – розповів Бірчак.
Він зазначив, що світлини робили для “КҐБешної газети “За повернення на Батьківщину”. Мовляв, як писали самі чекісти, “щоб підкреслити, що злочини Бандери не можуть заплямувати його родичів, які є чесними радянськими громадянами”.
“Дуже брехливе твердження, як на мене, враховуючи, що пані Володимира щойно повернулась із ув'язнення у концтаборах ГУЛАГу, де відбула 10 років”, – зауважив Бірчак.
Володимира Бандера (по чоловікові Давидюк) народилася 10 березня 1913 року у селі Старий Угринів на Івано-Франківщині.
Після того, як померла мати, Володимирою Бандерою, якій було вісім років, опікувалася тітка Катерина Антонович. Дівчинка ходила до Ягільницької школи, а згодом вступила до Стрийської гімназії.
У 1932-му, після завершення навчання, вона повернулася до рідного села. Через рік разом з батьком переїхала до села Воля Задеревацька і вийшла заміж за священика Федора (Теодора) Давидюка.
Протягом десяти років подружжя брало участь у роботі «Просвіти», підтримувало зв’язки з ОУН та УПА. У 1946-го Володимиру та Федора заарештували, військовий трибунал МВД засудив їх на 10 років таборів та 5 років позбавлення прав. Їхніх шістьох дітей радянська влада відправила до дитбудинків. Через три роки після цього Федір Давидюк помер.
Володимира Бандера-Давидюк відбувала покарання спочатку в Красноярському краї, згодом – у Казахстані в таборі Карабас на розробці кам’яного кар’єру, пізніше – на цементному заводі, через деякий час – у Спаському таборі смерті.
В ув'язненні Володимира просила знайомих не розповідати про те, що є сестрою Степана Бандери. Разом із політв’язнями термін відбували і злочинці (“блатні”), які могли “політичних” забити до смерті.
У 1953-му жінку етапували до Москви, де протягом шести місяців допитували у Лефортовській в’язниці. Туди ж привезли старших сестер Марту та Оксану Бандер і від них вимагали засудження брата Степана Бандери. Жодна з сестер на це не погодилася.
1956-го Володимира повернулася в Україну і жила у доньки Мирослави на Івано-Франківщині. Володимира Бандера-Давидюк померла 11 липня 2001 року.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що депутати Львівської обласної ради підтримали рішення щодо перейменування місцевого стадіону “Арена Львів” на честь лідера ОУН Степана Бандери.