10:30, 14 червня 2021

В архівах СБУ знайшли невідомі раніше світлини сестри Степана Бандери

Фото зробили після повернення Володимири Бандери-Данилюк із ГУЛАГу для радянської газети “За повернення на Батьківщину”.

Володимира Бандера
t.me/Archivartifacts

В архіві СБУ виявили дві раніше неопубліковані фотографії рідної сестри провідника ОУН Степана Бандери Володимири.

Про це  у своєму телеграм-каналі Archive artifacts повідомив дослідник Визвольного руху Володимир Бірчак.

“Невелика, але в певному значенні сенсаційна знахідка... На фото вона у 1956 році після повернення з таборів разом із донькою Гук Мирославою, зятем, а також внуками Віктором та Галею”,  – розповів Бірчак.

Він зазначив, що світлини робили для “КҐБешної газети “За повернення на Батьківщину”. Мовляв, як писали самі чекісти, “щоб підкреслити, що злочини Бандери не можуть заплямувати його родичів, які є чесними радянськими громадянами”.

“Дуже брехливе твердження, як на мене, враховуючи, що пані Володимира щойно повернулась із ув'язнення у концтаборах ГУЛАГу, де відбула 10 років”, – зауважив Бірчак.

Володимира Бандера
t.me/Archivartifacts

Володимира Бандера (по чоловікові Давидюк) народилася  10 березня 1913 року у селі Старий Угринів на Івано-Франківщині.

Після того, як померла мати, Володимирою Бандерою, якій було вісім років, опікувалася тітка Катерина Антонович. Дівчинка ходила до Ягільницької школи, а згодом вступила до Стрийської гімназії.

У 1932-му, після завершення навчання, вона повернулася до рідного села. Через рік разом з батьком переїхала до села Воля Задеревацька і вийшла заміж за священика Федора (Теодора) Давидюка.

Протягом десяти років подружжя брало участь у роботі «Просвіти», підтримувало зв’язки з ОУН та УПА. У 1946-го Володимиру та Федора заарештували,  військовий трибунал МВД засудив їх на 10 років таборів та 5 років позбавлення прав. Їхніх шістьох дітей радянська влада відправила до дитбудинків. Через три роки після цього Федір Давидюк помер.

Володимира Бандера-Давидюк відбувала покарання спочатку в Красноярському краї, згодом – у Казахстані в таборі Карабас на розробці кам’яного кар’єру, пізніше – на цементному заводі, через деякий час – у Спаському таборі смерті.

 В ув'язненні Володимира просила знайомих не розповідати про те, що є сестрою Степана Бандери. Разом із політв’язнями термін відбували і злочинці (“блатні”), які могли “політичних” забити до смерті.

У 1953-му жінку етапували до Москви, де протягом шести місяців допитували у Лефортовській в’язниці. Туди ж привезли старших сестер Марту та Оксану Бандер і від них вимагали засудження брата Степана Бандери. Жодна з сестер на це не погодилася.

1956-го Володимира повернулася в Україну і жила у доньки Мирослави на Івано-Франківщині. Володимира Бандера-Давидюк померла 11 липня 2001 року.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що депутати Львівської обласної ради підтримали рішення щодо перейменування місцевого стадіону “Арена Львів” на честь лідера ОУН Степана Бандери.

Схожі матеріали

600.jpg

Ключі від пекла

сео

Призабутий Старий Угринів

бандера сео

"Насамперед Нація, а потім уже Бог". Християнський націоналізм Степана Бандери

011 заміна

Степан Бандера. Життя провідника ОУН у 12 фото

1200.jpg

Особистий фотоапарат Степана Бандери

стецько

Ярослав Стецько та президент Китайської Республіки. Історія одного фото

Роман Шухевич, студент, 1926_new

Схожі, різні, разом сильні. Володимир В'ятрович

600.jpg

Шість міфів про Шухевича, які не дають вам спокою

PLast_16_1_005_z arkhivu Senyshynykh_Page_7

Ранкова руханка у Ґорґанах. Нове фото Степана Бандери