Чех Їржі Данеш1880–1928 був географом, дипломатом, письменником і колекціонером. Разом з дружиною він здійснив навколосвітню подорож, з якої привіз велику кількість рідкісних артефактів. Встиг відвідати й Закарпаття, де зробив серію цікавих знімків. Пристрастями Данеша були мандри й фотографія — вони і стали одними з причин загибелі дослідника у 48 років.
Михайло Маркович
філолог, дослідник історії
Затятий мандрівник
Їржі Віктор Павел Данеш народився у Павлові неподалік від Праги. Вивчав історію та географію на факультеті мистецтв Карлового університету в Празі. Отримавши у спадок від батька пивоварню, був матеріально забезпечений, тож міг присвятити себе навчанню і подорожам. Їржі став географом міжнародного рівня і чудовим педагогом. Основною темою його досліджень був карст — геологічна формація специфічного рельєфу. Цінними є і його роботи в галузі географії населення.
Ще будучи студентом, Данеш відвідав Балкани, про які написав низку статей. Подальше його життя — це безупинні мандрівки. Він вчився у Берліні, став єдиним чеським студентом на Міжнародному географічному конгресі у Вашингтоні. Отримавши посаду доцента загальної географії в Карловому університеті, дістався аж до Куби. Брав участь у міжнародному конгресі з геології в Мексиці й читав лекцію про карст Ямайки у Женеві. 1912 року Данеша призначили професором географії в Карловому університеті. Під час Першої світової війни він служив у складі австро-угорського війська на Балканах. У всі подорожі брав з собою фотоапарат.
Розмальовані фотографії
1919-го Данеш разом з ботаніком Карелом Доміном, географом Віктором Дворським і етнографом Карелом Хотеком здійснив тримісячну подорож на схід Чехословацької республіки. За світлинами, які зберігаються в архіві Чеської академії наук, можна простежити його маршрут по Закарпаттю, у той час Підкарпатській Русі — "наймолодшим" регіоном новоствореної держави після Першої світової війни. Там є міста Ужгород та Мукачево, селища Воловець і Ясіня. Чеський географ знімав як гірські краєвиди, так і архітектуру: замки, дерев’яні хати, колиби та дамбу-клявзу. Також на його фотографіях є місцеві жителі: бойки та гуцули, євреї, пастухи на полонинах, жінки на ринку. Більшість скляних діапозитивів розмальовані фарбами. Таке кольоризування світлин практикували й інші фотографи на початку 1920-х років. Наступного року вийшло друком дослідження Їржі "Вступ до геоморфології Словаччини та Підкарпатської Русі".
Через пів світу
Невдовзі Данеш разом з дружиною Боженою перебрався до Австралії, де працював генеральним консулом Чехословацької Республіки у Сіднеї. Робота забирала багато часу, лише зрідка він здійснював екскурсії в Австралійські Альпи, Блакитні гори, Долину Кенгуру та інші місця. Також побував у Новій Гвінеї, де ознайомився з життям аборигенів. Звільнившись з дипломатичної служби на початку 1923 року, Їржі здійснив свою найдовшу подорож. Разом з Боженою відвідав Нову Зеландію, Фіджі, Тонгу, Самоа, Гонолулу, Оаху, Гавайські острови. Далі були Японія, Китай, Канада, Велика Британія, Франція. В кінці червня подружжя прибуло у Прагу, привізши з собою велику колекцію етнографічних предметів і унікальних фотографій.
Наступна мандрівка — у Північну Америку — виявилася для чеха останньою. Коли Данеш фотографував нафтові вежі поблизу Голлівуду, у тумані на нього наїхав автомобіль.