Він не помер у Парижі. Віталій Ляска

10:50, 25 травня 2024

Без имени-1

"Що було чи є в моїй особі, в моїй діяльності негативне, те треба так і освітити, не замазувати, а на світло денне витягти. Коли Ви знайдете щось в моїй діяльності доброго слова варте, то і тут будьте вірним правді, своїй власній совісті. Не прибільшуйте, але і не зменшуйте. Залишайтеся вірним правді, як Ви її розумієте. Хочу тут тільки одне зазначити. Для мене почався вже суд історії. Я його не боюсь, бо маю в Бозі надію, що мене і мою діяльність пізніш краще і вірніше зрозуміють, як сучасники", — так писав 1922-го Симон Петлюра до генерал-хорунжого армії УНР Миколи Удовиченка. Той якраз закінчив проспект своїх спогадів і надіслав Головному отаманові, щоб дізнатися його думку. Мемуари Удовиченка так і залишилися писаними від руки. За чотири роки Петлюру вб’ють, а за п’ять із половиною — його вбивцю наречуть праведником, який під задоволене кряхтіння безбожників ледь не суд Божий звершив на тій злощасній вулиці Расін.

liaska.jpg

Віталій Ляска

історик, головний редактор журналу "Локальна історія"

Суд же історії над Петлюрою не завершився. Схоже, що тепер в очах українців він — не національний герой, а радше дивакуватий школяр, який прагне стати найкращим у шерезі крутих хлопців. Але чи стане? Гріхів на душі — чимало, і криці в характері не вистачало, а невдалий фільм Янчука це лише підтверджує. Його ж бо корабель у революційному морі плив без керма і вітрил, ще й із помітним креном вліво. Його жертвою впав невинний (чи справді так, вникати всім ліньки) герой Кримського походу Болбочан. Він зрадив галицьких українців, які перед тим уклали Зятківський договір із білогвардійцями, а потім у вирі самознищення створили Червону УГА. Пілсудський його напевно не купував, але товариські стосунки із польським лідером когось та й напружують. До того ж ліва — не лише радянська — пропаганда почепила на Петлюру тривкий ярлик антисеміта. Тож його місце — в кутку класу. Там він, певно, не самотній. Йому сусідять Грушевський та Винниченко. Один, щоправда, пішов до іншого класу — СРСР, а другий дуже бажав, але через вроджену інфантильність так і не переступив цього порога. Подейкують, що навіть колишній галицький диктатор Петрушевич із власної волі ледь не потрапив до того проклятого класу.

Петлюра
Ілюстрація Дар'ї Ковтун

Мої розважання мають цілком предметну основу. Минулорічне опитування "Історична пам’ять" Київського міжнародного інституту соціології засвідчило, що 64 % респондентів до Симона Петлюри ставляться позитивно, 18 % — негативно, 11 % — не визначилися і 7 % — не знають такого діяча. На вершині всенародного схвалення опинився Михайло Грушевський, якого поважають 90 % опитаних. До п’ятірки лідерів увійшли Богдан Хмельницький, Ярослав Мудрий, В’ячеслав Чорновіл та Іван Мазепа, яких підпер Степан Бандера. Із діячів українського ХХ століття до них наблизилися Павло Скоропадський та Роман Шухевич. Євгена Коновальця соціологи до переліку не додали.

Окрім того, у цьому опитуванні примітна одна річ. Петлюра — лідер у негативному ставленні у цьому гроні історичних діячів України. 18 % опитаних супроти майже статистичної похибки в інших. Можна кивати на радянську пропаганду, а можна замислитися і самим. У 150-річчя від дня народження Павла Скоропадського довелось чимало почути про соціалістичну облуду, супроти якої боровся український герой-консерватор. Петлюри не називали, але в повітрі витало його ім’я. Мовляв, без нього можна було обійтися. Нащо нам цей дивак у кутку класу, коли біля дошки — протагоніст. Але! У кризовому листопаді 1918 року Скоропадський шукав місця для Української Держави у федерації, підосновою якої мала стати "давня могутність і сила Російської держави". Катастрофічної весни 1920-го Петлюра уклав договір із поляками, хоч і не рівноправний, але УНР у ньому була суб’єктом. Після поразки Перших визвольних змагань УНР усе ще існувала, хоч і в екзилі. Аж до 1992-го, коли Микола Плав’юк, її президент у вигнанні, передав клейноди президенту вже незалежної України Леонідові Кравчуку. Правонаступництво, символізм якого ми ще не цілком усвідомили.

"Ми помрем не в Парижі" — скрушно побивалися "Мертвий півень" та Каша Сальцова. "Я не помер у Парижі" — так може відповісти нам Головний отаман. Тріада "мазепинці — петлюрівці — бандерівці" житиме не лише до кончини ворога, але й після неї. Суд же історії триває.

Дочитали до кінця? Підтримайте редакцію "Локальної історії" на Patreon!

Схожі матеріали

1

Автограф Симона Петлюри з вітального листа до Миколи Лисенка 1903 року

600.jpg

"Царство Петлюри" на чехословацькому курорті

1200

Паризькі адреси Головного Отамана

Makhno_group

"По своїм переконанням Махно не був Українцем". Генерал армії УНР про лідера анархістів

Koshyts_sharzh.jpg

Пісня в обмін на зброю: як 100 років тому Україна переконувала надати їй військову допомогу

сео петлюра

Тризуб Петлюри — для військових ЗСУ

600-.jpg

Екранні “двійники” Петлюри

600.jpg

Соратник Петлюри, який прославив гопак на весь світ

Симон Петлюра 1200

Залюблений у мистецтво головнокомандувач