“Лічничне заведення Черче”. Стаття з газети “Діло” 1928 року

19:48, 14 червня 2023

Діло

Про лікувальні властивості черченських вод неподалік Рогатина було відомо ще з початку XX століття. Як курорт Черче почало розвиватися лише у 1920-х роках і стало улюбленим вакаційним об’єктом галичан у міжвоєнну добу.

Одним з перших про мінеральний живець у галицькій пресі написав відомий тогочасний лікар, завідувач хірургічного відділу, а пізніше директор “Народної лічниці” у Львові Тит-Євген Бурачинський. Його стаття “Лічничне заведення Черче” побачила світ на сторінках газети “Діло” 1 липня 1928 року.

Оригінальний правопис залишили без змін. Публікацію розшукав Павло Артимишин.

BurachynskiTyt

Тит-Євген Бурачинський

український лікар та громадський діяч

Як відомо, колишня Галичина, попри інші богацтва, має й мінеральні води. Всі кращі купелеві місцевости, як Криниця, Жеґестів, Івоніч, Трускавець, Любінь Великий, Немирів і Підлюте лежать на нашій національній території, але експльоатація їх, подібно як нафтових теренів, з дрібними виїмками не в наших руках. До ряду їх прибула ще одна; Черче, віддалене віл Рогатина 5 і пів км., а від залізничої стації Потік на лінії Ходорів-Рогатин 2 і пів км. 

1

Став у мінеральному живці Черче, Рогатинський повіт Станіславівського воєводства, 1938 рік

szukajwarchiwach.gov.pl

Лічниче ділання вод у Черчу було знане віддавна і віддавна вживали її місцеві та дооколичні селяни до лікування усякого роду артретизмів примітивним способом. Аж у минулому році заснувалася в селі спілка з 5 селян, між ними й начальника громади та директора місцевої школи п. Бігуса, що викупила від громади 5 морґів ґрунту, на якім бють зпід землі головні джерела, і по вказівкам інж. Волосєнки почала розбудовувати купелеве заведення: отже обрамовано джерела, збудовано будинок з купелевими кабінами (всіх є 18), спроваджено машину до огрівання води, яка опісля рурамп вигідно допливає до всіх кабін. Аналіза води головних джерел, виконана лябораторією д-ра Музики й інж. Кандяка виказала, що це сильна вода сірчана, бо має в літрі більше, як 6 міліґрамів сірководня, а належить до сірчано-вапняних вод. Головним способом її вжиткування повинні бути купелі, так само, як інших сірчаних вод, напр, у Піщанах, Бадені, Любіні Великому. А з лікарських досвідів знаємо, що такі води дуже помагають на всякі затяжні хороби суглобів (ставів), як гостець, ревматизм (подаґра, ґіхт), кривуху костей, наслідки зломань костей, як контрактури, пораження, хронічні запалення мязів і нервів (ісхіяс), на всякі жіночі недуги, на деякі хороби шкіри, як прим. лушиця і хронічні екземи на грибковім тлі. 

Деякі джерела мають у собі йодові й маґнові соли в такій скількости, що їх можна вживати до пиття в недугах мочевих доріг та при нежитах кишок, подібно як води в Марієнбаді. На сусідніх ґрунтах знайдено у великій скількости боровину, богату в сірчані соли, яка також надається до купелей у подібних припадках, як води з джерел. Води може стати на кількасот купелей денно. З порівнання з анальогічними купелевими водами бачимо, шо скількість сірки майже така, як у Любіні Великому, а перевищає богато води в Бадені й Піщанах, не говорячи вже про Немирів і Трускавець. 

3

Ресторація на курорті Черче, Рогатинський повіт Станіславівського воєводства, 1938 рік

szukajwarchiwach.gov.pl

Село Черче положене в гарній кітлині подільської височини, добре заслоненій від вітрів. Селяни дуже свідомі: уже до війни розпарцельовано тут більшу посілість з двома дворами й не впущено нікого чужого; а й тепер треба подивляти їх відвагу й ініціятиву, що вони самочинно взялися за таке, як на наші обставини, велике діло. Хоч уже нераз ріжні чужі елєменти намагалися приступити до спілки, досі нікого чужого не допущено.

Отже є всякі дані, аби ми могли раз і своїми силами створити купелеве заведення в більшому стилю. Очевидно, що цього самі селяни зробити не можуть, бо вони не розпоряджають більшими капіталами. А до розбудови Черча потрібно їх доконечно. 

З ініціятиви Українського Лікарського Товариства уладжено минулої неділі прогульку до Черча. Гурток лікарів, що відвідав Черче, переконався наочно, що купелеві кабіни хоч скромні, але уладжені по всім вимогам гіґієни, а до того є в будинку відповідна скількість кімнат, що уможливляє невибагливе приміщення для приїзжих хорих, які можуть на місці дістати й добрий, гіґієнічний харч. Досвід з минулого року, в якому Черче гостило в себе около 300 хорих, показав, що всі майже хорі, які приїхали до Черча з відповідними вказаннями, виїхали або пілком виздоровілі. або зі значним поліпшенням. До того кошт купелів і прожитку в Черчу на половину менший, як у інших подібних місцевостях. 

4

Вид на віллу та скелю у парку живця Черче, Рогатинський повіт Станіславівського воєводства, 1938 рік

szukajwarchiwach.gov.pl

Стверджено також, що можливости розбудови дуже широкі. Дуже добре надається Черче до влаштування санаторій для середнього стопу, отже для священиків, учителів, для молоді, то-що. Громада і спілка, яка дала почин до відчинення купелевого заведення, певно піде дуже радо назустріч усім намірам у тім напрямі. Треба лише, щоб цілий наш загал зрозумів велику вагу такого купелевого заведення та щоб піддержав його ініціяторів як морально, так і матеріяльно.

Взято із: Бурачинський Т. Е. Лічниче заведення Черче. Вражіння лікаря. Діло. 1928. 1 липня. С. 4.

Схожі матеріали

5

“Живець Підлюте”. Стаття з газети “Діло” за 1932 рік

1.jpg

Гребенів: з наших літнищ і живців. Матеріали з галицької преси 1930-х

1

"Наша прогулька автом". Стаття з газети "Діло" за 1928 рік

Підлюте

Спогади про похід в Карпати 1931 року

jaremche 1200-630.jpg

Автом по Галичині. Цикл статей Галактіона Чіпки за 1936 рік. Частина 3

Гребенів 1200

Гребенів: гори за дві години від Львова

600.jpg

Як українські інтелектуали відпочивали в Карпатах понад 100 років тому

4.jpg

Автом по Галичині. Цикл статей Галактіона Чіпки за 1936 рік. Частина 2

сео

Микуличин: Відпочивати й дивуватись