Гори за дві години від Львова
Куди влітку спровадити дитину, щоб і оздоровилась, і провела час з користю? Куди поїхати відпочити, щоб не дуже далеко й не за всі гроші? Чому на курортах усе так дорого? Ці запитання ставили собі й галичани століття тому. Відповідь на перших два – до Гребенова. А от відповіді на третє ще нема досі.
Відпусткова колонія
розділ 1
Гори за дві години від Львова
          Десяток поважних панів позують для фото. Костюми-трійки, краватки, начищені до блиску черевики, кілька вбрані – в галіфе (типовий одяг для 1935 року). У центрі – чоловік із важким квадратним обличчям. Він єдиний не усміхається фотографові. Це не зустріч політиків у столичних високих кабінетах. Це прем’єр-міністр та майбутній перший президент Естонії Костянтин Пятс відпочиває у Гребенові на Львівщині. А ви все ще думаєте, їхати в Бескиди чи ні?
(1)місце відпочинку влітку
           Та задовго до того, як Гребенів обрав місцем відпочинку естонський прем’єр, сюди щоліта приїжджали учні та студенти. Це було одне з найдавніших на наших теренах «літовиськ». Ще 1868 року львівське Педагогічне товариство організувало в карпатському селі «відпустковий табір» для хлопчиків. Заклад став прикладом для наслідування іншим організаціям. Узимку ж село засинало під білою ковдрою снігу, лижники його не турбували.
Панорама Гребенева, позаду пасмо Сколівських Бескидів, 1930-ті роки
           Літній заклад Педагогічного товариства був популярним та існував завдяки внескам небайдужих. Кошти надавали дирекція Галицької ощадної каси, львівські гімназії, цісарське намісництво Нижньої Австрії, Крайовий департамент, відділ Асоціації державних службовців та інші урядові структури. Були і приватні спонсори: князь Єжи Чарторийський, а ще римо-католицький архієпископ Северин Моравський. Благодійники невеликі суми для табору надсилали листами. Дивно, та у списку спонсорів немає прізвища баронів Гредлів. Гребенів належав до їхніх володінь – настільки великих, що тогочасна преса іноді називала місцевість «державою Сколе».

           Але й видатки табір мав чималі. Лише на прання та освітлення витрачали 2 тисячі злотих ринських за сезон. Оренда приміщення коштувала менше – 397 злотих ринських. Власного будинку табір не мав.

           Протягом 1883–1893 років у Гребенові літувало 1030 хлопчаків. Дівчат сюди не брали. Як пафосно писав буклет Педагогічного товариства: «Учні не тільки завдячують табору своїм здоров’ям, а й вважають своє перебування тут найприємнішою хвилиною своєї юності та життя. А молодь, яка ще не пізнала цієї насолоди, з нетерпінням чекає моменту, коли їй буде надана можливість скористатися цим великим благом».
           До табору потрапляли не всі. До прикладу, влітку 1893-го політувати у Гребенові забажало 239 школярів. Усіх претендентів ретельно оглянув лікар Антоній Серадзький і дібрав 101 дитину. Відпочивали у дві зміни по три тижні. За юнню наглядали педагоги, яких дібрала Головна управа Педагогічного товариства. Директором того сезону був Юзеф Пьоркевич, керівник однієї із львівських шкіл. Там працювали вчителі Кароль Моос та Ромуальд Квятковський. Їм допомагав студент філософії Валерій Січинський, якого лікарі відправили в гори поліпшити здоров’я, а він вирішив поєднати корисне з потрібним. Педагогам платили скромний гонорар – 120 злотих ринських на всіх.
Відпочинковий табір для молоді поблизу Гребенева (присілок Зелем’янка), 1920–1930-ті роки
          Якщо в перші роки існування табору діти добиралися до нього на підводах, то від 1880-х вже прибували поїздом. Ним також транспортували потрібні для колонії вантажі. Директор державних залізниць зробив гребенівським літникам спеціальні знижки на квитки – весь учнівський склад разом із багажем вклався у 273 злотих ринських. Потягами приїжджали й батьки, які відвідували дітей у таборі. Хоча літо того року видалося непогожим, обидві групи мали одноденні походи на гору Парашку (1270 метрів).
Міжвоєнний розквіт
розділ 2
Гори за дві години від Львова
          Після Першої світової війни Гребенів поновив своє реноме курорту, до якого було дуже просто дістатися зі Львова – лише понад 3 години залізницею. Це звичайним потягом. Щоденний експрес долав цю відстань за 2 години. У 1930-х через село курсувало чотири пари потягів у будні та п’ять у вихідні дні та на свята. Автомобільні шляхи теж були нормальними. Хоча як курорти себе позиціювали і Коростів, і Козьова, і Тухля, найбільше літників їхало таки до Гребенова та його присілка Зелем’янки.
           Так місцеві жителі, окрім традиційного лісового промислу, вівчарства та роботи в каменярнях, замали ще один спосіб заробітку – туризм. Хтось здавав помешкання, хтось «фіякрував», катав гостей по Опору на човні або продавав городину. Діяла пстругарня баронів Гредлів – тут місцеві багатії вирощували форель.
           Курортна індустрія висіла на волосині після страшної пожежі 1923 року. Однак Гребенів швидко від неї оговтався. Церква, збудована на попелищі старої, стала туристичною атракцією. «Діло» описувало так: «Церква виглядає імпонуюче. Будована з дерева по пляну інженера Лева Левинського, а заходами отця Смачили красується срібними копулами на тлі темних лісів, манить око прохожих та є правдивою окрасою села».

           Іконостас для храму виготовив різьбяр Сабарай із Голоска біля Львова, а образи намалював львів’янин Михайло Осінчук. У 1930-х взялися будувати й костел. Хоч римо-католиків у селі майже не було – лише начальник залізничної станції та керівник каменярні в Зелем’янці з родинами.
Греко-католицьку церкву у Гребеневі збудували у 1920-х роках. Храм стоїть у селі досі
           У селі з’являлися пансіонати – спочатку «Стахова Воля» Євстахія Глинського та «Шматерівка», який заснував управитель лісів Шматер із Тухлі. Потім – «Русалка», «Зелемін», «Троянда» та «Марія», величезний Будинок відпочинку працівників пошти. У боротьбу за клієнта вступили й бойки, які набудували гарні, часто двоповерхові відпочинкові вілли. Однією з найгарніших була дерев’яна «Геленівка» в закопанському стилі.
(2)відпочивальників
(3)дорожніми торбами
           Року 1929 «Діло» описувало новобудови відродженого курорту: «Біля вілли поштовців побудував нову віллу пан Віликовський. Пані Стернюкова добудувала ошклену веранду з терасою, а Маслосоюз отворив другий склеп напроти залізничної стації. Докінчена вже імпозантна будова інженера Казаневича (“Зелемін”), яку мають набути службовники “Народньої Торговлі”. Біля неї красується вілла “Русалка” (теж цього року докінчена), а між ними покривається дахівкою вілла пана Міхновського. Вілла інженера Турина теж докінчена. Гребенів приймає в загальному вигляд дуже симпатичного кутка в наших Карпатах». У серпні 1936 року «Діло» повідомляло: «Заняті всі селянські хати до найменшої клітини, заняті всі пансіони, багато літників, що приїхали з клунками, не постаравшись заздалегідь про помешкання, вертаються з нічим шукати місця по інших літнищах».
Попри велетенську кількість вілл та пансіонатів, місця вистачало не всім
Відпустка для прем’єр-міністра
розділ 3
Гори за дві години від Львова
           Якщо на Гуцульщину вибиралися не лише задля гір, а й заради ознайомлення з гуцульською культурою, то бойки Гребенова та околиць такого етнографічного захвату не викликали. «Гірське населення в долині Опору руського походження, так звані бойки, характеризуються оригінальним, хоча й не надто колоритним фольклором. Вони близькі до своїх предків, добрі, доступні та з розумінням ставляться до туристів. Типова гірська забудова, невисокі хатини, високі дахи – найкрасивіших форм набули знамениті дерев’яні православні церкви», – описував місцеву культуру буклет «Курорти в долині Опору й Стрия», виданий 1937 року.
           Той самий буклет перелічує принади курорту: купання в Опорі, пляж, спортивний майданчик та майданчик для молоді, 20 пансіонатів на майже 400 кімнат, будинки здоров’я для поштових і судових чиновників та Львівської міської ґміни, 60 вілл і котеджів на 320 номерів, ресторани й численні продуктові крамниці. За кімнату з повним пансіоном правили 4–5 злотих на день. Орендувати номер на місяць коштувало 30 злотих без кухні, удвічі більше – з кухнею. Пообідати можна було за 1,10–1,40 злотих.

           Присілок Зелем’янка в горах над Гребеновим мав ропу, багату на солі йоду, заліза та брому. Цілющу воду використовував місцевий купальний заклад доктора Матковського, який пропонував 180 ропових ванн на день. Щороку приблизно 3 тисяч туристів приїжджали сюди підлікуватися.
           Доступність сприяла популярності. До Гребенова потягнулися гості не лише з Польщі, а й із Чехословаччини та Югославії. Принаймні двічі до Гребенова приїжджав тодішній прем’єр-міністр і майбутній перший президент Естонії Костянтин Пятс – у червні 1935-го та у травні 1936 року. З ним був шеф його кабінету Герберт-Фелікс Граббі. Пятс прибув до Карпат як приватна особа, мешкав на віллі «Марія», відвідував Трускавець і Сколе. Повністю приватним відпочинок зробити не вдалося: до високого гостя приходили з візитами староста Дрогобицького повіту Тадеуш Хмелевський, староста Стрийського повіту Станіслав Гармата, директор маєтку баронів Гредлів та затятий мисливець Геза Робоз, начальник трускавецької здравниці Роман Ярощ та інші поважні особи.
Костянтин Пятс у Трускавці, 1935 рік
«Треба добре злупити»
розділ 4
Гори за дві години від Львова
           Як і інші карпатські курорти, Гребенів дуже залежав від погоди. Пізня весна, постійні липневі дощі та початок світової кризи практично провалили сезон 1929 року. Град понищив плоди в садах і на городах, Опір вийшов із берегів, гірські потічки, зазвичай сумирні, з ревом неслися з гір і завалили залізничну колію камінням, що спричинило затримку руху потягів.
           Газета «Діло» звинувачувала у зменшенні «фреквенцї літників» відсутність належної реклами. Попередніми роками промоцією курорту займався доктор Матковський, власник місцевих купалень, який цілеспрямовано залучав усі доступні канали. Гребенів із Зелем’янкою пропагували на вуличних плакатах, у пресі, у роликах, які крутили перед кінопоказами. У містах промовтери роздавали перехожим рекламні листівки-«летючки». Та нові господарі купалень, брати Шматери, у піар не вкладали. Це одразу вплинуло на потік відпочивальників і спричинило конспірологічні теорії серед бойків.
(4)криниці
           Кореспондент часопису під псевдонімом І. писав: «Цього літа мешкання порожні, пансіонати порожні, і Гребенів наче зажурився. Ходять люди, похнюпивши носи, й питають одні одних: “Що це за причина?” Одні говорять, що ніби хтось веде спеціяльну агітацію проти Гребенова, а навіть, що українські лікарі ведуть протигребенівську пропаганду. Є й такі, що навіть читали в пресі, буцімто в Гребеневі є якісь ядовиті жаби, заразливі недуги й т. п. Наслідком таких слухів гребенівські селяни поспішно винаймають свої помешкання наполовину дешевше, ніж минулого року».

           Порятунок курортної слави дописувач бачив у грамотній рекламній стратегії, покращенні інфраструктури й гігієнічних умов: «Громада повинна подбати про керниці для населення, бо досі 50 % цього населення уживає води з потока як до варення, так і до пиття. А це хіба не дуже апетитно пити цю воду, де перед хвилиною якась баба прала брудні шмати, мила горщики або загноєні ноги. Гребенів повинен подбати про кращі дороги, про освітлення вночі, а передовсім доцільне запровіянтування літнища. Не можна вправді сказати, аби в Гребеневі не було що їсти. Є всього доволі, але торговці не знають, які ціни брати за товар і все тут на 100 % дорожче, ніж у Львові. Такий визиск літників, який розпаношився у Гребенові, не має місця, мабуть, в ніякій іншій місцевості.
Взагалі гребенівці тримаються засади: “Як приїде пан на свіже повітря, то треба з нього добре злупити”
«Найкраще й найцінніше тут – спокій»
розділ 5
Гори за дві години від Львова
           Пожежа 1929 року примусила місцеву владу задуматися. Тепер майже щоліта зі Сколього до Гребенова приїжджали комісії, які перевіряли протипожежний стан не лише інституцій, а й селянських обійсть. За знайдені на подвір’ї шматки паперу чи недокурки господарі платили штраф.

           На Опорі для літників діяв пляж. Спочатку це була просто розчищена частина берега. Але 1938 року село дочекалося справжнього благоустрою. «Діло» іронізувало: «У Гребеневі роблять пляжу! Правдиву, правдивісеньку пляжу! Зачали від табличок: “По вулиці не ходити в купелевих строях”, “Для молоді”, “Для старших”».
(5)канікул
           Кількома роками раніше освітили головну сільську дорогу, поставили вздовж неї лавки, а до Зелем’янки проклали нову пішохідну доріжку. Газети називали її «ногострадою». Коли над Європою спроквола піднімалася чорна тінь війни, у Гребенові панував спокій. Ще 30 липня 1939 року «Діло» писало: «Було ще далеко до ферій, ми думали собі: море, хто Єгипет, Капрі чи Стокгольм. А прийшло те літо, навіть до Ямного чи Ворохти здавалось задалеко. Гребенів таки найближче Львова. Ось і тайна, чому стільки літників у старому, знаному Гребенові. Здається, ще вчора ви покинули його.

           Здається, ще трава не піднеслась на цих стежках, куди ви торік ходили. Нічого тут не змінилось. Так само сторчать у синяву неба ялиці на Кичерці й Зелеміні, так само плюскається Опір по каменях під мостом, та сама паніка на шляху, коли над’їде авто-“пудерничка”, ті самі лиця бойків і літників. Найкраще й найцінніше тут – спокій. Лежиш горілиць на камені й зориш за рибками, що граються у сонці. Сонце, вода, тиша – це єдина дійсність. Чому так хапчиво впиваєшся спокоєм і лінивством? Чи справді це знак, що лякаєшся тривожних днів? На заборону свобод рухів у граничному поясі якось не нарікає ніхто. Сьогорічні ферії під знаком абсолютного лінивства».
           З усієї багатої курортної інфраструктури Гребенова Другу світову пережили лише Благовіщенська церква та вілла 1929 року, у якій колись читав лекції митрополит Андрей Шептицький. Тепер у селі, як і століття тому, чимало вілл та пансіонатів. Однак збудовані вони вже в радянську епоху й у наш час.
Пориньте в подорож Карпатами крізь віки
Щотижня ми будемо знайомити вас із локаціями, що розташовані на вершинах чи в западинах Карпат. Ви пройдете тими стежками, якими ходили мандрівники та дослідники, а відтак захоплено описували цей край у своїх працях. Кожна подорож проілюстрована давніми світлинами, які допоможуть відчути чарівність тих місцин.
Пориньте в подорож Карпатами крізь віки
Щотижня ми будемо знайомити вас із локаціями, що розташовані на вершинах чи в западинах Карпат. Ви пройдете тими стежками, якими ходили мандрівники та дослідники, а відтак захоплено описували цей край у своїх працях. Кожна подорож проілюстрована давніми світлинами, які допоможуть відчути чарівність тих місцин.
Тексти:
Ірина Пустиннікова
Ідея:
Христина Сеньків, Маріан Стрільців
Концепція та координування:
Аліна Брода, Віталій Ляска
Редагування:
Денис Мандзюк
Наукове редагування:
Юрій Пуківський
Добірка світлин:
Аліна Брода, Ірина Пустиннікова, Михайло Маркович
Джерела світлин:
– Львівська національна наукова бібліотека ім. В.Стефаника
– Національний цифровий архів Польщі
Дизайн та розробка:
(1)місце відпочинку влітку
(2)відпочивальників
(3)дорожніми торбами
(4)криниці
(5)канікул