Аматорський театр
Кінець ХІХ – початок ХХ століття – період активного розвитку національного, політичного та культурно-освітнього життя Галичини. Свою роль в цих процесах відгравало і створення різних аматорських театрів, в яких учасники готували для загалу вистави українських авторів. Щоправда створення перших театральних осередків відбулося ще в середині ХІХ ст., а саме в 1948 р., коли в Коломиї було створено аматорський гурток І. Озаркевича. Згодом актори театру проводили вистави у Львові, Перемишлі, Тернополі та інших містах. Невдовзі у Львові сформувався Руський народний театр на чолі з О. Бачинським і Т. Бачинською, опікуваний товариством "Руська бесіда"; тут свого часу працював драматичний гурток В. Нижанківського.
В міжвоєнний період досить популярною була організація аматорських театрів в містах та селах Галичини. Значну роль в їх створенні і підготовці відігравали українські громадські організації, серед яких товариство "Просвіта". У 1922 р. при "Просвіті" було утворено окрему театральну комісію, яка координувала і організовувала роботу аматорських театральних гуртків при сільських і міських читальнях. Крім того створювалися театральні гуртки і при інших організаціях, напридклад при кружках "Рідної школи", спортивних товариствах "Сокіл" та "Луг", тощо.
Найчастіше участь в постановці брали дорослі та діти і приурочували презентацію вистави до певного свята. Зі спогадів респондентів проєкту частими були вистави: "Розрита могила" та "Назар Стодоля" Т. Шевченка, "Наталка Полтавка" І. Котляревського, "Безталанна" І. Карпенка-Карого, "Невольник" М. Кропивницького, "Украдене Щастя" І. Франка та інші.
Пропонуємо до перегляду фотографії аматорських театральних гуртків 1920-1930-х років.
![Andriivka_Hanna Pokynbroda_001..png](/media/images/Andriivka_Hanna_Pokynbroda_001..width-400.png)
![2. Svirzh_Nina Savak.png](/media/images/2._Svirzh_Nina_Savak.width-400.png)
![Verkhnia Lukovytsia_Luba Drosyk_016.jpg](/media/images/Verkhnia_Lukovytsia_Luba_Drosyk_016.width-400.jpg)
![img029.jpg](/media/images/img029.width-400.jpg)
![Seredpil'tsi_Ol'ha Shaynoha_022.jpg](/media/images/Seredpiltsi_Olha_Shaynoha_022.width-400.jpg)
![Lysiatychi_biblioteka_033.jpg](/media/images/Lysiatychi_biblioteka_033.width-400.jpg)
![Lahodiv_Ivanna Izhevs′ka_001.jpg](/media/images/Lahodiv_Ivanna_Izhevska_001.width-400.jpg)
![085_Pechenizhyn_Vasyl' Havryshchuk.jpg](/media/images/085_Pechenizhyn_Vasyl_Havryshchuk.width-400.jpg)
![042_Kolbayevychi_Ihor Rochnyak.jpg](/media/images/042_Kolbayevychi_Ihor_Rochnyak.width-400.jpg)
![36. Zakomarya_Mariya Chekal's'ka.png](/media/images/36._Zakomarya_Mariya_Chekalska.width-400.png)
![025_Vely`ka Kam'yanka_Sofiya Gly`va.jpg](/media/images/025_Velyka_Kamyanka_Sofiya_Glyva.width-400.jpg)
![012_Pechenizhyn_Vasyl' Havryshchuk.jpg](/media/images/012_Pechenizhyn_Vasyl_Havryshchuk.width-400.jpg)
![1. Ярослав Іванишин.jpg](/media/images/1._Yaroslav_Ivanishin.width-400.jpg)
Схожі матеріали
![600.jpg](/media/images/600_zzaKAyp.2e16d0ba.fill-600x320.jpg)
"У свідомості українців відсутнє розуміння, що знати свою сучасну культуру – дуже важливо", – Владислав Троїцький
Детальніше![600.jpg](/media/images/600_zG9uJbV.2e16d0ba.fill-600x320.jpg)