З історії Української студентської громади в Санкт-Петербурзі

98274351_3289722451252057_8618399496344174592_n
Українська студентська громада у Санкт-Петербурзі, початок 1900-х років. В другому ряду (зліва направо): Микола Сахаров, невідома, Віра Попова (в одруженні Матушевська), Гліб Бокій (тримає в руці смушеву шапку), Ольга Косач (у темному вбранні), Степан Лаврентьєв, Борис Іваницький, Володимир Шемет, імена дівчат не встановлено, Сергій Шемет. У верхньому ряду: Іван Труба (між Вірою Поповою та Ольгою Косач). Фото надала авторка
Go to next

11:18, 29 серпня 2023

Go to next

У 1919 році 13-літній Юрій Матушевський разом з батьком Федором Матушевським виїхав до Атен, де останній очолив Надзвичайну дипломатичну місію УНР у Греції. Від матері — Віри Попової — він мав світлину: там Віра була зображена разом із Ольгою Косачмолодша сестра Лесі Українки, обидві — слухачки Санкт-Петербурзького жіночого медичного інституту. Хто ж інші люди? Більшість ще належить ідентифікувати, але точно відомо, що фотографія закарбувала історичний момент: початок діяльності Української студентської громади в Санкт-Петербурзі.

tamara.jpg

Тамара Скрипка

літературознавиця, дослідниця біографії Лесі Українки

tom19_3306

Юрій Матушевський (1905 — 1977)

Фото: esu.com.ua

У середині ХІХ століття світлини увійшли в культуру заможниx людей і одразу посіли місце родинних і громадських реліквій. Світлини індивідуальні та групові ілюструють коло тогочасних захоплень, входження до певного оточення людей з різними долями, політичними та громадськими інтересами. Саме це й засвідчує спільна фотографія членів Української студентської громадиУСГ

До архіву Української Вільної Академії Наук у США вона потрапила від Юрія Матушевського, сина власниці світлини Віри Поповоїв одруженні Матушевської. У 1919 році 13-літній підліток разом з батьком Федором Матушевським виїхав до Атен, де останній очолив Надзвичайну дипломатичну місію УНР у Греції. Після смерті Федора того ж року Юрій залишився у Греції і вже ніколи не бачився з матір’ю. А світлина подорожувала маршрутом життєвих доріг Юрія Матушевського: Греція—Австрія—Чехословаччина—Німеччина—США. 

На звороті фото не було жодного підпису. Та Ізидора Косач-Борисова, яка була членом УВАН, намагалась ідентифікувати осіб і з певністю підписала кількох. Вона ж зазначила ймовірну дату фотографування: початок 1900-х років. У родині Степана Лаврентьєва, учасника фотосесії,  збереглася ця ж світлина дещо з ширшою ідентифікацією. 

Повернімося ж до історії цієї фотографії й того, що відбувалося за лаштунками. У 1899 році Ольга Косач та Віра Попова, блискуче склавши вступні іспити, стали слухачками Санкт-Петербурзького жіночого медичного інституту і близькими товаришками. Це був перший в Росії та Європі заклад, у якому жінки могли отримати вищу медичну освіту. Обидві одразу ж включились в створення Української студентської громади і увійшли до її складу. 

350a773-7--ira--leksandivna--atushevs-ka---opova-

Віра Матушевська (Попова)

Фото: istpravda.com.ua
сестра лесі

Ольга Косач (1877 — 1945)

Фото: wikipedia.org

Ось як про цей період згадує громадсько-політичний діяч, письменник і публіцист Олександр Лотоцький: "Формальне заложення громади наступило вже в дальшому 1899 році. Склад її значно збільшився, — переважали студенти технічних шкіл, менше було університетів. На перших установчих зборах були, крім згаданих, присутні: Сергій Шемет (скінчив технолоґ[ічний] інститут, зібрав біля себе ґрупу людей), Ольга Косач, Віра Попова, Микола Скрипник, Василь Добровольський, Василь Павленко, Василь Мазуренко, Іван Личко, Гліб Бокій, Іван Труба, Степан Лаврентіїв, Микола Сахаров".  

Дмитра Дорошенка, визначного українського історика та політичного діяча, прийняли до Громади восени 1902 року. Тогочасний склад УСГ описував так: "Вона була не дуже численна. Головою був студент-гірняк Василь Павленко. Серед членів пам’ятаю студентів тенольоґії Василя Мазуренка, Степана Тищенка, Степана Лаврентієва, Володимира Баланина, Володимира Хрінникова, Дмитра Шантгая, Михаїла Дулбина, Івана Трубу; гірняків Сергія Калиновського, Миколу Стасюка, Гліба Бокія, Якова Греченка, Миколу Сахарова, Миколу Скрипника (пізніше — відомого большевицького діяча); студентів університету Сергія Веселовського, Олексу Назарієва, Олександра Новодворського; студенток медицини Віру Попову, Ольгу Косач (сестра Лесі Українки), Настасію Щербань, Олену Королеву; трьох сестер Шликевичівен, студенток Бестужівських Вищих Курсів". Станом на 1902 рік у Громаді було 60 членів.

Варто нагадати історію та функції, які виконувала Українська студентська громада у столиці Російської імперії. УСГ існувала з кінця 1880-х років, але її діяльність то занепадала, то активізовувалась. Випускники вищих навчальних закладів, які лишалися у Санкт-Петербурзі, не поривали з життям Громади, до якої притягували молодших студентів. 

На порубіжжі ХХ століття в імперській столиці зосередилося чимало вищих навчальних закладів: вісім для чоловіків і чотири для жінок, не враховуючи Санкт-Петербурзького університету. І це приваблювало українців, оскільки спеціальних вищих шкіл на території України було дуже мало, а для жінок — жодної. 

Увійти в середовище УСГ було нелегко, оскільки об’єднання було нелегальним. Громада збиралася щосуботи в Андріївській школі на Васілєвському острові на розі Середнього Проспекту й 7-ої Лінії. В приміщенні школи у великій залі в партері сходився український хор студентів і курсисток. Хористи розучували пісні для Шевченківських концертів та інших заходів. Але під прикриттям цього хору до школи приходили й інші студенти, ніби послухати співу. У той час члени Громади, спілкуючись з ними, приглядалися до потенційних новачків. Згодом громадівці збирались на мешканні когось із членів Громади. 

Тут можна було побачити студентів в уніформах усіх вищих шкіл Санкт-Петербурга. Молодь спілкувалися між собою українською. Саме національний момент був головною причиною, яка об’єднувала студентів-українців. Звісно, поліція робила "візити" і до школи, і на приватні мешкання. 

Формально УСГ була безпартійною, але з розвитком революційних подій початку ХХ століття фактично симпатизувала Революційній українській партіїРУП, організовуючи концерти, збір від яких частково йшов на неї. У 1903 році члени УСГ приєдналися до РУП, що згодом перетворилася в Українську соціал-демократичну партію, тобто стали соціал-демократими. Таке рішення не всім імпонувало: деякі громадівці припинили своє членство, а деякі стали більшовиками. Після завершення навчання їхні долі склалися по-різному. 

Сподіваюсь, що це скромне дослідження однієї фотографії стане спонукою для пошуку нових матеріалів, які доповнять відомості про насвітлених осіб. 

На фото: Українська студентська громада у Санкт-Петербурзі. В другому ряду (зліва направо): Микола Сахаров, невідома, Віра Поповав одруженні Матушевська Гліб Бокійтримає в руці смушеву шапку, Ольга Косачу темному вбранні, Степан Лаврентьєв, Борис Іваницький, Володимир Шемет, імена дівчат не встановлено, Сергій Шемет. У верхньому ряду Іван Трубаміж Вірою Поповою та Ольгою Косач. Початок 1900-х років.

Схожі матеріали

стрій

Хустка по-дівочому

005_29788698_Фотоотпечаток- Дом_1_4161-7

Єврейські квартали подільських містечок у 1920-х роках

1200_q9lAn4E.original.jpg

Болячки, делікатеси й борги останнього гетьмана

Пуща_Сео.jpg

ЗаПущений спокій

001_30352308_Негатив

У будні і свята. Як одягалися на Київщині сто років тому

сео вишивка

Вишивка Східного Поділля

Савчук 800x500

Чи була Україна колонією Російської імперії? | Іван Савчук

шпигуни 01.jpg

Безславні шпигуни. Мережу російських розвідників на Галичині викрив випадок

PLast_16_1_005_z arkhivu Senyshynykh_Page_7

Ранкова руханка у Ґорґанах. Нове фото Степана Бандери