Натяк на любовну гру. Автопортрет Зінаїди Серебрякової у костюмі П’єро

Серебрякова
Зінаїда Серебрякова. Автопортрет у костюмі П’єро, 1911 рік Фото: Одеський художній музей
Go to next

12:00, 19 грудня 2023

Go to next

Зінаїда Серебрякова, у дівоцтві Лансере, народилася у родовому маєтку в селі Нескучне, чиї землі нині перебувають у межах Харківської области. А сформувалась як художниця в естетичних уподобаннях родини Бенуа-Лансере, де ніколи не забували про своє французьке коріння, зокрема і підтримуючи зв’язок із мистецтвом Франції. 

500.jpg

Діана Клочко

мистецтвознавиця, лекторка

З дитинства Зінаїда розуміла особливий чар театру й радість гри із перевдяганнями — практикували їх і в петербурзьких квартирах, і в Нескучному. Схильність до театралізації побуту впливала й на її заняття живописом: наприклад, моменти купання в місцевій річці Муром вона перетворювала на етюди у стилі мітологічних купальниць. Навіть народження чотирьох дітей у шлюбі з кузеном Євгеном не стало на заваді: у складні роки війни та різкої зміни життєвих обставин художниця створювала їм можливості участи в театральному житті.

До її маєтку приїжджало чимало відомих особистостей: окрім улюбленого дядька Олександра Бенуа — організатора й ідеолога об’єднання "Міръ искусства", членкинею якого Зінаїда стала 1911 року, — художник-театролюб Костянтин Сомов, композитори Сергій Рахманінов і Сергій Прокоф’єв, поетеса Анна Ахматова, для яких театральність була частиною самого імпульсу творення. 

591678@2x

Антуан Ватто "Жіль", 1719 рік

Фото: wikipedia.org

Життя у "декораціях дель арте" в ті роки було радше нормою для інтелектуалів, тому двозначність "Автопортрета" ні в кого у родині не викликала запитань. Художниця представила себе в костюмі П’єро — персонажа італійської "комедії дель арте" від кінця ХV століття. Печальний коханець веселої Коломбіни співав любовних пісень і майже не помічав, як його дурять. У мистецтві рококо його образ увічнив паризький художник Антуан Ватто. В українській культурі його використав Олександр Вертинський, який виступав перед солдатами в санітарних поїздах і кафешантанах Києва часів Першої світової війни як "чорний П’єро".

Серебрякова знамениту картину Ватто "Жіль" 1719 року могла бачити в Луврі, коли у 1905—1906 роках вчилась живопису в Академії де ля Ґранд Шом’єр. Полотно Ватто є підказкою до розуміння того, чому жінка зображає себе чоловічим персонажем, сидячи вночі з маскою в руках.

Її обличчя повернуте праворуч, воно яскраво освітлене, ймовірно, свічками, і лукава посмішка свідчить, що героїня звертається до когось, хто навмисне схований у густій пітьмі. Чорна венеційська маска, яку вона тримає в руці, завдяки енергійним тіням у складках вбрання ніби опускається до низу живота, десь до лона. І туфлю з помпоном вона обхопила рукою, ніби також збирається її знімати. Це натяк на любовну гру, що продовжується і після маскараду — недарма вже привідкрито верх блузки. Розкидані, сплутані стрічки пастельних кольорів додають відчуття безладу, а отже, й еротичного зваблення, де активною є саме жінка. Костюм, що маскує її стать і має стримувати, не стає на заваді вільному виявленню бажання.

До 1919 року полотно було в маєтку, художниця його не вивозила для експонування в інші міста. Ймовірно, продала в Харкові, куди вже вдовою з дітьми перебралась у пореволюційні роки. Звідти, можливо, у процесі націоналізації картина потрапила до Одеси, і довгі десятиліття її зберігали в музейних фондах.

Ройтбурд_2019

Олександр Ройтбурд. Автопортрет, 2020 рік

Фото: Одеський художній музей

Як чільний твір колекції Одеського художнього музею полотно стали представляти в новій експозиції відреставрованого "серебряковського залу" за часів директурування видатного художника-постмодерніста Олександра Ройтбурда. Його останній автопортрет, також у костюмі П’єро, але переосмисленого як закрита наглухо гамівна сорочка, написаний у грудні 2020 року, є реплікою на полотно Серебрякової. Тепер у музеї їх експонують поряд.

Схожі матеріали

600.jpg

Гравюра Фламмаріона. Як середньовічна наука бачила всесвіт

козак мамай сео

Вічний козак, або Таємниці українських "Мамаїв"

600 весілля.jpg

Іван Соколов "Весілля на Україні"

600.jpg

Ян Матейко "Вернигора"

хмельницький з рогами

Гетьман з віслючими вухами

!!! Ройтбурд Прощавай, Караваджо 2

“Сад спокуси” і квіти поряд із ЧАЕС. Шість найдорожчих картин українських художників

сковорода

А раптом це містифікація?

1200+.jpg

Найдавніша західноукраїнська ікона

Сельський 1200

Художник, який творив і пропагував. Роман Сельський