Графиня Катерина Коссаковська й імператор Йосиф ІІ. Ідентифікація портретів придворних кіл Австрійської імперії

2222
Портрет Катерини Коссаковської з Потоцьких і портрет імператора Йосифа ІІ. Невідомий художник. 1780-ті рр. З фондів Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького

14:50, 28 березня 2025

Go to next

Граційна постава, напудрені перуки та ошатний одяг. На тлі — незвична архітектура парку з химерними будівлями, вазами, уламками каміння та незвиклими рослинами підсилюють примхливість стилю рококо, який акцентує увагу на радощах життя і любові до розкоші. Портрет шляхтянки Катерини Коссаковської з роду Потоцьких і портрет австрійського імператора Йосифа ІІ, — під такими назвами полотна останньої чверті ХVІІІ століття зберігаються у фондах Національного музею у Львові ім. Андрея ШептицькогоНМЛ. Однак, порівнявши портретні риси обох моделей з їхніми відомими тогочасними зображеннями, дослідники зауважили відмінності, які ставлять під сумнів, що на картинах зображені самі ці постаті. 

79304924_2418488098259963_6563449346778464256_n

Оксана Жеплинська

завідувачка відділу українського мистецтва ХІХ — початку ХХ століття Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького

Обидва портрети надійшли до музею із митрополичої капітули греко-католицької церкви у Львові впродовж 1911-1923 років. У музеї припускають, що памʼятки належали до портретної галереї знатних світських осіб, яка колись оздоблювала покої графині Катерини Коссаковської на Святоюрській горі у Львові, де вона замешкала після переїзду зі Станіславоватепер Івано-Франківськ у 1792 році, власницею якого була раніше.

Інформація про те, що на портретах зображені Катерина Коссаковська та Йосиф ІІ походить із записів у музейній книзі надходжень. Однак, порівнюючи портретні риси обох моделей з їхніми відомими тогочасними зображеннями, дослідники зауважили певні відмінності. Насамперед це стосується віку моделей. Оскільки портрети були створені в останній чверті ХVІІІ століття, орієнтовно у 1780-тих роках, коли Галичина вже перебувала в складі Австрійської імперії, то Катерині Коссаковській на той час було понад 60 років, а імператору Йосифу ІІ було за 40. Водночас зовнішність Катерини Коссаковської на музейному портреті інша від тієї, яку бачимо на живописних портретах шляхтянки, зокрема, авторства польського придворного художника Луї-Франсуа Марто 1773 року чи на портреті невідомого автора 1782 року. На портретах, що зберігаються у польських музеях, Коссаковська зображена у зрілому віці, тоді як на портреті зі збірки НМЛ вона доволі молода. Значно молодшим виглядає на полотні і Йосиф ІІ.

Луї-Франсуа Марто. Портрет катерини Коссаковської. 1773 р. Збірка Музею палацу короля Яна ІІІ у Вілянуві

Луї-Франсуа Марто. Портрет Катерини Коссаковської. 1773 рік

Зі збірки Музею палацу короля Яна ІІІ у Вілянуві
к

Невідомий художник. Портрет Катерини Коссаковської. 1782 рік

Зі збірки Національного музею у Варшаві

За однією з гіпотез, зображення могли бути виконані на замовлення Коссаковської з нагоди її зустрічі з цісарем Йосифом ІІ, коли той відвідував Галичину. Така версія може видаватися цілком реальною, адже відомо, що на ознаменування якоїсь важливої події знатні особи замовляли парадні портрети.

Сумніви щодо ідентифікації осіб Катерини Коссаковської і Йосифа ІІ зі збірки НМЛ внесла гравюра художника Квіріна Марка1753-1811, який працював у Відні. Квірін Марк зобразив племінника імператора Йосифа ІІ Франца (сина Леопольда ІІ) в момент знайомства з нареченою принцесою Єлизаветою Вільгельміною Луїзою Вюртембергзькою1767-1790. Йосиф ІІ планував одружити принцесу з ерцгерцогом Францом, тому у 15 років Єлизавета Вюртембергзька приїхала до Відня, де виховувалася в монастирі салезіанок. 6 січня 1788 року герцогиня Єлизавета одружилася з ерцгерцогом Францем у Відні, однак через два роки померла під час пологів. Момент зустрічі обох заручених, коли Йосиф ІІ знайомить свого племінника з майбутньою дружиною, й відтворює гравюра Квіріна Марка під назвою "Успіх майбутнього". У 1786 році, коли відбулася подія, гравюру використав і опублікував у Відні гравер і видавець Йоганн Ієронім Лешенколь1753-1807, який часто копіював інших й зображував своїх сучасників, представників вищих кіл віденського суспільства. Працюючи також і при імператорському дворі, він видавав гравюри, що були найновішим джерелом інформації про події, які відбувалися у Відні.

На гравюрі "Успіх майбутнього" зображено імператора Йосифа ІІ, ерцгерцога Франца та батька Франца Леопольда ІІ, які на сходах палацу зустрічають двох дам, одна з них, що в центрі композиції, — Єлизавета Вюртембергзька. Основна увага зосереджена на принцесі й ерцгерцогу, які звернені обличчям один до одного. Їхня театральна постановка фігур, вбрання, фрагменти садово-паркової території біля палацу і, найголовніше, портретні риси є подібними до зображених осіб на музейних, так званих портретах Катерини Коссаковської і Йосипа ІІ.

Joseph_II_mit_Franz_und_Elisabeth_Wilhelmine

Клівірін Марк. Імператор Йосиф II із небожем Францем та його дружиною Єлизаветою

Фото: wikipedia.org

Водночас більш переконливими є інші гравюри Йоганна Ієроніма Лешенколя, який створив декілька портретів можновладців, що мають між собою аналогічну композицію. Попри те, що Лешенколь змінює на них лише портретованих, тло залишається однаковим. Для прикладу можемо розглянути зображення Йосифа ІІ. Постать імператора, як і на інших гравюрах художника із зображенням знатних осіб такого типу, закомпоновано в овал й подано на тлі палацового парку з деревами й архітектурними будівлями, де праворуч від постаті — три колони з горизонтальним перекриттям, ліворуч — камʼяна ваза на постаменті, за нею вглибині альтанка, скульптура й піраміда, а на землі  камʼяні уламки. Коли порівняти тло живописного музейного портрету Йосифа ІІ із тлом гравюр Йоганна Ієроніма Лешенколя із зображенням можновладців, можна побачити, що автор музейного твору використав тло гравюр австрійського художника як зразок для власного портрету, змінивши лише зображення неба.

333

Йоганн Ієронім Лешенколь. Принцеса Єлизавета Вільгельміна Луїза фон Вюртемберг в парку. 1782 р.

Wien Museum Online Sammlung
wmremove-transformed

Йоганн Ієронім Лешенколь. Портрет імператора Йосифа ІІ

ЗІ збірки Віденського музею Карлсплатц

Не менш цікавими щодо іконографії є дві портретні гравюри Єлизавети Вюртембергзької, виконані тим же Йоганном Ієронімом Лешенколем у 1782 році, які аналогічні за подачею образу до музейного портрету Катерини Коссаковської. На одній із гравюр відтворено погрудне зображення принцеси у профіль на чорному овальному тлі. У цьому портреті обличчя молодої принцеси таке ж, як і на гравюрі Квіріна Марка, який зобразив Єлизавету Вюртембергзьку під час зустрічі з ерцгерцогом Францом. Натомість зображення іншої гравюри Йоганна Ієроніма Лешенколя, яка возвеличує чарівність і невинність принцеси і має назву "Принцеса Єлизавета Вільгельміна Луїза фон Вюртемберг в парку", майже повністю співпадає із музейним портретом Катерини Коссаковської. Незначні відмінності проявляються лише у зображенні рослинності та відсутності пояса з кокардою на сукні Коссаковської. Отже, не має жодного сумніву, що автор музейних творів використав портретну гравюру принцеси Єлизавети Вюртембергзької Йоганна Ієроніма Лешенколя "Принцеса Єлизавета Вільгельміна Луїза фон Вюртемберг в парку" для створення живописного портрету, який в музеї названо портретом Катерини Коссаковської, зрештою, так як і гравюру "Успіх майбутнього" Клівіра Марка, що була опублікована Йоганном Ієронімом Лешенколем, та вже згадувані портретні зображення можновладців, створені Лешенколем, як зразки для музейного портрету Йосифа ІІ.

Порівняння музейних портретів із віденськими гравюрами дає підстави датувати памʼятки з НМЛ кінцем 1780-их років та водночас висуває нову ідентифікацію моделей як портретів принцеси Єлизавети Вюртембергзької та ерцгерцога Франца. Однак версія про зображення на музейних портретах шляхтянки Коссаковської та імператора Йосифа ІІ теж має право на існування, оскільки в той час не було заборони на інтелектуальну власність, тому замовники портретів та їхні художники часто послуговувалися чужими досягненнями. Не можемо виключати того, що Катерина Коссаковська, яка відзначалася непростим характером й займала високе становище в суспільстві, могла бути однією з таких замовниць.

Намальовані більш як 240 років тому музейні портрети нині є цінними мистецькими й історичними документами свого часу, які попри білі сторінки в історії їх створення, доносять особливості портретного малярства останньої чверті ХVІІІ століття й естетичні уподобання придворних кіл Австрійської імперії.

Дочитали до кінця? Підтримайте редакцію "Локальної історії" на Patreon!

Схожі матеріали

IMG_6622_new-new

Найеротичніша алегорія залізниці

Matejko_Khmelnytsky_with_Tugay_Bey

Ян Матейко "Богдан Хмельницький з Тугай-беєм під Львовом"

600х400.jpg

Драма розкошів і швидкоплинності Катерини Білокур

1200+.jpg

Найдавніша західноукраїнська ікона

Pic_I_V_Ivasiuk_Mykola_Bohdan_Khmelnytskys_Entry_to_Kyiv

Віддав картині 38 років життя. Спогад доньки про художника Миколу Івасюка

Unia_Lubelska.jpg

Ян Матейко "Люблінська унія"

ivan-konstantinovich-ajvazovskij-pozhar-moskvy-v-1812-goda-1851-god (1)

Про одну з московських пожеж

Сосна. Триптих. 1925-1941 рр. Іван Труш

Самітна сосна самотнього Труша

кульчицька

Білим по білому. Портрет сестри Олени Кульчицької