Дві львівські загадки портретів Роксолани

Роксолана. Львівський історичний музей
Портрет Роксолани,  ХVIII століття Фото: Львівський історичний музей
Go to next

13:50, 12 вересня 2023

Go to next

Закони ісламу забороняють султановій дружині показувати своє обличчя стороннім. Бачити Гасекі Гюррем Султан, більш відому нам як Роксолана, могли одиниці. Усі знані нам дотепер портрети знаменитої українки або створені за описами наближених до двору правителя, або просто є фантазіями художників. Недивно, що ці твори супроводжують загадки, над відгадками яких дослідники ламають голови. Щонайменше дві з них стосуються Львова.

Без названия.jpg

Олександра Шутко

кандидатка мистецтвознавства, письменниця

Загадка 1. Шапка чи тюрбан?

Рудокоса дівчина у східному вбранні та великому білому тюрбані з червоними смугами дивиться на нас із невеличкого портрета, мальованого олією на дереві. Працівники Львівського історичного музею стверджують, що це копія, створена у ХVIII столітті на замовлення родини Оссолінських. Оригінал 1553 року привіз зі Стамбула німецький посол Ґізлен Бусбек. Подальша доля того твору невідома. Колекціонер Станіслав Вроновський придбав портрет і заповів передати його до збірки князів Любомирських, на основі якої пізніше створено історичний музей.

"На дерев’яному портреті зображена Роксолана — султанша родом з Рогатина", — стверджувала Юзефа Гумніцька, колекціонерова донька. Року 1840 історик Пауль Жегота опублікував в альбомі "Галицькі старожитності" перемальовку портрета, підписавши його "Портрет Роксолани". Із такою назвою репродукція увійшла до каталогів музею.

У 1969 році мистецтвознавець Платон Білецький висловив припущення, що на портреті — зовсім не знаменита українка. Мовляв, це кавалерист із загону литовського шляхтича Олександра Лісовського, так званий "лісовчик". Аргумент — головний убір зображеної особи. "Дівчина у такому східному уборі — напевно туркеня. Так гадали. Між тим, ні чалми, ні чогось до неї подібного жінки у мусульманських країнах ніколи не носили. Коли взяти до уваги шапку, коротке волосся та верхній одяг особи, що її бачимо на нашому портреті, не можемо більше пов’язувати його з ім’ям султанші. Кожна з цих деталей свідчить, що перед нами не жінка, а хлопчик".

Портрет Роксолани 17 ст. Домініканський монастир при базиліці св

Портрет Роксолани XVII століття. Домініканський монастир при базиліці Святої Трійці у Кракові

Фото: wikipedia.org
Портрет Роксолани

Портрет Роксолани. Тиціан, 1550-ті роки

Фото: wikipedia.org

Втім Білецький помилявся. Як доказ — прижиттєве зображення Роксолани невідомого автора, яке зберігається в Домініканському монастирі при базиліці Святої Трійці у Кракові. На ньому султанова дружина має на голові білий тюрбан із золотим соргучем, тобто коштовним егретом з пензликом або пір’ям. У Стамбулі є чимала колекція таких коштовних прикрас. Проте виглядає, що версія про хлопчика-лісовичка ширилась у народі давно. Можливо, саме завдяки їй письменники ХІХ століття і придумали імовірне прізвище Роксолани — Лісовська.

Загадка 2. Чи була у Львові Тіціанова Роксолана?

Найвідоміший портрет Роксолани створив венецієць Тіціан1490–1575 на замовлення іспанського короля Філіпа ІІ. Оригінальна Тіціанова робота загубилася в дорозі. Монарх отримав тільки невелику копію. Потім зникла і вона. Аж в 1920-х опинилася у Музеї художнього та циркового мистецтва братів Рінґлінґів у Сарасоті, Флорида. Де перебувала робота між Іспанією і США — невідомо.

Є смілива версія, що в 1900-х цей портрет виставляли у Львові. Осип Назарук1883–1940 у післямові до своєї повісті "Роксолана" оповідає про картину італійського майстра, яку споглядав у Національному музеї: "Портрет вказує, що вона була дуже гарна: дуже делікатна, дуже скромна і дуже спокійна з вигляду — така спокійна, що успокоює навіть погляд на її портрет". Цей опис дуже нагадує витвір Тіціана. Можливо, на початку ХХ століття він потрапив до рук якогось колекціонера й так дістався до Галичини. А вже тут його через посередників придбали брати Рінґлінґи.

Тіціан взяв за взірець гравюру Маттео Паґані. А Паґані керувався описами, які йому надали євнухи із султанового палацу. Вони переповідали, що Роксолана не була красунею, а лише милою та делікатною світлолицею жінкою з рудим волоссям. Ці риси успадкував її син — султан Селім ІІ. Таким його бачимо на портретах, які малював із натури османський мініатюрист Нігярі.

Гюльнуш-султан. Невідомий датський художник.Музей Пера у Стамбулі

Гюльнуш-султан. Невідомий датський художник. Музей Пера у Стамбулі

Фото: wikipedia.org
роксолана

Портрет Роксолани Маттео Паґані, 1540-ві роки

Фото: wikipedia.org

Роксолана на портреті з Львівського історичного музею — також руда, світлоока, білолиця, із помітним рум’янцем. Однак твердження, що це копія картини, яку привіз німецький посол, є недостовірним. У збірці Ґізлена Бусбека "Турецькі листи" немає жодних згадок про такий витвір. Тож зображення, із якого написали цей портрет, і далі шукають.

Схожі матеріали

Matejko_Khmelnytsky_with_Tugay_Bey

Ян Матейко "Богдан Хмельницький з Тугай-беєм під Львовом"

600х400.jpg

Драма розкошів і швидкоплинності Катерини Білокур

1200+.jpg

Найдавніша західноукраїнська ікона

Unia_Lubelska.jpg

Ян Матейко "Люблінська унія"

ivan-konstantinovich-ajvazovskij-pozhar-moskvy-v-1812-goda-1851-god (1)

Про одну з московських пожеж

Сосна. Триптих. 1925-1941 рр. Іван Труш

Самітна сосна самотнього Труша

600 весілля.jpg

Іван Соколов "Весілля на Україні"

d0bfd0b0d181d185d0b0d0bbd18cd0bdd0b0-d0b7d0b0d183d182d180d0b5d0bdd18f-d0b2-d0bcd0b0d0bbd0bed180d0bed181_d197-d0bcd0b8d0bad0bed0bbd0b0.jpg

Микола Пимоненко "Ранок Христового Воскресіння"

IMG_6622_new-new

Найеротичніша алегорія залізниці