В'їзд до Кам'янця-Подільського з півдня – один із найзахопливіших індустріальних ландшафтів країни. Над височенними вапняковими скелями Смотрицького каньйону натягнута стріла мосту "Стрімка лань". Тутешні ще називають його Чернівецьким мостом
Ірина Пустиннікова
журналістка
Він з’єднує Кам’янець із селом Смотрич. Звивиста річка Смотрич то долучає його до міста, то відрізає від нього. Власне від назви річки й виникла назва села. До 1946 року його називали Татариське. Відтак стирали з карт пам’ять про опальний народ, який потрапив у лещата сталінізму.
Колись, ще задовго до появи мосту, схили каньйону вкривали виноградники. Від нашої хати, тепер забудованої з усіх боків, а тоді останньої на околиці міста, до урвища серед зарослої ковилою луки бігла стежина. Нею часто ходив мій прадідусь – лозу над скелями плекав саме він. До московської Олімпіади тут ялинками висадили напис "МОСКВА – 80". Живі літери вже не зчитуються. Практично всі хвойні віджили своє, на їхньому місці тепер городи.
Міст почали будувати 1966 року за проєктом, який розробили в київському Інституті електрозварювання імені Євгена Патона. Закінчити мали до сторіччя від дня народження Володимира Ульянова – Леніна, яке відзначали 1970-го. Але роботи затягнулись. Останню конструкцію, що з’єднала два береги річки, монтажники з бригади Василя Яголи встановили 21 серпня 1973 року. Відкрили міст після оздоблювальних робіт 2 листопада 1973 року.
Певно, київські інженери чули про унікальний Міст Великої герцогині Шарлотти. Його відкрили в Люксембурзі на 7 років раніше. Архітектор – німець Егон Юкс, який переміг серед майже 70 учасників у конкурсі, що організував уряд. Ці два мости – практично ідентичні. Плагіат? Ми ввічливо промовчимо. Наш міст має 379,14 метра завдовжки, відстань між опорами – 174 метри. Люксембурзький – 355 метрів завдовжки, 234 метри – між опорами. Висота – 52–56 метрів у нас (найвищий в Україні!), 74 метри – у них.
Втім щось унікальне було і в українському проєкті. Вперше застосовано бісталеві конструкції, тобто виготовлені зі сталі двох різних марок. Найнапруженіші ділянки робили з низьколегованої сталі, а малонапружені – з маловуглецевої.
Міст-візитівка – власність не Кам’янця, а Укравтодору. Стратегічний ж бо об'єкт. 15 років тому спеціалісти НДІ ім. М. Шульгіна (тепер ДерждорНДІ) дослідили витривалість споруди. По ній проїхалося вісім КамАЗ-ів з вантажем 25 тонн. Міст витримав іспит.
"Стрімка лань" відома поціновувачам екстремального спорту – у вихідні тут можна стрибнути на банджі. А ще міст ду-у-у-уже люблять українські повітроплавці. Пролетіти на повітряній кулі між опорами – одна з найулюбленіших розваг для балуністів та їхніх пасажирів. Найбільше – понад 40 разів – це зробив місцевий пілот Сергій Гнап. Одного разу повітряні потоки були настільки сприятливими, що під мостом вдалося двічі чкурнути за один виліт. А 2004 року під мостом одночасно пропливли три кулі, зв’язані між собою.