Церква Святого Духа у Потеличі. Один з найдавніших дерев’яних храмів України

IMG_6634
Церква Святого Духа в селі Потелич, 2019 рік Фото: Богдан Волошин
Go to next

12:49, 19 травня 2023

Go to next

Потелицьку церкву Зіслання Святого Духа називають найдавнішим дерев’яним храмом Львівщини і однією з найстарших тризрубних церков в Україні. У 2013 році культову споруду і ще 15 дерев’яних церков карпатського регіону внесли до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

DSCN3425.JPG

Павло Артимишин

кандидат історичних наук, науковець, дослідник проєкту "Локальна історія"

Перші згадки про Потелич (в історичних документах фігурують різні назви — Потилич, Телич, Подтелич, Підтелич) датовані XIII століттям. У Галицько-Волинському літописі під 1262 роком згадується, що біля Телича проїжджав король Данило Романович дорогою "в Угри". Якраз тоді, коли його наздогнала делегація на чолі з бояром Борисом та Ізеболком від Данилового брата Василька, аби сповістити, що той "побідив Литву". 

Невідомо, чи в той час тут уже стояла церква Бориса та Гліба. Науковці лише припускають, що наприкінці XV століття цей храм згорів під час татарського набігу. У той час Потелич став значним економічним центром, який у 1498 році отримав магдебурзьке право. Тут діяли броварня, фаянсова фабрика, млини, ткацькі, ковальські, шевські, кушнірські, гончарні майстерні. Згідно з найпопулярнішою серед істориків версією, саме гончарі своїм коштом на місці згарища вирішили відновити храм, який, найімовірніше, постав у 1502 році — вже під патроном Святого Духа.

IMG_6632

Церква Святого Духа в селі Потелич, 2019 рік

Фото: Богдан Волошин

Спочатку це була тризрубна одноверха споруда розміром 18 на 7 метрів. Квадратний у плані центральний зруб завершувався чотиригранним наметовим дахом із одним заломом, а квадратний бабинецьприміщення в західній частині храму і п’ятистінний вівтар з боковими приміщеннями перекривав похилий дах. 

Тричі у XVIII столітті (у 1718, 1736 та 1753 роках) майстер Казимир Домінікович реставрував та перебудовував церкву. У результаті споруда стала двоверхою, з’явилося восьмигранне наметове покриття з бароковою банею. Втім на первісний задум архітектурної композиції це не вплинуло. 

IMG_6647

Церква Святого Духа в селі Потелич, 2019 рік

Фото: Богдан Волошин

Унікальну мистецьку цінність має стінопис XVII століття, що зберігся у храмі. Перші розписи Святодухівської церкви у Потеличі з’явилися близько 1620 року — їх виконали декілька художників на чолі з місцевим мешканцем Іваном Малярем. На стінах храму зобразили окремі сюжети про земні подвиги і  страждання Ісуса Христа та Богоматері. 

Сцени "Страстей", розміщені на північній стіні навипростір між двома паралельними рядами вертикальних опор у п’ять рядів, складаються з понад 20 сюжетів, серед яких "Вхід Господній в Єрусалим", "Тайна вечеря", "Знущання над Христом", "Христос на суді", "Коронування терновим вінком", "Розп’яття", "Зняття з хреста", "Покладання до гробу", "Воскресіння". Центральне місце в композиції стінопису у північній частині церкви займає сцена "Успіння Богородиці". 

potelych-cerkva-sv.-duxa-18-t.hryhoryeva-scaled
Фото: woodenroute.ekarpaty.com

На південній стіні нави церкви розписи вцілили не повністю. З того, що збереглося — центральна сцена "Богоматір Печерська зі святими Антонієм та Феодосієм" з архангелами по боках від неї. На нижньому ярусі можна побачити постаті дванадцяти апостолів.

На західній стіні нави — сцена "Воздвиження хреста", а в бабинці — "Оплакування".

Також зберігся двоярусний іконостас XVII століття. Серед його ікон найвідоміша — "Деісус", виконана представником жовківської іконописної школи бароко Іваном Рутковичем у 1683 році.

2
Фото: ukrainaincognita.com
potelych_int7 (2)
Фото: ukrainaincognita.com

Реставраційні роботи у храмі проводили в часи перебування регіону у складі імперії Габсбургів — у 1831 та 1903 роках, а також 1923-го — вже за Другої Речі Посполитої. Під час останніх змін усі ґонтові дахи й обшиття стін замінили бляхою. На щастя, після чергової реставрації на початку 1970-х років ґонтдерев’яний покрівельний матеріал у вигляді тонких вузьких дощечок храму відновили.

Поряд із церквою стоїть невелика двоярусна дзвіниця, також зведена у XVI столітті. Нижній ярус дзвіниці відкритий. Його товсті вертикальні бруси не обшиті дошками; на них, ніби на сваях, тримається піддашшя та ще один ярус. Висота споруди — 20 метрів. У 1736 році дзвіницю, як і церкву, ремонтував Казимир Домінікович. Пізніше реставрували у радянський час — у 1970 році.

IMG_6626

Церква Святого Духа в селі Потелич, 2019 рік

Фото: Богдан Волошин

У червні 2013-го культову споруду, разом з іншими дерев’яними церквами карпатського регіону, включили до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. А у 2018—2019 роках коштом обласного бюджету ініціювали чергову реставрацію: укріпили фундамент та підвалини церкви, провели першочергові протиаварійні роботи несучих стін. Роботи зупинилися через припинення фінансування. 

Схожі матеріали

600.jpg

Подільський близнюк люксембурзької “Шарлотти”

Катерина

Прощавай, Катерино!

сео крим

Взаємний кредит у Таврійській губернії

універ сео

Університет у Чернівцях. Історія однієї споруди

006_30843555_Фотоотпечаток- Одноэтажный дом_1

Одяг та побут кримських татар 1920-х років

005_29788698_Фотоотпечаток- Дом_1_4161-7

Єврейські квартали подільських містечок у 1920-х роках

Pyatnitska-tserkva-m.-CHernigiv-6

Церква Параскеви П’ятниці у Чернігові

сео

Перефарбована історія львівських вулиць

сео руїни

Книга як свідок обвинувачення. Галина Пагутяк