Ай-Серез, рідне село Мустафи Джемілєва, 110 років тому

Go to next

09:15, 17 травня 2023

Go to next

Кримське село Ай-Серез (з 1948 року — Міжріччя) розташоване на півдні півострова. Там народився національний лідер кримськотатарського народу, правозахисник та політв’язень радянського режиму Мустафа Джемілєв, а також Абдурахман Чубаров — батько голови Меджлісу Рефата Чубарова.

Року 1912 Ай-Серез з етнографічною експедицією відвідав науковець Михайло Дубровський. Звідти привіз серію світлин, на яких зображено побут та повсякдення кримських татар.

11415523_923806337690718_450329053197492323_o

Оксана Косміна

кандидатка історичних наук, дослідниця етнології та матеріальної культури

Завдяки фотоматеріалу, який у 1912 році зробив Михайло Дубровський у Криму, можемо побачити побут кримських татар у селищі Ай-Серез. Експедицію туди організував Етнографічний відділ Російського музею саме для фотографування народного житла. Для Дубровського це була вже друга етнографічна експедиція на півострів.

Року 1914 у Сімферополі за підтримки Кримського товариства дослідників та любителів природи вийшла його невелика праця "Житло кримських гірських татар", що мала стати першим випуском збірника "Крим".

Матеріал ілюстрували фотографії, які Дубровський зробив у 1912 році, а також у 1908-му (про цю його фотоколекцію читайте у наступному матеріалі). Окрім житла Дубровський фотографував також народні типажі та одяг кримських татар.

Фотоколекцію зберігають у Російському етнографічному музеїРЕМ, номер 3322.

Житло

Ай-Серез з усіх сторін оточують гори. До села було важко дістатися, тому тут на тривалий збереглася традиційна забудова. Дубровський зазначав, що всі будівлі села розташовувалися терасоподібно на двох схилах ущелини.

01_30878524_Фотоотпечаток- Общий вид деревни_1

Загальний вигляд села, Ай-Серес (тепер село Міжріччя, Автономна Республіка Крим). 1912 рік. Фотограф Михайло Дубровський

Фото: Колекція РЕМ 3332-45

Як правило, плаский земляний дах нижньої будівлі слугував подвір'ям для верхньої.

03_30878491_Фотоотпечаток- Крыша дома_1

Дах будинку. Ай-Серес (тепер село Міжріччя, Автономна Республіка Крим). 1912 рік. Фотограф Михайло Дубровський

Фото: Колекція РЕМ 3332-18
04_30878400_Фотоотпечаток- Труба печи верхнего этажа_1

Димар печі верхнього поверху. Ай-Серес (тепер село Міжріччя, Автономна Республіка Крим). 1912 рік. Фотограф Михайло Дубровський

Фото: Колекція РЕМ 3332-21/1

Вулиці були досить вузькими і кривими, тому фотографа дивувало, як киримли могли пересуватися ними на своїх мажарах — важких і довгих возах. Сусідні помешкання з'єднували круті сходи.

2

Частина села. Ай-Серес (тепер село Міжріччя, Автономна Республіка Крим). 1912 рік. Фотограф Михайло Дубровський

Фото: Колекція РЕМ 3332-46
08_30878501_Фотоотпечаток- Угол дома и лестница_1

Ріг будинку та сходи. Ай-Серес (тепер село Міжріччя, Автономна Республіка Крим). 1912 рік. Фотограф Михайло Дубровський

Фото: Колекція РЕМ 3332-4

Будинок, де фотографував Дубровський, належав кримському татарину з середнім статком Бекіру Аджи-Селімову, який проживав там з родиною з шести осіб. Мешканці достеменно не знали який вік будинку, але припустили, що йому не менше ста років. Ймовірно, будівлю звели на початку XIX століття.

Дубровський описав, що будинок розташований на схилі гори таким чином, що плоский дах лежить на одному рівні з дорогою, а з боку чільного фасаду споруда має два поверхи. Кімнати нижнього поверху і задня кімната верхнього наполовину заглиблені у гірський схил.

Бічні стіни виведені з грубо обтесаних жовтувато-сірих кам'яних блоків, скріплених глиною. Товщина стін близько 60 см. Всередині будинку стіни покриті глиною і частково побілені. В багатьох місцях у житлових та господарських приміщеннях зроблено "дулап" — поглиблення, що використовували як вбудовані меблі, де зберігали різні речі.

40_30878505_Фотоотпечаток- Выемки в стене для хранения вещей_1

Ніша в стіні для зберігання речей. Ай-Серес (тепер село Міжріччя, Автономна Республіка Крим). 1912 рік. Фотограф Михайло Дубровський

Фото: Колекція РЕМ 3332-34

Стіни житла обрамлювали веранди. Їхня конструкція складалася з колон і балок. Кожна колона зверху мала короткий брус своєрідної форми — "каптель" (тобто капітель).

10_30878510_Фотоотпечаток- Передний фасад дома, правая половин_1

Чільний фасад будинку, права половина. Ай-Серес (тепер село Міжріччя, Автономна Республіка Крим). 1912 рік. Фотограф Михайло Дубровський

Фото: Колекція РЕМ 3332-2
14_30878525_Фотоотпечаток- Общий вид веранды_1

Загальний вигляд веранди. Ай-Серес (тепер село Міжріччя, Автономна Республіка Крим). 1912 рік. Фотограф Михайло Дубровський

Фото: Колекція РЕМ 3332-16
25_30878392_Фотоотпечаток- Кухня верхнего этажа_1

Кухня верхнього поверху. Ай-Серес (тепер село Міжріччя, Автономна Республіка Крим). 1912 рік. Фотограф Михайло Дубровський

Фото: Колекція РЕМ 3332-10/1
19_30878562_Фотоотпечаток- Связи и балки на веранде_1

Балки на веранді. Ай-Серес (тепер село Міжріччя, Автономна Республіка Крим). 1912 рік. Фотограф Михайло Дубровський

Фото: Колекція РЕМ 3332-14

Печі

Будинок мав п'ять печей: три внутрішні ("очтахъ") — для обігріву та приготування їжі, і дві зовнішні — для випічки хліба.

Внутрішня піч виглядала як камін (так звана піч з відкритим вогнищем), її облаштували у кам'яній стіні.

29_30878498_Фотоотпечаток- Комната верхнего этажа_1 (1)

Кімната верхнього поверху. Ай-Серес (тепер село Міжріччя, Автономна Республіка Крим). 1912 рік. Фотограф Михайло Дубровський

Фото: Колекція РЕМ 3332-33

Іноді піч нижнього поверху не мала димаря, тоді як піч верхнього поверху завжди з димарем.

05_30878526_Фотоотпечаток- Окно в крыше_1

Вікно в даху. Ай-Серес (тепер село Міжріччя, Автономна Республіка Крим). 1912 рік. Фотограф Михайло Дубровський

Фото: Колекція РЕМ 3332-24
06_30878555_Фотоотпечаток- Труба кухни верхнего этажа_1

Димар кухні верхнього поверху. Ай-Серес (тепер село Міжріччя, Автономна Республіка Крим). 1912 рік. Фотограф Михайло Дубровський

Фото: Колекція РЕМ 3332-22

Зовсім іншу конструкцію мали зовнішні печі. Вони повністю викладені з каменю і глини, мали куполоподібну форму і дещо нагадували українські курні печі.

11_30878420_Фотоотпечаток- Вид кухни_1

Кухня. Ай-Серес (тепер село Міжріччя, Автономна Республіка Крим). 1912 рік. Фотограф Михайло Дубровський

Фото: Колекція РЕМ 3332-3/1
13_30878654_Фотоотпечаток- Передний фасад дома, левая половина_1

Чільний фасад будинку, ліва половина. Ай-Серес (тепер село Міжріччя, Автономна Республіка Крим). 1912 рік. Фотограф Михайло Дубровський

Фото: Колекція РЕМ 3332-1
41_30878390_Фотоотпечаток- Печь_1

Піч для хліба. Ай-Серес (тепер село Міжріччя, Автономна Республіка Крим). 1912 рік. Фотограф Михайло Дубровський

Фото: Колекція РЕМ 3332-9/2

Вікна

На світлинах бачимо цікаво облаштовані вікна. Незасклені, замість рам — вертикальні дерев'яні колонки завтовшки 3 см, які утворюють своєрідні ґрати. Влітку їх залишали відчиненими і це створювало ефект жалюзі, а на зиму закривали з внутрішньої сторони заскленими рамами або дерев'яними щитами.

23_30878518_Фотоотпечаток- Дверь дома_1

Двері та вікно. Ай-Серес (тепер село Міжріччя, Автономна Республіка Крим). 1912 рік. Фотограф Михайло Дубровський

Фото: Колекція РЕМ 3332-13
24_30878518_Фотоотпечаток- Дверь дома_1

Двері будинку. Ай-Серес (тепер село Міжріччя, Автономна Республіка Крим). 1912 рік. Фотограф Михайло Дубровський

Фото: Колекція РЕМ 3332-6

В кімнатах другого поверху також були зовнішні віконниці, влаштовані таким чином: зверху і знизу віконного отвору прибиті довгі тонкі дерев'яні жолоби, по яких пересуваються дерев'яні щити-віконниці.

09_30878483_Фотоотпечаток- Сарай_1 (1)

Сарай. Ай-Серес (тепер село Міжріччя, Автономна Республіка Крим). 1912 рік. Фотограф Михайло Дубровський

Фото: Колекція РЕМ 3332-44

Меблі

В інтер'єрах можна побачити досить обмежений асортимент умеблювання. Окремою окрасою слугували завішані на балки стелі різноманітні текстильні декоровані вироби. Також привертає увагу частина підлоги під стінами з великою кількістю подушок — місце для сидіння і сну.

28_30878546_Фотоотпечаток- Комната верхнего этажа_1 (1)

Фото: Колекція РЕМ 3332-31
37_30878543_Фотоотпечаток- Комната нижнего этажа_1

Кімната нижнього поверху. Ай-Серес (тепер село Міжріччя, Автономна Республіка Крим). 1912 рік. Фотограф Михайло Дубровський

Фото: Колекція РЕМ 3332-25

На земляних підлогах покладені циновки або ткані хідники. Як відомо, перед входом в житло в мусульманській культурі прийнято знімати взуття. Пригадується вірш Тамари Коломієць: "Гарний звичай мусульмани мають \ До сусіда ставши на поріг \ Перед входом в житло залишають \ Черевики з порохом доріг".

34_30878507_Фотоотпечаток- Комната нижнего этажа_1

Фото: Колекція РЕМ 3332-42
35_30878507_Фотоотпечаток- Комната нижнего этажа_1

Фото: Колекція РЕМ 3332-26