245 років на пошану Михаїла: історія найвідомішої дерев’яної церкви Закарпаття

церква шелестово
Go to next

11:03, 21 листопада 2022

Go to next

Одна з двох збережених в Україні святинь, що представляють класичну лемківську школу народного церковного будівництва. Відома як Шелестівська (від села походження) церква Святого Архангела Михаїла нині стоїть в Ужгороді. Історія перенесення з одного місця в інше надає їй статус “мандрівної”. 

“Серед кількох збережених церков лемківського стилю Шелестівська вирізняється бездоганними пропорціями, особливою стрункістю, чудово проробленими художніми деталями”, – описує її сучасний дослідник дерев’яних церков Закарпаття Михайло Сирохман.

115742113_2680588812186658_5001412404199322646_n.jpg

Михайло Маркович

філолог, дослідник історії

Лемківське дерев’яне диво

Церква Святого Архангела Михаїла знаходиться на території Закарпатського музею народної архітектури та побуту під відкритим небом. Роком її зведення дослідники вважають 1777-ий. Однак історик Тиводар Легоцький (1830–1915) відстоював думку, що 1777-ий – рік освячення церкви після ремонту і оновлення. Першу згадку про церкву у селі Шелестово, що на Мукачівщині, знаходимо у церковних шематизмах документ єпархії, в якому подають списки духовних осіб, а деколи й інших осіб, зайнятих у Церкві, списки усіх парафій, кількість вірних та церковних товариств, стан церковного майна тощо від 1692 року. У шематизмах від 1733 року йдеться про церкву, що мала три дзвони і вже діяла на початку XVIII століття. 

Церква Св. Арх. Михаїла у селі Шелестово, 1921 р. Фото Флоріана Заплетала з архіву Миколи Мушинки

Церква Святого Архангела Михаїла у селі Шелестово, 1921 рік

Фото Флоріана Заплетала з архіву Миколи Мушинки

Збудована без металевих цвяхів, вона належить до рідкісної в Україні групи класичних лемківських дерев’яних храмів. Ще одним зразком цієї школи є сакральна будівля із закарпатського села Плоске: зараз вона знаходиться у Національному музеї народної архітектури та побуту України у Києві (Пирогові). Ці дві святині не тільки найвідоміші пам’ятки лемківської школи, а й єдині збережені в країні. Інші або знищені, або перероблені. Або перевезені до Чехії у 1920-30-х роках, коли Закарпаття входило до складу Чехословаччини.

За версією Михайла Драґана, відомого дослідника дерев’яної архітектури Карпат, лемківський тип церков зберіг майже всі, передусім давні, стадії розвитку бойківської і загальноукраїнської тридільної церкви. Науковець Петро Макушенко визначив будівничу школу церков Закарпаття відгалуженням галицької, однак з помітними “чужими” впливами. Він виділив чотири групи дерев’яних сакральних споруд, що існують в регіоні: бойківські, лемківські, тризрубні храми з бароковим чи шпилеподібним завершенням над західним зрубом, і гуцульські. 

!!! 2. Церква Св. Арх. Михаїла у селі Шелестово, 1920-ті рр. Фото М.Зоубека H4-PR-BC-47 Archiv Národního muzea, Praha

1920-ті роки

Фото М.Зоубека H4-PR-BC-47 Archiv Národního muzea, Praha
Церква Св. Арх. Михаїла у селі Шелестово, 1921 рік. Фото Флоріана Заплетала з архіву Миколи Мушинки

1921 рік

Фото Флоріана Заплетала з архіву Миколи Мушинки

Церква із Шелестова, разом із церквами із закарпатських сіл Плоске та Медведівці, належить до лемківської групи. У всіх них акцент – на вежі-дзвіниці, вищої від верхів нави й присвитерії. Шелестівська має органічну сполуку між дзвіницею і церковним будинком: вона надбудована на зрубі стін бабинця.

Сучасний дослідник дерев’яних церков Закарпаття Михайло Сирохман у своїх дослідженнях про Шелестівську церкву пише: "Серед кількох збережених церков лемківського стилю Шелестівська вирізняється бездоганними пропорціями, особливою стрункістю, чудово проробленими художніми деталями. Висока барокова вежа сповнена чарівної грації, баня над вежею має розвинуті грані і вище – ажурну аркаду відкритого ліхтарика, увінчаного главкою з кованим хрестом. Такі ж главки повторено над шатровими верхами нави й вівтаря. Барокову вежу майстерно узгоджено з шатровими верхами давнього українського стилю. Загальний ритм форм – це динамічний злет зі сходу на захід. Зруби збудовано з дубових брусів, скріплених в кутах замками «ластівчин хвіст». Висота церкви з вежею сягає 22 метри".

Церква Св. Арх. Михаїла у селі Шелестово, 1920-ті рр. Фото М. Зоубек H4-PR-BC-47 Archiv Národního muzea, Praha

1920-ті роки

Фото М. Зоубека H4-PR-BC-47 Archiv Národního muzea, Praha
Церква Св. Арх. Михаїла у селі Шелестово, 1920-ті рр. Фото М. Зоубека H4-PR-BC-47 Archiv Národního muzea, Praha

1920-ті роки

Фото М. Зоубека H4-PR-BC-47 Archiv Národního muzea, Praha

"Мандрівна" церква у Мукачеві та Ужгороді

На Закарпатті для будівництва церков завжди використовували якісний, відбірний ліс. Однак, як свідчать давні світлини 1920-х, зовні дерев’яні стіни церкви у Шелестові було поштукатурено і побілено. А потім у селі побудували мурований храм, і дерев’яна святиня стала менш затребуваною. Тож у 1927 році (за іншою версією – у 1928-му) відбулася її перша мандрівка – у Мукачево. 

Церква Св. Арх. Михаїла у Мукачеві, 1928 р. Фото Антоніна Моравека OAE_n5433 Archiv Národního muzea, Praha

Церква Святого Архангела Михаїла у Мукачево, 1928 рік

Фото Антоніна Моравека OAE_n5433 Archiv Národního muzea, Praha
Церква Св. Арх. Михаїла у Мукачеві, 1928 р. Фото Антоніна Моравека OAE_n5434 Archiv Národního muzea, Praha

1928 рік, Мукачево

Фото Антоніна Моравека OAE_n5434 Archiv Národního muzea, Praha

Роком раніше, у 1926-му, церкву із Шелестова розглядали як один із варіантів для придбання і перевезення у Прагу, до Парку Кінського. Проте увагу чехів тоді привернула інша лемківська церква – із села Медведівці, що на Мукачівщині. На жаль, вона згоріла у Празі у жовтні 2020 року.

Відтак за кошти мукачівської громади Шелестівську святиню розібрали, перевезли та освятили. Зрубна конструкція церкви дозволяла відносно легко перемістити її на нове місце і зібрати, мов конструктор. Такі перевезення храмів здавна практикували в Карпатах, транспортуючи дерев’яні бруси волами на санях взимку. Пізніше стали використовувати автомобілі чи залізниці. Михайло Сирохман назвав лемківські церкви Закарпаття "мандрівними": усі вони здійснили щонайменше по дві мандрівки. 

Церква Св. Арх. Михаїла у Мукачеві, кінець 20-х рр. ХХ ст. Фото з колекції Павела Шойфлера, кольоризоване фарбами

Кінець 1920-х років, Мукачево

Фото з колекції Павела Шойфлера, кольоризоване фарбами
Дерев’яна церква у Мукачеві. Листівка з малюнком чеського художника Вацлава Пржигоди, 30-ті рр. ХХ ст. З колекції автора

Листівка з малюнком чеського художника Вацлава Пржигоди, 1930-ті роки

З колекції Михайла Марковича
Шелестівська церква у Мукачеві, 1938. Фото Мирослава Губалека, wikipedia.org

Шелестівська церква у Мукачеві, 1938 рік

Фото Мирослава Губалека, wikipedia.org
Церква Св. Арх. Михаїла у Мукачеві, 1939 р. Фото Révay Péter Fortepan

1939 рік

Фото Révay Péter Fortepan
Церква Св. Арх. Михаїла у Мукачеві. Листівка 1939 року з архіву Михайла Марковича

Листівка 1939 року

З архіву Михайла Марковича

У часи СРСР церкві не приділяли значну увагу, тож деякий час вона стояла занедбаною. Року 1972 вирішили перевезти сакральну споруду на нове місце – в Ужгород, у Музей народної архітектури та побуту. Тоді ж провели реставраційні роботи, якими керували архітектор Іван Могитич та Богдан Кіндзельський. Востаннє церкву реставрували у 2008 році.

Встановлення Шелестівської церкви в Ужгороді, початок 1970-х рр. Фото з архіву Ужгородського скансену

Встановлення Шелестівської церкви в Ужгороді, початок 1970-х років

Фото з архіву Ужгородського скансену
Встановлення Шелестівської церкви в Ужгороді, початок 1970-х рр. Фото з архіву Ужгородського скансену
Фото з архіву Ужгородського скансену
Встановлення Шелестівської церкви в Ужгороді, початок 1970-х рр. Фото з архіву Ужгородського скансену
Фото з архіву Ужгородського скансену

Внутрішній світ

У храм ведуть дубові двері з декорованим різьбою одвірком. З напівтемним бабинцем контрастує нава – місце, де моляться під час богослужінь. Світло до неї вливається крізь чотири невеликі вікна. Аби потрапити до нави, треба пройти крізь зроблену в простінку арку, оздоблену різьбою. На простінок, закріплений двома профільованими колонами, опираються бруси стелі притвору, які стали кронштейнами для влаштування хорів. На хори з нави ведуть східці.

Шелестівська церква та її іконостас на листівці 1939 року, hungaricana.hu

Шелестівська церква та її іконостас на листівці 1939 року

Фото: hungaricana.hu
Шелестівська церква в Ужгородському скансені, 1978 рік pastvu.com

Шелестівська церква в Ужгородському скансені, 1978 рік

Фото: pastvu.com

Уся увага в інтер’єрі нави концентрується на чотириярусному іконостасі, оздобленому виразним різьбленням. На ньому гарно видно орнаменти виноградної лози, символу віри Христової, колоски пшениці та інші рослинні мотиви. Нижній ярус має три двері: центральні двостулкові царські врата та двійко одностулкових дияконських. Оздоблені різьбленням виноградної лози, двері мають чотири медальйони із зображенням євангелістів – проповідників слова Христового.

Інші яруси іконостасу заповнені іконами XVIII століття, що походять з церкви села Колочава. Раніше іконостас Шелестівської церкви прикрашали ікони видатного закарпатського живописця ХVII сторіччя Іллі Бродлаковича-Вишенського. Яскравий представник українського бароко народився та працював у Судовій Вишні, що на Львівщині. Потім переїхав у Мукачево. Підписувався: "Ілля Бродлакович Малярь Вишенский, Малярь Мукачівский". Ікони його пензля – "Архангел Михаїл", "Святий Миколай", "Богоматір Одигітрія" –  зберігають у Закарпатському обласному художньому музеї ім. Йосипа Бокшая. Більшість оригінальних ікон Шелестівської церкви щезли без сліду.

Сучасний іконостас Шелестівської церкви в Ужгородському скансені arr.com.ua

Сучасний іконостас Шелестівської церкви в Ужгородському скансені

Фото: arr.com.ua
“Архангел Михаїл”, 1666 р. Художник Ілля Бродлакович-Вишенський,  Закарпатський обласний художній музей ім. Йосипа Бокшая

Архангел Михаїл”, 1666 рік. Художник Ілля Бродлакович-Вишенський

Фото: Закарпатський обласний художній музей ім. Йосипа Бокшая

Сьогодні, 21 листопада, храм Святого Архангела Михаїла святкує 245 років і продовжує приймати парафіян. У ньому правлять Божественну Літургію й моляться за українських військових. Декілька мільйонів гостей ужгородського скансену бачило цей прекрасний зразок сакральної архітектури. Сподіваємось, він радуватиме людське око ще не одне століття.

Шелестівська церква (Церква Св. Арх. Михаїла) в Ужгороді, сучасний вигляд arr.com.ua

Шелестівська церква Святого Архангела Михаїла в Ужгороді, сучасний вигляд

Фото: arr.com.ua

Схожі матеріали

600.jpg

Острів посеред "смути": Почаївська лавра

600.jpg

Церква, яку перейменували через заметіль

церква сео

Історія 550-літнього дерев’яного храму на Закарпатті

600

Зберегти те, що під прицілом. Як оцифровують культурну спадщину України

катедра тернопіль сео

Третій зайвий. Скандал довкола домініканського монастиря в Тернополі

_1030089.jpg

Загадка 800-літньої ротонди з Ужгорода

Pyatnitska-tserkva-m.-CHernigiv-6

Церква Параскеви П’ятниці у Чернігові

церква

Частинка Карпат у серці України. Історія Покровської церкви із Закарпаття

Syrohman.jpg

"Бляшаний панцир – це кінець церкві", – дослідник дерев’яних церков Михайло Сирохман